USA vil ramme kinesiske chipproducenter

USA har netop besluttet at bruge milliarder på at styrke landets egen produktion af mikrochips, og nu overvejer landet at hæmme Kinas producenter.

Artikel top billede

USA overvejer at begrænse forsendelser af amerikansk chipfremstillingsudstyr til halvlederproducenter i Kina.

Det skriver Reuters.

Det kan ifølge mediet også ramme koreanske Samsung, som har to store fabrikker i Kina.

Indgrebet, skal først godkendes af Biden-administrationen, men hvis det sker, vil det betyde spærring af forsendelse af amerikansk chipfremstillingsudstyr til fabrikker i Kina, der fremstiller avancerede NAND-chips.

Det sker kort efter, at den amerikanske chipindustri har fået sig en kolossal saltvandsindsprøjtning fra den amerikanske regering i forbindelse med sine bestræbelser på at gøre sig mere uafhængig af kinesiske og andre udenlandske forsyningskæder.

Det amerikanske senat stemte denne uge for at indføre statsstøtte til en værdi på sammenlagt 52 milliarder dollar til den amerikanske chip-industri. Det svarer til over 380 milliarder kroner.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job