Apples mini-afspillere slår Sony i Japan

Mini-versionen af Ipod spurter fra store japanske elektronikfirmaer, der må se sig slået på hjemmebane. Apple har slået Walkman-opfinderen Sony på de transportable digitale toner, og Sony må se langt efter profitten.

Selvom man er lille, kan man godt være stor i Japan. Og det er Apple, der har overvældende succes med mp3-afspilleren Ipod, og dens lillesøster, Ipod mini på det japanske marked, skriver nyhedstjenesten Bloomberg.

Det er forudbestillinger på Ipod minien, der først gav Apple forspringet allerede tre uger før lanceringen den 24. juli ? og det forspring har Apple stadig.

Omkring 40 procent af de 1,5 millioner digitale afspillere, solgt i Japan i år, vil komme fra Apple, mener analytikere. Det tal kan såmænd godt stige til 70 procent, for Japans appetit på digital musik vil sandsynligvis være fordoblet i 2005.

Sony opfandt på det nærmeste transportabel musik med lanceringen af Walkman?en i 1979. Men firmaets profit inden for forbrugerelektronik er faldet støt, siden blandt andre Sharp fandt på at producere fladskærms-fjernsyn og DVD-afspillere.

Men først og fremmest har Sony ikke formået at tilbyde et reelt alternativ til Ipod'en. Den seneste Walkman skulle være en direkte konkurrent og blev lanceret omtrent samtidigt med minien. Men den ligger i salgstal langt nede efter de tre mest populære Ipod-modeller.

Sony har sovet i timen
Men Sony vil slås som samuraier, før de opgiver at få føringen tilbage på markedet for transportabel lyd.

- Den del af forretningen lever ikke op til vore forventninger og det skyldes til dels Ipod?en, der er blevet moderne. Vi skal undgå at Apple overtager vores image indenfor kategorien. Vi må slå igen, siger Sonys økonomichef, Katsumi Ihara, til Bloomberg.

Men der skal nok mere til end bryske kommentarer, mener flere analytikere, der sår tvivl om, hvorvidt Sony vil være i stand til at tjene penge inden for forbrugerelektronik igen. Sony har simpelthen sovet i timen og troet, at de kunne få forbrugerne til at gå efter deres produkter.

Apple kan ikke få armene ned
Sony har solgt 340 millioner Walkman-afspillere i alle mulige afskygninger siden 1979. Sony-aktien er faldet 27 procent inden for de sidste fire år.

På tre år har Apple solgt 5,7 millioner Ipods, mens indtjeningen er fordoblet til 594 millioner kroner ? mens Ipod-salget er femdoblet.

Imens ræser Apple-aktierne op. De er blevet tre gange mere værd alene i år og ligger på det højeste niveau siden før 7. september 2001.

Og som om det ikke var nok, åbner Apple en japansk Itunes-butik inden udgangen af året. Så kan japanerne downloade direkte musikken på Ipod?en ? og slippe for først at skulle have en CD gennem deres PC, hvis de vil have transportable toner.

Sød musik for Apple, der skurrer i Sony's ører.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Københavns Professionshøjskole

IT-medarbejder – vær med til at forme en sammenhængende IT-service

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS