Bog: Her er de syv faktorer, der får verdens urværk til at tikke

I den meget roste How the World Really Works giver Vaclav Smil trådene et samlet overblik over de mest betydningsfulde faktorer, der definerer hvordan verden har udviklet sig og fungerer i dag.

Artikel top billede

Man skal ikke underkende de økonomiske og produktionsmæssige fordele ved rationel stordrift. Især ikke når en lang række faktorer spiller perfekt sammen og medvirker til at gøre produktionen stadig mere effektiv.

Eksempelvis tog det for 200 år siden cirka ti minutters hårdt arbejde at producere et kilo hvede, men i dag kræver det blot to sekunder at nå samme resultat.

Det er blandt de elementer, som har gjort det muligt at sørge for, at langt de fleste mennesker på kloden får tilstrækkeligt – og stadig oftere mere end rigeligt – mad i maven, selv om befolkningstallet stiger.

Der er imidlertid også grænser for, hvor rationel man kan tillade sig at være.

Indtil foråret 2020 var der måske næppe mange, som så særlige ulemper ved at lade 70 procent af alle medicinske gummihandsker i verden fremstille på én ekstremt effektiv fabrik. Men med udbruddet af Covid19 viste det sig at være en smule uhensigtsmæssigt.

Det er blot to af eksemplerne på fakta fra bogen How the World Really Works af Vaclav Smil – en særdeles produktiv herre, der har skrevet godt 50 bøger om en lang række emner fra fødevareproduktion til teknologi, energi, fabrikation, urbanisering, klima og meget andet.

Men i How the World Really Works samler han trådene og giver et samlet overblik over en lang række sammenhænge, der definerer hvordan verden har udviklet sig og fungerer i dag.

Det er både underholdende og dybt interessant, og det er ikke uden grund at bogen har høstet meget ros. Eksempelvis fra Bill Gates, der havde den med på sin liste over fem gode bøger til sommeren 2022, som vi tidligere har skrevet om her.

Titel: How the World Really Works / Forfatter: Vaclav Smil

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job