7-Eleven bekræfter: Vi er ramt af stort ransomware-angreb

Det var et ransomware-angreb, der mandag morgen ramte 7-Eleven, bekræfter selskabet. “De kriminelle har tiltvunget sig adgang til netværket og låst systemerne,” lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det var et ransomware-angreb, der mandag morgen ramte 7-Eleven og som fik selskabet til at lukke samtlige sine omkring 175 butikker i Danmark.

Det bekræfter 7-Eleven nu i sin første længere besked om forløbet.

“Der er tale om et såkaldt ransomware-angreb, hvor de kriminelle har tiltvunget sig adgang til netværket og låst systemerne. Sagen håndteres i samarbejde med politiet,” meddeler selskabet.

Det er netop kommet frem, at 7-Eleven i kølvandet på angrebet mandag morgen modtog et krav om betaling af en løsesum på en million dollar betalt i kryptovalutaen xmr.

7-Eleven meddeler, at selskabet meldte angrebet til politiet mandag morgen og nu samarbejder med det, der kaldes for ‘eksterne it-eksperter’ om at komme til bunds i sagen.

Angrebet ramte ikke mindst 7-Elevens kassesystemer.

7-Eleven er nu gradvist ved at komme på fode igen. I de første butikker, der blev åbnet, var det dog ikke muligt at anvende betalingsterminaler, men alene muligt at betale med kontanter eller MobilePay.

7-Eleven har i skrivende stund åbnet omkring 110 af sine cirka 170 butikker i Danmark. Selskabet meddeler, at intet tyder på, at hverken leverandører, kunder eller øvrige samarbejdspartnere er blevet ramt af angrebet.

“7-Eleven kommer for nuværende ikke til at gå i yderligere i detaljer om efterforskningen, omfanget og konsekvenserne af angrebet,” meddeler selskabet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job