Hackere har lækket stjålet data fra energi-selskabs servere

Hackere har lækket data fra selskabet bag danske Clorius og Varmekontrol, som blev hacket for en uge siden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hackere er begyndt at lække data fra energiselskabet Ista, som blev hacket for en uge siden.

“Vi har identificeret aktivitet i forbindelse med virksomhedsdata, der er stjålet fra vores servere,” meddeler Ista efter angrebet.

Selskabet Ista er tilstede i 22 lande og står herhjemme bag Clorius og Varmkontro. Det har omkring 150 medarbejdere i Danmark.

Selskabet blev hacket for en uge siden, hvor selskabet omgående lukkede ned for it-systemerne.

Det er endnu uklart for selskabet hvad præcis den pågældende datapakke indeholder og hvilke data præcis, der er blevet offentliggjort, meddeler Ista.

Ifølge selskabet arbejder det sammen med ‘erfarne kriminaltekniske eksperter’ på tiden på at analysere datapakken for at få klarlagt dets indhold.

“Dette er stadig i gang, og vi forventer yderligere resultater af analysen i begyndelsen af ugen [indeværende uge, red],” meddeler Ista.

Ista servicerer via måleudstyr, digitalisering og smartløsninger for ejere og omkring 13 millioner beboere verden over.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura