Microsoft er i stormvejr efter donationer til abortmodstandere

Microsoft vil gerne hjælpe med at betale ansattes abortrejser, hvis det bliver ulovligt i deres stat, men techgiganten har samtidig doneret penge til politiske grupperinger, der er imod abort.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Techgiganten Microsoft var hurtige til at melde ud, at selskabet ville betale de ansattes abortrejser, hvis abort blev gjort ulovligt eller reglerne blev skærpet.

Det skete efter den efterhånden kendte Roe v. Wade-dom blev tilbagerullet, og abort dermed ikke var en forfatningsrettighed i USA længere.

Det viser sig dog, at Microsoft også har givet donationer til politikere, som er modstandere af abort, og som har kæmpet for at få fjernet abort som en forfatningsmæssig rettighed i USA.

Organisationen Center for Political Accountability (CPA), som arbejder med at skabe åbenhed, om hvordan virksomheder bruger sine politiske donationer og bidrag, har rapporteret, at techgiganten har doneret omkring 22 millioner kroner til republikanske organisationer, der i sidste ende arbejdede på at tilbagerulle Roe v. Wade-dommen.

Det skriver Bloomberg.

Det drejer sig om donationer til Republican Attorneys General Association og the Republican Governors Association i løbet af de senest 12 år.

Selvom så gamle donationer kan have været til andre lobbyindsatser, er Microsofts donationer ifølge CPA endt med at blive brugt af republikanske grupper til at vælge embedsmænd, der i sidste ende har udviklet anti-abortlovgivning.

Aktivistiske aktionærer vil blande sig

Nu vil Tulipshare, en investeringsplatform for privatinvestorer med et aktivistisk formål, kontakte Microsofts investor relations-afdeling og foreslå et aktionærforslag om mere gennemsigtighed vedrørende gaver og donationer til politiske formål.

Platformens direktør ser det som dobbeltmoralsk, at Microsoft vil betale abortrejser, men donerer til det modsatte formål.

"Du ser en masse virksomheder, der hopper på denne vågne markedsføringsmulighed for at tale imod noget, uanset om det er for at tiltrække flere rekrutter, for bare at indsætte sig selv i medierne, når deres politiske aktiviteter faktisk siger noget andet," sagde Jenna Armitage, CMO, Tulipshare.

Microsoft har tidligere droppet at donere penge til politikere i USA, som påstod, at Joe Biden vandt på et falsk grundlag, skriver Bloomberg, men i denne abortsag har Microsoft afvist at kommentere overfor mediet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect