Her er feriedestinationerne med det hurtigste internet – så godt klarer Danmark sig

Få overblik over de europæiske destinationer, der har de hurtigste og langsomste internetforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I de seneste måneder har du muligvis selv prøvet at sidde og se Tour De France på en hakkende mobilforbindelse i Sydeuropa.

Og det er der sandsynligvis en god grund til. Der er nemlig markante forskelle på internethastighederne i Syd- og Nordeuropa.

Det viser nye data fra Ookla, der løbende analyserer internethastigheder over hele kloden.

Ifølge Ookla er de nordiske hovedstader Oslo, Stockholm og København de europæiskes storbyer med de absolut hurtigste mobile internetforbindelser.

Her finder vi således lynhurtige download-hastigheder på henholdsvis 156,99 mbps, 136,74 mbps og 133,16 mbps.

Herefter er det er et stort spring ned til den portugesiske hovedstad Lissabon, der indtager fjerdepladsen med en gennemsnitlig downloadhastighed på 86,49 mbps umiddelbart foran den finske hovedstad Helsinki.

I bunden af opgørelsen over storbyerne finder vi i nævnte rækkefølge Istanbul, Rom, Dublin og Barcelona.

Surfer-destination har lynhurtigt net

Er du mere til solferie end storby ferie, så har Ookla også udformet en oversigt over de strand-destinationer med hurtigst internet.

Her er surfer-destinationen Biarritz i det sydvestlige Frankrig helt i top med gennemsnitlige download-hastighed på 155,65 mbps, mens det smukke Amalfi i Italien er helt i bund med en gennemsnitlig hastighed 31,40.

Den allerhurtigste hurtigste forbindelse i undersøgelsen finder vi dog nord for polarcirklen i det naturskønne Nordnorge.

Her har Tromsø, som bliver kategoriseret som en kultur-destination, en gennemsnitlig downloadhastighed på hele 251,52 mbps, mens Yerevan i Armenien indtager bundplaceringen med gennemsnitlig downloadhastighed på 24,11 mbps.

Danske Helsingør indgår også i opgørelsen over kultur-destinationener med en gennemsnitlig download-hastighed 80,41.

Overordnet set peger Ookla-tallen på en klar tendens, hvor de nordiske lande har de hurtigste mobile internet-forbindelse, mens vi i sydeuropæiske lande som blandt andet Italien finder de langsomste.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura