Hackere har lækket stjålet data fra energi-selskabs servere

Hackere har lækket data fra selskabet bag danske Clorius og Varmekontrol, som blev hacket for en uge siden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hackere er begyndt at lække data fra energiselskabet Ista, som blev hacket for en uge siden.

“Vi har identificeret aktivitet i forbindelse med virksomhedsdata, der er stjålet fra vores servere,” meddeler Ista efter angrebet.

Selskabet Ista er tilstede i 22 lande og står herhjemme bag Clorius og Varmkontro. Det har omkring 150 medarbejdere i Danmark.

Selskabet blev hacket for en uge siden, hvor selskabet omgående lukkede ned for it-systemerne.

Det er endnu uklart for selskabet hvad præcis den pågældende datapakke indeholder og hvilke data præcis, der er blevet offentliggjort, meddeler Ista.

Ifølge selskabet arbejder det sammen med ‘erfarne kriminaltekniske eksperter’ på tiden på at analysere datapakken for at få klarlagt dets indhold.

“Dette er stadig i gang, og vi forventer yderligere resultater af analysen i begyndelsen af ugen [indeværende uge, red],” meddeler Ista.

Ista servicerer via måleudstyr, digitalisering og smartløsninger for ejere og omkring 13 millioner beboere verden over.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S