7-Eleven har modtaget trussel med krav om løsesum på en million dollar

7-Eleven har modtaget krav om udbetaling af en million dollar for at få låst op for krypteret data.

Artikel top billede

Det ser ud til at være et ransomware-angreb, som 7-Eleven mandag blev ramt af, og som førte til, at alle landets 7-Eleven-butikker og betalingssystemer omgående blev lukket ned.

Det skete i kølvandet på, at 7-Eleven angiveligt modtog en truende besked, hvor en ukendt hacker eller -gruppe gjorde det klart, at det var lykkedes at kryptere mange af 7-Elevens computere og servere.

For at få låst det op skulle 7-Eleven punge ud med en million dollar betalt i kryptovalutaen xmr (Monero).

Det skriver Nordjyske, der er kommet i besiddelse af den trussel, som angiveligt er sendt til 7-Eleven.

"I will help you to unlock all the data of your company. If we don´t receive xmr in five days, we will throw away the private key, you will never be able to decrypt these documents. If you have any questions please contact..."

7-Eleven har ikke bekræftet, om beskeden er korrekt, men Nordjyske skriver, at det har fået beskeden fra en ansat i en 7-Eleven-butik.

Det står ikke klart, om 7-Eleven, hvis det har modtaget et sådan krav om løsesum, har indvilliget i at betale det.

Flere butikker åbne igen

Tirsdag aften kunne kæden meddele på Instagram, at hver tiende butik nu er åben.

Det formodede hackerangreb har betydet, at medarbejderne ikke har kunne benyttede kasserne eller modtage betalinger, men i 18 ud af kædens 176 butikker har det alligevel været muligt at åbne ved at tage alternative løsninger som eksempelvis Mobilepay.

"Desuden kører en række andre 7-Eleven-butikker på lokale driftsløsninger, og de er derfor ligeledes åbne for betjening. Der kan trygt handles i alle 7-Eleven-butikker, der er åbne, og vi håber på forståelse ved en eventuel længere betjeningstid end normalt," oplyser kæden på Instagram.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S