Her er feriedestinationerne med det hurtigste internet – så godt klarer Danmark sig

Få overblik over de europæiske destinationer, der har de hurtigste og langsomste internetforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I de seneste måneder har du muligvis selv prøvet at sidde og se Tour De France på en hakkende mobilforbindelse i Sydeuropa.

Og det er der sandsynligvis en god grund til. Der er nemlig markante forskelle på internethastighederne i Syd- og Nordeuropa.

Det viser nye data fra Ookla, der løbende analyserer internethastigheder over hele kloden.

Ifølge Ookla er de nordiske hovedstader Oslo, Stockholm og København de europæiskes storbyer med de absolut hurtigste mobile internetforbindelser.

Her finder vi således lynhurtige download-hastigheder på henholdsvis 156,99 mbps, 136,74 mbps og 133,16 mbps.

Herefter er det er et stort spring ned til den portugesiske hovedstad Lissabon, der indtager fjerdepladsen med en gennemsnitlig downloadhastighed på 86,49 mbps umiddelbart foran den finske hovedstad Helsinki.

I bunden af opgørelsen over storbyerne finder vi i nævnte rækkefølge Istanbul, Rom, Dublin og Barcelona.

Surfer-destination har lynhurtigt net

Er du mere til solferie end storby ferie, så har Ookla også udformet en oversigt over de strand-destinationer med hurtigst internet.

Her er surfer-destinationen Biarritz i det sydvestlige Frankrig helt i top med gennemsnitlige download-hastighed på 155,65 mbps, mens det smukke Amalfi i Italien er helt i bund med en gennemsnitlig hastighed 31,40.

Den allerhurtigste hurtigste forbindelse i undersøgelsen finder vi dog nord for polarcirklen i det naturskønne Nordnorge.

Her har Tromsø, som bliver kategoriseret som en kultur-destination, en gennemsnitlig downloadhastighed på hele 251,52 mbps, mens Yerevan i Armenien indtager bundplaceringen med gennemsnitlig downloadhastighed på 24,11 mbps.

Danske Helsingør indgår også i opgørelsen over kultur-destinationener med en gennemsnitlig download-hastighed 80,41.

Overordnet set peger Ookla-tallen på en klar tendens, hvor de nordiske lande har de hurtigste mobile internet-forbindelse, mens vi i sydeuropæiske lande som blandt andet Italien finder de langsomste.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos