7-Eleven bekræfter: Vi er ramt af stort ransomware-angreb

Det var et ransomware-angreb, der mandag morgen ramte 7-Eleven, bekræfter selskabet. “De kriminelle har tiltvunget sig adgang til netværket og låst systemerne,” lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det var et ransomware-angreb, der mandag morgen ramte 7-Eleven og som fik selskabet til at lukke samtlige sine omkring 175 butikker i Danmark.

Det bekræfter 7-Eleven nu i sin første længere besked om forløbet.

“Der er tale om et såkaldt ransomware-angreb, hvor de kriminelle har tiltvunget sig adgang til netværket og låst systemerne. Sagen håndteres i samarbejde med politiet,” meddeler selskabet.

Det er netop kommet frem, at 7-Eleven i kølvandet på angrebet mandag morgen modtog et krav om betaling af en løsesum på en million dollar betalt i kryptovalutaen xmr.

7-Eleven meddeler, at selskabet meldte angrebet til politiet mandag morgen og nu samarbejder med det, der kaldes for ‘eksterne it-eksperter’ om at komme til bunds i sagen.

Angrebet ramte ikke mindst 7-Elevens kassesystemer.

7-Eleven er nu gradvist ved at komme på fode igen. I de første butikker, der blev åbnet, var det dog ikke muligt at anvende betalingsterminaler, men alene muligt at betale med kontanter eller MobilePay.

7-Eleven har i skrivende stund åbnet omkring 110 af sine cirka 170 butikker i Danmark. Selskabet meddeler, at intet tyder på, at hverken leverandører, kunder eller øvrige samarbejdspartnere er blevet ramt af angrebet.

“7-Eleven kommer for nuværende ikke til at gå i yderligere i detaljer om efterforskningen, omfanget og konsekvenserne af angrebet,” meddeler selskabet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center Applikationer i PET

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S