Hackere har lækket stjålet data fra energi-selskabs servere

Hackere har lækket data fra selskabet bag danske Clorius og Varmekontrol, som blev hacket for en uge siden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hackere er begyndt at lække data fra energiselskabet Ista, som blev hacket for en uge siden.

“Vi har identificeret aktivitet i forbindelse med virksomhedsdata, der er stjålet fra vores servere,” meddeler Ista efter angrebet.

Selskabet Ista er tilstede i 22 lande og står herhjemme bag Clorius og Varmkontro. Det har omkring 150 medarbejdere i Danmark.

Selskabet blev hacket for en uge siden, hvor selskabet omgående lukkede ned for it-systemerne.

Det er endnu uklart for selskabet hvad præcis den pågældende datapakke indeholder og hvilke data præcis, der er blevet offentliggjort, meddeler Ista.

Ifølge selskabet arbejder det sammen med ‘erfarne kriminaltekniske eksperter’ på tiden på at analysere datapakken for at få klarlagt dets indhold.

“Dette er stadig i gang, og vi forventer yderligere resultater af analysen i begyndelsen af ugen [indeværende uge, red],” meddeler Ista.

Ista servicerer via måleudstyr, digitalisering og smartløsninger for ejere og omkring 13 millioner beboere verden over.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S