7-Eleven bekræfter: Vi er ramt af stort ransomware-angreb

Det var et ransomware-angreb, der mandag morgen ramte 7-Eleven, bekræfter selskabet. “De kriminelle har tiltvunget sig adgang til netværket og låst systemerne,” lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det var et ransomware-angreb, der mandag morgen ramte 7-Eleven og som fik selskabet til at lukke samtlige sine omkring 175 butikker i Danmark.

Det bekræfter 7-Eleven nu i sin første længere besked om forløbet.

“Der er tale om et såkaldt ransomware-angreb, hvor de kriminelle har tiltvunget sig adgang til netværket og låst systemerne. Sagen håndteres i samarbejde med politiet,” meddeler selskabet.

Det er netop kommet frem, at 7-Eleven i kølvandet på angrebet mandag morgen modtog et krav om betaling af en løsesum på en million dollar betalt i kryptovalutaen xmr.

7-Eleven meddeler, at selskabet meldte angrebet til politiet mandag morgen og nu samarbejder med det, der kaldes for ‘eksterne it-eksperter’ om at komme til bunds i sagen.

Angrebet ramte ikke mindst 7-Elevens kassesystemer.

7-Eleven er nu gradvist ved at komme på fode igen. I de første butikker, der blev åbnet, var det dog ikke muligt at anvende betalingsterminaler, men alene muligt at betale med kontanter eller MobilePay.

7-Eleven har i skrivende stund åbnet omkring 110 af sine cirka 170 butikker i Danmark. Selskabet meddeler, at intet tyder på, at hverken leverandører, kunder eller øvrige samarbejdspartnere er blevet ramt af angrebet.

“7-Eleven kommer for nuværende ikke til at gå i yderligere i detaljer om efterforskningen, omfanget og konsekvenserne af angrebet,” meddeler selskabet.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS