7-Eleven bekræfter: Vi er ramt af stort ransomware-angreb

Det var et ransomware-angreb, der mandag morgen ramte 7-Eleven, bekræfter selskabet. “De kriminelle har tiltvunget sig adgang til netværket og låst systemerne,” lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det var et ransomware-angreb, der mandag morgen ramte 7-Eleven og som fik selskabet til at lukke samtlige sine omkring 175 butikker i Danmark.

Det bekræfter 7-Eleven nu i sin første længere besked om forløbet.

“Der er tale om et såkaldt ransomware-angreb, hvor de kriminelle har tiltvunget sig adgang til netværket og låst systemerne. Sagen håndteres i samarbejde med politiet,” meddeler selskabet.

Det er netop kommet frem, at 7-Eleven i kølvandet på angrebet mandag morgen modtog et krav om betaling af en løsesum på en million dollar betalt i kryptovalutaen xmr.

7-Eleven meddeler, at selskabet meldte angrebet til politiet mandag morgen og nu samarbejder med det, der kaldes for ‘eksterne it-eksperter’ om at komme til bunds i sagen.

Angrebet ramte ikke mindst 7-Elevens kassesystemer.

7-Eleven er nu gradvist ved at komme på fode igen. I de første butikker, der blev åbnet, var det dog ikke muligt at anvende betalingsterminaler, men alene muligt at betale med kontanter eller MobilePay.

7-Eleven har i skrivende stund åbnet omkring 110 af sine cirka 170 butikker i Danmark. Selskabet meddeler, at intet tyder på, at hverken leverandører, kunder eller øvrige samarbejdspartnere er blevet ramt af angrebet.

“7-Eleven kommer for nuværende ikke til at gå i yderligere i detaljer om efterforskningen, omfanget og konsekvenserne af angrebet,” meddeler selskabet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect