Tim Cook befaler Apple-ansatte at møde på kontoret tre dage om ugen

Det er på tide med faste dage på kontoret hos Apple. Sådan lyder det fra topdirektør Tim Cook, der i første omgang udstikker retningslinjer på tre dage.

Artikel top billede

Apples topchef Tim Cook har meddelt sine medarbejdere, at de skal vende tilbage til kontoret i september mindst tre dage om ugen.

Det skal ifølge Tim Cook bevare "det personlige samarbejde, der er så afgørende for vores kultur".

Det skriver Financial Times.

Af et notat til medarbejderne fremgår det, at alle ansatte i virksomhedens hovedkvarter og nærliggende kontorer ville være forpligtet til at komme ind tirsdag og torsdag, samt en anden dag, der skal bestemmes af teamledere, fra 5. september.

Apple-medarbejdere i andre dele af verden vil vende tilbage på en anden tidsplan afhængigt af lokale forhold, lyder det.

"Vi ved også, at vi stadig har meget at lære. Og vi er forpligtet til at lytte, tilpasse os og vokse sammen i de kommende uger og måneder," lyder det i notatet.

Tim Cook understregede, at der kan blive justeret efter behov.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,