Bog: Her er de syv faktorer, der får verdens urværk til at tikke

I den meget roste How the World Really Works giver Vaclav Smil trådene et samlet overblik over de mest betydningsfulde faktorer, der definerer hvordan verden har udviklet sig og fungerer i dag.

Artikel top billede

Man skal ikke underkende de økonomiske og produktionsmæssige fordele ved rationel stordrift. Især ikke når en lang række faktorer spiller perfekt sammen og medvirker til at gøre produktionen stadig mere effektiv.

Eksempelvis tog det for 200 år siden cirka ti minutters hårdt arbejde at producere et kilo hvede, men i dag kræver det blot to sekunder at nå samme resultat.

Det er blandt de elementer, som har gjort det muligt at sørge for, at langt de fleste mennesker på kloden får tilstrækkeligt – og stadig oftere mere end rigeligt – mad i maven, selv om befolkningstallet stiger.

Der er imidlertid også grænser for, hvor rationel man kan tillade sig at være.

Indtil foråret 2020 var der måske næppe mange, som så særlige ulemper ved at lade 70 procent af alle medicinske gummihandsker i verden fremstille på én ekstremt effektiv fabrik. Men med udbruddet af Covid19 viste det sig at være en smule uhensigtsmæssigt.

Det er blot to af eksemplerne på fakta fra bogen How the World Really Works af Vaclav Smil – en særdeles produktiv herre, der har skrevet godt 50 bøger om en lang række emner fra fødevareproduktion til teknologi, energi, fabrikation, urbanisering, klima og meget andet.

Men i How the World Really Works samler han trådene og giver et samlet overblik over en lang række sammenhænge, der definerer hvordan verden har udviklet sig og fungerer i dag.

Det er både underholdende og dybt interessant, og det er ikke uden grund at bogen har høstet meget ros. Eksempelvis fra Bill Gates, der havde den med på sin liste over fem gode bøger til sommeren 2022, som vi tidligere har skrevet om her.

Titel: How the World Really Works / Forfatter: Vaclav Smil

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse