Flere og flere 7-Eleven-butikker åbner efter hackerangreb

Takket være Mobilepay-betalinger kan flere og flere 7-Eleven-butikker nu åbne.

Artikel top billede

Mandag blev de danske 7-Eleven-butikker ramt af, hvad der formodes at være et omfattende angreb, der tvangs kæden til at alle lukke alle sine butikker, der ellers normalt er døgnåbne.

Tirsdag aften kunne kæden dog meddele på Instagram, at hver tiende butik nu er åben.

Det formodede hackerangreb har betydet, at medarbejderne ikke har kunne benyttede kasserne eller modtage betalinger, men i 18 ud af kædens 176 butikker har det alligevel været muligt at åbne ved at tage alternative løsninger som eksempelvis Mobilepay.

”Desuden kører en række andre 7-Eleven-butikker på lokale driftsløsninger, og de er derfor ligeledes åbne for betjening. Der kan trygt handles i alle 7-Eleven-butikker, der er åbne, og vi håber på forståelse ved en eventuel længere betjeningstid end normalt,” oplyser kæden på Instagram.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision