USA klar med kæmpe-dusør på hackerne bag ransomware-angrebet på danske Support-it

Kan du komme med afgørende oplysninger om medlemmer af hackergruppen Conti, så kan du muligvis indkassere en dusør på 72 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Den amerikanske regering udlover nu en kæmpe dusør på 10 millioner dollar eller lige knap 72 millioner kroner til folk, der har informationer om personerne bag ransomware-gruppen Conti.

Conti-gruppen menes blandt andet at stå bag et angreb mod den danske it-virksomhed Support-it, som fik 200 danske ejendomsmæger til at gå i sort.

Det vurderes, at gruppen samlet har indkasseret 1,3 milliarder kroner fra mere end 1.000 angreb mod organisationer over hele verden.

Ifølge det amerikanske tech-medie Wired er de amerikanske myndigheder med dusøren blandt andet på jagt efter oplysninger om Conti-medlemmernes navne, bopæl samt ferie og rejseplaner.

Det vurderes, at mange af Conti-gruppens medlemmer har forbindelse til Rusland, og at mange af medlemmerne enten opholder sig i Rusland eller i lande tæt på Rusland.

Udpeger fem personer

De amerikanske myndigheder har udpeget fem personer, der menes at udgøre kernen af gruppen. De fem personer går under navnene ”Target”, ”Tramp,” ”Dandis”, ”Professor” og ”Reshaev.”

De amerikanske myndigheder har desuden for første gang offentliggjort et billede af en af de formodede medlemmer af Conti i en video, som er blevet publiceret på Twitter.

"Det er første gang, at den amerikanske regering offentligt har identificeret et Conti-medlem," oplyser en anonym person fra det amerikanske udenrigsminister til Wired.

Den amerikanske regerings dusør-program Rewards for Justice blev i første omgang lanceret med henblik på at skaffe informationer om terrorister, men programmet er gennem den seneste tid også begyndt at udlove dusør for tip om hackere.

Tidligere er der også blevet udlovet en dusør til folk, der kunne komme med afgørende oplysninger hackergruppen REvil.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S