Fåtal af Netflix' millioner af abonnenter anvender selskabets kæmpe-satsning

Netflix satser stort på online-spil, men kun et fåtal af selskabets mange millioner abonnenter har prøvet et Netflix-spil.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

Netflix satser stort på at blive spil-udbyder og planlægger at fordoble antallet af spil inden årets udgang.

Netflix har siden november i fjor lanceret 24 online-spil.

Det er planen, at dette antal skal øges til 50 spil inden nytår, og Netflix er klar til at investere massivt i satsningen.

Spillene skal downloades i separate apps, som alene er tilgængelige for Netflix-abonnenter.

Ifølge CNBC er spillene indtil videre dog ikke den store succes blandt Netfllix’ omkring 221 millioner abonnenter.

Samlet set er spillende nemlig blevet downloadet i alt 23,3 millioner af gange og har i gennemsnit haft 1,7 millioner daglige brugere.

Det svarer til under en procent af det samlede antal abonnenter på den store streaming-tjeneste.

Netflix oplever for tiden relativ stor tilbagegang i brugerskaren.

Selskabet måtte i andet kvartal således sige farvel til næsten en million abonnenter. I første kvartal forlod cirka 200.000 abonnenter selskabet. Det er første gang siden etableringen af Netflix, at selskabet oplever tilbagegang i antallet af betalende kunder.

Det er her, at spilsatsningen kommer ind i billedet i et forsøg på at fastholde brugerne i tjenesten.

Netflix udpegede fornylig Epic Games og TikTok som sine største konkurrenter i kampen om brugernes tid.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS