Bog: Hvorfor brænder du ud – og hvordan forhindrer du det i at ske?

I The End of Burnout: Why Work Drains Us and How to Build Better Lives undersøger forfatteren, hvorfor så mange mister gejsten og hvordan vi finder den igen.

Artikel top billede

Her i august begynder de første Facebook-opslag at dukke op fra venner og familie, der let opgivende tager de første skridt ind i hamsterhjulet efter sommerferien.

Mere privat gør mange sig også tanker om, hvorvidt der er et alternativ til opslidende møder og besværlige overordnede (eller til en hverdag med fodslæbende medarbejdere, hvis man nu selv sidder i chefstolen).

På den anden side finder de fleste også så stor en del af deres identitet i job og fag, at lykken sjældent heller er total lediggang, uanset om ”arbejdsfriheden” er selvvalgt eller ej.

Så hvad er alternativet til jobs, der dræner os for ressourcer og engagement? Hvordan kan det være, at så mange – selv i attraktive, krævende og vellønnede jobs — føler sig overflødige, unyttige og fremmedgjorte?

Det undersøger Jonathan Malesic i sin bog The End of Burnout: Why Work Drains Us and How to Build Better Lives, der udkom tidligere på året.

Her er blandt andet, mener forfatteren, behov for at mindske kløften mellem de forestillinger vi har om indholdet af et rigt arbejdsliv og de realiteter, vi helt konkret møder mellem ni og fem hver dag. Men også om at gøre op med ideen om, hvor meget ens arbejde og profession skal have lov at fylde i den værdi, man tillægger sig selv som menneske.

Samtidig skyder han med skarpt mod ideen om, at quick-fixes og ideer hentet fra den bugnende hylde med selvhjælpsbøger er vejen frem.

Det gør The End of Burnout: Why Work Drains Us and How to Build Better Lives til et relevant indspark.

Uanset om man som menig medarbejder vil finde en bedre balance mellem arbejde og privatliv. Eller hvis man som chef gerne vil prøve at forstå, hvorfor ens medarbejdere – alle ens gode intentioner og forsøg til trods – altid ser lidt mere slidte ud end godt er.

Titel: The End of Burnout: Why Work Drains Us and How to Build Better Lives / Forfatter: Jonathan Malesic

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS