USA godkender næsten al teknologi-eksport til Kina: Kritikere kræver omgående handling

Langt størstedelen af USA's samlede eksport til Kina på 125 milliarder dollar blev godkendt i 2020, viser nye tal.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Data viser, at USA godkender næsten al teknologieksport til Kina. Samlet eksporterede USA for 125 milliarder dollar til Kina. Kun end halv procent krævede en licens, og af den brøkdel blev 94 procent af ansøgningerne godkendt af det amerikanske handelsministerie.

Kritikere peger på, at kontrollen med eksporten trænger til en akut revision, mens andre mener, at USA har brug for allierede om bord først.

Det skriver Wall Street Journal.

For 2021 faldt godkendelsesprocenten godt nok til 88 procent, men ikke desto mindre fortsætter USA i stor stil med at sende chips, rumfartskomponenter, kunstig intelligens-teknologi og andre genstande til Kina, som af nogle anses som en af de største trusler mod USA, lyder det.

Flere rundt om administrationen i USA kræver nu handling. Ved at tillade eksport af følsom teknologi, mener de, at amerikanske embedsmænd uretmæssigt prioriterer amerikanske kommercielle interesser over national sikkerhed, og at en presserende reguleringsændring er nødvendig for at reagere på truslen fra Beijing.

Bevæber Kina

En tidligere topanalytiker for eksportkontrol i Kina hos Pentagon, Steve Coonen, er den høje frekvens af godkendelser et bevis på betydelig politisk fiasko.

"Jeg har ikke noget problem med at handle med eller fodre Kina. Jeg har et kæmpe problem med at bevæbne Kina," skrev Steve Coonen til sine kolleger i en e-mail fra september 2021 efter at have trukket sig tilbage på grund af frustrationer over politikken.

Kontrollen med eksport til Kina har længe været på agendaen, men er nu i centrum for en debat om, hvor meget USA skal fortsætte med at handle med sin mest magtfulde modstander.

Det amerikanske handelsministerie melder, at det er fokuseret på langsigtet, strategisk konkurrence med Kina, og at det træffer beslutninger sammen med andre agenturer i forsvars-, stats- og energidepartementerne.

USA overvejer for tiden at begrænse forsendelser af amerikansk chipfremstillingsudstyr til halvlederproducenter i Kina. Indgrebet, skal først godkendes af Biden-administrationen, men hvis det sker, vil det betyde spærring af forsendelse af amerikansk chipfremstillingsudstyr til fabrikker i Kina, der fremstiller avancerede NAND-chips.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S