Tim Cook befaler Apple-ansatte at møde på kontoret tre dage om ugen

Det er på tide med faste dage på kontoret hos Apple. Sådan lyder det fra topdirektør Tim Cook, der i første omgang udstikker retningslinjer på tre dage.

Artikel top billede

Apples topchef Tim Cook har meddelt sine medarbejdere, at de skal vende tilbage til kontoret i september mindst tre dage om ugen.

Det skal ifølge Tim Cook bevare "det personlige samarbejde, der er så afgørende for vores kultur".

Det skriver Financial Times.

Af et notat til medarbejderne fremgår det, at alle ansatte i virksomhedens hovedkvarter og nærliggende kontorer ville være forpligtet til at komme ind tirsdag og torsdag, samt en anden dag, der skal bestemmes af teamledere, fra 5. september.

Apple-medarbejdere i andre dele af verden vil vende tilbage på en anden tidsplan afhængigt af lokale forhold, lyder det.

"Vi ved også, at vi stadig har meget at lære. Og vi er forpligtet til at lytte, tilpasse os og vokse sammen i de kommende uger og måneder," lyder det i notatet.

Tim Cook understregede, at der kan blive justeret efter behov.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S