Her er feriedestinationerne med det hurtigste internet – så godt klarer Danmark sig

Få overblik over de europæiske destinationer, der har de hurtigste og langsomste internetforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I de seneste måneder har du muligvis selv prøvet at sidde og se Tour De France på en hakkende mobilforbindelse i Sydeuropa.

Og det er der sandsynligvis en god grund til. Der er nemlig markante forskelle på internethastighederne i Syd- og Nordeuropa.

Det viser nye data fra Ookla, der løbende analyserer internethastigheder over hele kloden.

Ifølge Ookla er de nordiske hovedstader Oslo, Stockholm og København de europæiskes storbyer med de absolut hurtigste mobile internetforbindelser.

Her finder vi således lynhurtige download-hastigheder på henholdsvis 156,99 mbps, 136,74 mbps og 133,16 mbps.

Herefter er det er et stort spring ned til den portugesiske hovedstad Lissabon, der indtager fjerdepladsen med en gennemsnitlig downloadhastighed på 86,49 mbps umiddelbart foran den finske hovedstad Helsinki.

I bunden af opgørelsen over storbyerne finder vi i nævnte rækkefølge Istanbul, Rom, Dublin og Barcelona.

Surfer-destination har lynhurtigt net

Er du mere til solferie end storby ferie, så har Ookla også udformet en oversigt over de strand-destinationer med hurtigst internet.

Her er surfer-destinationen Biarritz i det sydvestlige Frankrig helt i top med gennemsnitlige download-hastighed på 155,65 mbps, mens det smukke Amalfi i Italien er helt i bund med en gennemsnitlig hastighed 31,40.

Den allerhurtigste hurtigste forbindelse i undersøgelsen finder vi dog nord for polarcirklen i det naturskønne Nordnorge.

Her har Tromsø, som bliver kategoriseret som en kultur-destination, en gennemsnitlig downloadhastighed på hele 251,52 mbps, mens Yerevan i Armenien indtager bundplaceringen med gennemsnitlig downloadhastighed på 24,11 mbps.

Danske Helsingør indgår også i opgørelsen over kultur-destinationener med en gennemsnitlig download-hastighed 80,41.

Overordnet set peger Ookla-tallen på en klar tendens, hvor de nordiske lande har de hurtigste mobile internet-forbindelse, mens vi i sydeuropæiske lande som blandt andet Italien finder de langsomste.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)