Bog: Her er de syv faktorer, der får verdens urværk til at tikke

I den meget roste How the World Really Works giver Vaclav Smil trådene et samlet overblik over de mest betydningsfulde faktorer, der definerer hvordan verden har udviklet sig og fungerer i dag.

Artikel top billede

Man skal ikke underkende de økonomiske og produktionsmæssige fordele ved rationel stordrift. Især ikke når en lang række faktorer spiller perfekt sammen og medvirker til at gøre produktionen stadig mere effektiv.

Eksempelvis tog det for 200 år siden cirka ti minutters hårdt arbejde at producere et kilo hvede, men i dag kræver det blot to sekunder at nå samme resultat.

Det er blandt de elementer, som har gjort det muligt at sørge for, at langt de fleste mennesker på kloden får tilstrækkeligt – og stadig oftere mere end rigeligt – mad i maven, selv om befolkningstallet stiger.

Der er imidlertid også grænser for, hvor rationel man kan tillade sig at være.

Indtil foråret 2020 var der måske næppe mange, som så særlige ulemper ved at lade 70 procent af alle medicinske gummihandsker i verden fremstille på én ekstremt effektiv fabrik. Men med udbruddet af Covid19 viste det sig at være en smule uhensigtsmæssigt.

Det er blot to af eksemplerne på fakta fra bogen How the World Really Works af Vaclav Smil – en særdeles produktiv herre, der har skrevet godt 50 bøger om en lang række emner fra fødevareproduktion til teknologi, energi, fabrikation, urbanisering, klima og meget andet.

Men i How the World Really Works samler han trådene og giver et samlet overblik over en lang række sammenhænge, der definerer hvordan verden har udviklet sig og fungerer i dag.

Det er både underholdende og dybt interessant, og det er ikke uden grund at bogen har høstet meget ros. Eksempelvis fra Bill Gates, der havde den med på sin liste over fem gode bøger til sommeren 2022, som vi tidligere har skrevet om her.

Titel: How the World Really Works / Forfatter: Vaclav Smil

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse