TikTok har allerede slået flere techgiganter – nu kigger selskabet i retning mod Apple og Spotify

TikTok spiller op til dans i bogstaveligste forstand, da selskabet nu muligvis vil erobre musikmarkedet, viser en patentansøgning.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Den kinesiske videoapp TikTok er en stor forretning inden for techverdenen. Faktisk er forretningen så stor, at den lige nu ligger til at omsætte fr mere end Twitter og Snapchat tilsammen med 11 milliarder dollar (80 milliarder kroner), skriver Reuters.

Derudover er de korte videoer er i fuld gang med at stjæle opmærksomhed fra Facebook, Instagram og Youtube.

Faktisk er dt blevet så slemt, at, Meta, som står bag Facebook og Instagram, hyrrede konsulentfirmaet Targeted Victory, som blandt andet er kendt for at rådgive det republikanske parti i USA, til at skabe en smædekampagne mod Tiktok.

Nu er selskabet i gang med at planlægge en udvidelse af forretningen, som kan blive en udfordre for Apple Music, Tidal og Spotify.

TikTok's moderselskab, ByteDance, indgav en varemærkeansøgning til USA’s patentkontor for varemærket TikTok Music tilbage i maj.

Det skriver The Verge.

Ifølge ansøgningen handler TikTok Music om, at brugerne skal kunne købe, afspille, dele og downloade musik – så altså en musikplatform.

Brugerne vil også få mulighed for at oprette, dele og anbefale afspilningslister, kommentere musik samt livestreame lyd og video. Selskabet har også sendt en varemærkeansøgning for TikTok Music i Australien.

ByteDance har erfaring med musikstreaming, da selskabet i 2020 lancerede musikstreaming-appen Resso i Indien, Brasilien og Indonesien.

Og ifølge The Information bruger ByteDance TikTok til at lokke brugere over på Resso med en knap i de nævnte landes TikTok-app, hvor folk bliver dirigeret direkte til Resso.

Måske samme manøvre kan bruges, hvis TikTok Music skulle blive en realitet.
Musik er generelt en stor del af TikTok, og mange sange er kendt for at opnå stor popularitet, hvis de bliver en del af en trend på TikTok.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S