Her er feriedestinationerne med det hurtigste internet – så godt klarer Danmark sig

Få overblik over de europæiske destinationer, der har de hurtigste og langsomste internetforbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I de seneste måneder har du muligvis selv prøvet at sidde og se Tour De France på en hakkende mobilforbindelse i Sydeuropa.

Og det er der sandsynligvis en god grund til. Der er nemlig markante forskelle på internethastighederne i Syd- og Nordeuropa.

Det viser nye data fra Ookla, der løbende analyserer internethastigheder over hele kloden.

Ifølge Ookla er de nordiske hovedstader Oslo, Stockholm og København de europæiskes storbyer med de absolut hurtigste mobile internetforbindelser.

Her finder vi således lynhurtige download-hastigheder på henholdsvis 156,99 mbps, 136,74 mbps og 133,16 mbps.

Herefter er det er et stort spring ned til den portugesiske hovedstad Lissabon, der indtager fjerdepladsen med en gennemsnitlig downloadhastighed på 86,49 mbps umiddelbart foran den finske hovedstad Helsinki.

I bunden af opgørelsen over storbyerne finder vi i nævnte rækkefølge Istanbul, Rom, Dublin og Barcelona.

Surfer-destination har lynhurtigt net

Er du mere til solferie end storby ferie, så har Ookla også udformet en oversigt over de strand-destinationer med hurtigst internet.

Her er surfer-destinationen Biarritz i det sydvestlige Frankrig helt i top med gennemsnitlige download-hastighed på 155,65 mbps, mens det smukke Amalfi i Italien er helt i bund med en gennemsnitlig hastighed 31,40.

Den allerhurtigste hurtigste forbindelse i undersøgelsen finder vi dog nord for polarcirklen i det naturskønne Nordnorge.

Her har Tromsø, som bliver kategoriseret som en kultur-destination, en gennemsnitlig downloadhastighed på hele 251,52 mbps, mens Yerevan i Armenien indtager bundplaceringen med gennemsnitlig downloadhastighed på 24,11 mbps.

Danske Helsingør indgår også i opgørelsen over kultur-destinationener med en gennemsnitlig download-hastighed 80,41.

Overordnet set peger Ookla-tallen på en klar tendens, hvor de nordiske lande har de hurtigste mobile internet-forbindelse, mens vi i sydeuropæiske lande som blandt andet Italien finder de langsomste.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S