Danske kommuner fortsætter med at bruge Chromebooks på trods af forbud

På trods af forbud fra Datatilsynet fortsætter danske kommuner ufortrødent med at bruge Chromebooks .

Artikel top billede

Flere danske kommuner fortsætter med at bruge Googles Chromebooks, selvom Datatilsynet for nylig har bedt Helsingør Kommune om at stoppe brugen af Google Workspace, der er en central del af Chromebooken.

Det skriver it-mediet Version2.

Kolding Kommune er ifølge Version2 en af de kommuner, som fortsætter med at bruge Chromebooks.

Her oplyser Karen Mortensen, skolechef i kommunen, at børnene ikke vil opleve nogen større forskel, når de møder ind til årets første skoledag mandag morgen.

”Vi skal danne os et overblik over, hvad det betyder for os. Vi forventer at vi stadig må bruge Chromebooks, og det handler om de platforme, som vi benytter sammen med dem,” siger hun til Version2.

Haderslev Kommune, Solrød Kommune og Sydjurs Kommune klappede i som en østers og ønskede ikke udtale sig, da de blev ringet op af Version2.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS