Danske kommuner fortsætter med at bruge Chromebooks på trods af forbud

På trods af forbud fra Datatilsynet fortsætter danske kommuner ufortrødent med at bruge Chromebooks .

Artikel top billede

Flere danske kommuner fortsætter med at bruge Googles Chromebooks, selvom Datatilsynet for nylig har bedt Helsingør Kommune om at stoppe brugen af Google Workspace, der er en central del af Chromebooken.

Det skriver it-mediet Version2.

Kolding Kommune er ifølge Version2 en af de kommuner, som fortsætter med at bruge Chromebooks.

Her oplyser Karen Mortensen, skolechef i kommunen, at børnene ikke vil opleve nogen større forskel, når de møder ind til årets første skoledag mandag morgen.

”Vi skal danne os et overblik over, hvad det betyder for os. Vi forventer at vi stadig må bruge Chromebooks, og det handler om de platforme, som vi benytter sammen med dem,” siger hun til Version2.

Haderslev Kommune, Solrød Kommune og Sydjurs Kommune klappede i som en østers og ønskede ikke udtale sig, da de blev ringet op af Version2.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S