USA klar med kæmpe-dusør på hackerne bag ransomware-angrebet på danske Support-it

Kan du komme med afgørende oplysninger om medlemmer af hackergruppen Conti, så kan du muligvis indkassere en dusør på 72 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Den amerikanske regering udlover nu en kæmpe dusør på 10 millioner dollar eller lige knap 72 millioner kroner til folk, der har informationer om personerne bag ransomware-gruppen Conti.

Conti-gruppen menes blandt andet at stå bag et angreb mod den danske it-virksomhed Support-it, som fik 200 danske ejendomsmæger til at gå i sort.

Det vurderes, at gruppen samlet har indkasseret 1,3 milliarder kroner fra mere end 1.000 angreb mod organisationer over hele verden.

Ifølge det amerikanske tech-medie Wired er de amerikanske myndigheder med dusøren blandt andet på jagt efter oplysninger om Conti-medlemmernes navne, bopæl samt ferie og rejseplaner.

Det vurderes, at mange af Conti-gruppens medlemmer har forbindelse til Rusland, og at mange af medlemmerne enten opholder sig i Rusland eller i lande tæt på Rusland.

Udpeger fem personer

De amerikanske myndigheder har udpeget fem personer, der menes at udgøre kernen af gruppen. De fem personer går under navnene ”Target”, ”Tramp,” ”Dandis”, ”Professor” og ”Reshaev.”

De amerikanske myndigheder har desuden for første gang offentliggjort et billede af en af de formodede medlemmer af Conti i en video, som er blevet publiceret på Twitter.

"Det er første gang, at den amerikanske regering offentligt har identificeret et Conti-medlem," oplyser en anonym person fra det amerikanske udenrigsminister til Wired.

Den amerikanske regerings dusør-program Rewards for Justice blev i første omgang lanceret med henblik på at skaffe informationer om terrorister, men programmet er gennem den seneste tid også begyndt at udlove dusør for tip om hackere.

Tidligere er der også blevet udlovet en dusør til folk, der kunne komme med afgørende oplysninger hackergruppen REvil.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S