Fremtidens arbejde er fleksibelt og asynkront: Nu stiger kravet om en fire dages arbejdsuge

Kravene om helt nye vilkår melder sig på et arbejdsmarked, der efter coronapandemien er blevet mere digitalt og tilmed præges af, at arbejdstagerne i øjeblikket har overhånden.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Unsplash on Unsplash)

Det vakte både stor opmærksomhed og undren, da den danske it-virksomhed IIH Nordic for fem år siden fortalte om sin succes med at indføre en fire dages arbejdsuge.

Oven på en corona-pandemi og verdensomspændende mangel på arbejdskraft tyder mere og mere dog på, at den danske virksomhed var first-mover og stod i spidsen for en bevægelse, der nu er på vej mod at få sit store gennembrud.

Således viser en ny undersøgelse, som samarbejdsværktøjet Slack ifølge techmediet ZDNet har foretaget blandt 1.000 britiske kontorfolk, at 86 procent foretrækker, at have længere arbejdsdage mod til gengæld at have en arbejdsuge på kun fire dage.

I et interview med Computerworld i 2017 fortalte IIH Nordics daværende administrerende direktør Henrik Stenman, at den fire dages arbejdsuge både formåede at hæve produktivitet og sænke stressniveauet.

“Min oplevelse er, at jeg har nogle gladere medarbejdere, og vores sygefravær er lavere end nogensinde før. For mit eget vedkommende kan jeg oplyse, at jeg har tabt 13 kilo siden, at vi indførte den kortere arbejdsuge. Pludselig har jeg fået tid og overskud til at løbe-træne,” sagde han til Computerworld

Fremtidens arbejde er fleksibelt og asynkront

I det hele taget peger den nye undersøgelse fra Slack på, at fremtiden arbejde er fleksibelt og asynkront, og muligheden for at sammensætte sit arbejdsliv som man ønsker det, vinder frem i popularitet på et presset arbejdsmarked, hvor arbejdstagerne i stigende grad kan diktere vilkårene.

Således oplyser 69 procent af de adspurgte i Slacks undersøgelse, at et såkaldt asynkront arbejde, hvor de ikke nødvendigvis arbejde samtidig med deres kolleger, gør dem mere produktive og giver dem bedre forudsætninger for at fremelske nye ideer.

En del af undersøgelsens resultater skal naturligvis tages med det forbehold, at Slacks værktøjer er designet til at understøtte hjemme- og fjernarbejde, og derfor har selskabet en klar interesse i at fremme nye arbejdsformer.

Ikke desto mindre hævder Slack, at selskabets egne beregninger viser, at en gennemsnitlig lønmodtager kan spare to timer og 53 minutters arbejde om ugen ved at erstatte møder med real-time møder med asynkront samarbejde.

Kan sænke leveomkostningerne

Samtidig konkluderer Slack i sin undersøgelse, at muligheden for at arbejde hjemmefra giver medarbejderne forbedrede muligheder for bosætte sig steder, hvor leveomkostningerne er lavere. Noget som kan få stigende betydning i takt med den stadigt stigende inflation, der især rammer udgifter til fødevarer og brændstof.

Undersøgelsen viser således også, at 66 procent af de adspurgte oplyser, at de øjeblikkeligt eller i løbet af de følgende tre måneder vil begynde at lede efter et nyt job, hvis deres nuværende arbejdspladser ikke længere tilbyder mulighed for hybridarbejde eller hjemmearbejde.

En undersøgelse som Computerworld og professor ved Aalborg Universitet Anders Hansen Hentel gennemførte tidligere på året viste desuden, at 70 procent af de adspurgte svarede, at brugen videkonferencesystemer har medvirket til at deres virksomhed har kunne øge brugen af hjemmearbejde efter pandemiens ledlukninger var overstået.

Derudover viste den danske undersøgelse også, at brugen af videokonferencesystemer også har været med til facilitere bedre kommunikations på tværs af landegrænser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS