Hackere har lækket stjålet data fra energi-selskabs servere

Hackere har lækket data fra selskabet bag danske Clorius og Varmekontrol, som blev hacket for en uge siden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hackere er begyndt at lække data fra energiselskabet Ista, som blev hacket for en uge siden.

“Vi har identificeret aktivitet i forbindelse med virksomhedsdata, der er stjålet fra vores servere,” meddeler Ista efter angrebet.

Selskabet Ista er tilstede i 22 lande og står herhjemme bag Clorius og Varmkontro. Det har omkring 150 medarbejdere i Danmark.

Selskabet blev hacket for en uge siden, hvor selskabet omgående lukkede ned for it-systemerne.

Det er endnu uklart for selskabet hvad præcis den pågældende datapakke indeholder og hvilke data præcis, der er blevet offentliggjort, meddeler Ista.

Ifølge selskabet arbejder det sammen med ‘erfarne kriminaltekniske eksperter’ på tiden på at analysere datapakken for at få klarlagt dets indhold.

“Dette er stadig i gang, og vi forventer yderligere resultater af analysen i begyndelsen af ugen [indeværende uge, red],” meddeler Ista.

Ista servicerer via måleudstyr, digitalisering og smartløsninger for ejere og omkring 13 millioner beboere verden over.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job