Hackere har lækket stjålet data fra energi-selskabs servere

Hackere har lækket data fra selskabet bag danske Clorius og Varmekontrol, som blev hacket for en uge siden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Hackere er begyndt at lække data fra energiselskabet Ista, som blev hacket for en uge siden.

“Vi har identificeret aktivitet i forbindelse med virksomhedsdata, der er stjålet fra vores servere,” meddeler Ista efter angrebet.

Selskabet Ista er tilstede i 22 lande og står herhjemme bag Clorius og Varmkontro. Det har omkring 150 medarbejdere i Danmark.

Selskabet blev hacket for en uge siden, hvor selskabet omgående lukkede ned for it-systemerne.

Det er endnu uklart for selskabet hvad præcis den pågældende datapakke indeholder og hvilke data præcis, der er blevet offentliggjort, meddeler Ista.

Ifølge selskabet arbejder det sammen med ‘erfarne kriminaltekniske eksperter’ på tiden på at analysere datapakken for at få klarlagt dets indhold.

“Dette er stadig i gang, og vi forventer yderligere resultater af analysen i begyndelsen af ugen [indeværende uge, red],” meddeler Ista.

Ista servicerer via måleudstyr, digitalisering og smartløsninger for ejere og omkring 13 millioner beboere verden over.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest