7-Eleven har modtaget trussel med krav om løsesum på en million dollar

7-Eleven har modtaget krav om udbetaling af en million dollar for at få låst op for krypteret data.

Artikel top billede

Det ser ud til at være et ransomware-angreb, som 7-Eleven mandag blev ramt af, og som førte til, at alle landets 7-Eleven-butikker og betalingssystemer omgående blev lukket ned.

Det skete i kølvandet på, at 7-Eleven angiveligt modtog en truende besked, hvor en ukendt hacker eller -gruppe gjorde det klart, at det var lykkedes at kryptere mange af 7-Elevens computere og servere.

For at få låst det op skulle 7-Eleven punge ud med en million dollar betalt i kryptovalutaen xmr (Monero).

Det skriver Nordjyske, der er kommet i besiddelse af den trussel, som angiveligt er sendt til 7-Eleven.

"I will help you to unlock all the data of your company. If we don´t receive xmr in five days, we will throw away the private key, you will never be able to decrypt these documents. If you have any questions please contact..."

7-Eleven har ikke bekræftet, om beskeden er korrekt, men Nordjyske skriver, at det har fået beskeden fra en ansat i en 7-Eleven-butik.

Det står ikke klart, om 7-Eleven, hvis det har modtaget et sådan krav om løsesum, har indvilliget i at betale det.

Flere butikker åbne igen

Tirsdag aften kunne kæden meddele på Instagram, at hver tiende butik nu er åben.

Det formodede hackerangreb har betydet, at medarbejderne ikke har kunne benyttede kasserne eller modtage betalinger, men i 18 ud af kædens 176 butikker har det alligevel været muligt at åbne ved at tage alternative løsninger som eksempelvis Mobilepay.

"Desuden kører en række andre 7-Eleven-butikker på lokale driftsløsninger, og de er derfor ligeledes åbne for betjening. Der kan trygt handles i alle 7-Eleven-butikker, der er åbne, og vi håber på forståelse ved en eventuel længere betjeningstid end normalt," oplyser kæden på Instagram.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S