TikTok har allerede slået flere techgiganter – nu kigger selskabet i retning mod Apple og Spotify

TikTok spiller op til dans i bogstaveligste forstand, da selskabet nu muligvis vil erobre musikmarkedet, viser en patentansøgning.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Den kinesiske videoapp TikTok er en stor forretning inden for techverdenen. Faktisk er forretningen så stor, at den lige nu ligger til at omsætte fr mere end Twitter og Snapchat tilsammen med 11 milliarder dollar (80 milliarder kroner), skriver Reuters.

Derudover er de korte videoer er i fuld gang med at stjæle opmærksomhed fra Facebook, Instagram og Youtube.

Faktisk er dt blevet så slemt, at, Meta, som står bag Facebook og Instagram, hyrrede konsulentfirmaet Targeted Victory, som blandt andet er kendt for at rådgive det republikanske parti i USA, til at skabe en smædekampagne mod Tiktok.

Nu er selskabet i gang med at planlægge en udvidelse af forretningen, som kan blive en udfordre for Apple Music, Tidal og Spotify.

TikTok's moderselskab, ByteDance, indgav en varemærkeansøgning til USA’s patentkontor for varemærket TikTok Music tilbage i maj.

Det skriver The Verge.

Ifølge ansøgningen handler TikTok Music om, at brugerne skal kunne købe, afspille, dele og downloade musik – så altså en musikplatform.

Brugerne vil også få mulighed for at oprette, dele og anbefale afspilningslister, kommentere musik samt livestreame lyd og video. Selskabet har også sendt en varemærkeansøgning for TikTok Music i Australien.

ByteDance har erfaring med musikstreaming, da selskabet i 2020 lancerede musikstreaming-appen Resso i Indien, Brasilien og Indonesien.

Og ifølge The Information bruger ByteDance TikTok til at lokke brugere over på Resso med en knap i de nævnte landes TikTok-app, hvor folk bliver dirigeret direkte til Resso.

Måske samme manøvre kan bruges, hvis TikTok Music skulle blive en realitet.
Musik er generelt en stor del af TikTok, og mange sange er kendt for at opnå stor popularitet, hvis de bliver en del af en trend på TikTok.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics