Microsoft er i stormvejr efter donationer til abortmodstandere

Microsoft vil gerne hjælpe med at betale ansattes abortrejser, hvis det bliver ulovligt i deres stat, men techgiganten har samtidig doneret penge til politiske grupperinger, der er imod abort.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Techgiganten Microsoft var hurtige til at melde ud, at selskabet ville betale de ansattes abortrejser, hvis abort blev gjort ulovligt eller reglerne blev skærpet.

Det skete efter den efterhånden kendte Roe v. Wade-dom blev tilbagerullet, og abort dermed ikke var en forfatningsrettighed i USA længere.

Det viser sig dog, at Microsoft også har givet donationer til politikere, som er modstandere af abort, og som har kæmpet for at få fjernet abort som en forfatningsmæssig rettighed i USA.

Organisationen Center for Political Accountability (CPA), som arbejder med at skabe åbenhed, om hvordan virksomheder bruger sine politiske donationer og bidrag, har rapporteret, at techgiganten har doneret omkring 22 millioner kroner til republikanske organisationer, der i sidste ende arbejdede på at tilbagerulle Roe v. Wade-dommen.

Det skriver Bloomberg.

Det drejer sig om donationer til Republican Attorneys General Association og the Republican Governors Association i løbet af de senest 12 år.

Selvom så gamle donationer kan have været til andre lobbyindsatser, er Microsofts donationer ifølge CPA endt med at blive brugt af republikanske grupper til at vælge embedsmænd, der i sidste ende har udviklet anti-abortlovgivning.

Aktivistiske aktionærer vil blande sig

Nu vil Tulipshare, en investeringsplatform for privatinvestorer med et aktivistisk formål, kontakte Microsofts investor relations-afdeling og foreslå et aktionærforslag om mere gennemsigtighed vedrørende gaver og donationer til politiske formål.

Platformens direktør ser det som dobbeltmoralsk, at Microsoft vil betale abortrejser, men donerer til det modsatte formål.

"Du ser en masse virksomheder, der hopper på denne vågne markedsføringsmulighed for at tale imod noget, uanset om det er for at tiltrække flere rekrutter, for bare at indsætte sig selv i medierne, når deres politiske aktiviteter faktisk siger noget andet," sagde Jenna Armitage, CMO, Tulipshare.

Microsoft har tidligere droppet at donere penge til politikere i USA, som påstod, at Joe Biden vandt på et falsk grundlag, skriver Bloomberg, men i denne abortsag har Microsoft afvist at kommentere overfor mediet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S