USA klar med kæmpe-dusør på hackerne bag ransomware-angrebet på danske Support-it

Kan du komme med afgørende oplysninger om medlemmer af hackergruppen Conti, så kan du muligvis indkassere en dusør på 72 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Den amerikanske regering udlover nu en kæmpe dusør på 10 millioner dollar eller lige knap 72 millioner kroner til folk, der har informationer om personerne bag ransomware-gruppen Conti.

Conti-gruppen menes blandt andet at stå bag et angreb mod den danske it-virksomhed Support-it, som fik 200 danske ejendomsmæger til at gå i sort.

Det vurderes, at gruppen samlet har indkasseret 1,3 milliarder kroner fra mere end 1.000 angreb mod organisationer over hele verden.

Ifølge det amerikanske tech-medie Wired er de amerikanske myndigheder med dusøren blandt andet på jagt efter oplysninger om Conti-medlemmernes navne, bopæl samt ferie og rejseplaner.

Det vurderes, at mange af Conti-gruppens medlemmer har forbindelse til Rusland, og at mange af medlemmerne enten opholder sig i Rusland eller i lande tæt på Rusland.

Udpeger fem personer

De amerikanske myndigheder har udpeget fem personer, der menes at udgøre kernen af gruppen. De fem personer går under navnene ”Target”, ”Tramp,” ”Dandis”, ”Professor” og ”Reshaev.”

De amerikanske myndigheder har desuden for første gang offentliggjort et billede af en af de formodede medlemmer af Conti i en video, som er blevet publiceret på Twitter.

"Det er første gang, at den amerikanske regering offentligt har identificeret et Conti-medlem," oplyser en anonym person fra det amerikanske udenrigsminister til Wired.

Den amerikanske regerings dusør-program Rewards for Justice blev i første omgang lanceret med henblik på at skaffe informationer om terrorister, men programmet er gennem den seneste tid også begyndt at udlove dusør for tip om hackere.

Tidligere er der også blevet udlovet en dusør til folk, der kunne komme med afgørende oplysninger hackergruppen REvil.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S