Store penge at spare på outsourcing

Der er mange penge at spare på outsourcing - også for små og mellemstore virksomheder, der for nogle år siden var frygtsomme overfor ideen. Nu er systemerne blevet standardiserede, og outsourcingen kører langt nemmere end tidligere.

Samtlige selskaber, der outsourcer hele eller dele af deres it-installation, tjener penge på outsourcingen. Det er hovedkonklusionen i en ny rapport, som analysefirmaet IDC Nordic har udarbejdet i samarbejde med Computerworld Online.

? Vi har interviewet 580 it-chefer i Norden fra små til de helt store virksomheder og fælles for alle er, at de tjener penge på at outsource, fortæller Mette Ahorlu, analytiker, IDC Nordic.

For blot et par år siden var det usikkert, hvor meget en virksomhed kunne spare ved at sende it-driften ud af huset. Sådan forholder det sig ikke længere.

Webhosting det mest almindelige

I dag viser erfaringerne, at der er en økonomisk gevinst at hente alene i kraft af den effektivisering, der følger i kølvandet på en beslutning om at outsource.

? Webhosting er det mest almindelige at outsource efterfulgt af serverdrift og desktop-pc'er omfattende lokalnetværk, fejlretning og opdateringer, siger Mette Ahorlu, der tilføjer, at væksten er stærkest inden for outsourcing af serverdrift.

Især for små virksomheder kan det være en meget stor opgave at opgradere eksempelvis 30 pc'er med nyt styresystem og tilhørende applikationer.

? Ligeledes kan en lille virksomhed være så afhængig af sin it-ansvarlige, at det hele vælter, hvis han måske brækker benet eller på anden måde ikke kan passe sit arbejde, siger Mette Ahorlu.

Check tilbuddet på web'en

Rapporten konkluderer, at markedet er blevet mere standardiseret.

Det gør det nemt for de små virksomheder at finde den rigtige leverandør. En lille virksomhed behøver nu blot at gå på internettet for at sammenligne tilbud fra leverandørerne.

Hvor store besparelser, de forskellige virksomheder får ud af outsourcingen fremgår ikke af undersøgelsen, der involver 580 interviewede virksomheder.

- Mange af dem, der kiggede på outsourcing for et par år siden, besluttede, at det ikke var noget for dem. Nu vil jeg opfordre dem til at overveje det en gang til, for der er nu helt sikre besparelser at hente, siger Mette Ahorlu.

Kræver nogen omtanke

Rapporten viser, at der er stor udskiftning blandt de mindre leverandører af outsourcing.

Derfor bør virksomhederne tænke sig om, når de indgår kontrakterne, så det ikke bliver et problem, hvis de senere tvinges til at skulle skifte leverandør.

- Selv om mange små leverandører går fallit, så er det i sig selv ingen grund til at lade være med at outsource, siger Mette Ahorlu.

IDC-rapporten viser, at det fortsat er de store virksomheder, der går forrest med at outsource deres it-drift. For virksomheder med 10 til 250 ansatte har 40 procent outsourcet, mens 57 procent af virksomhederne med mere end 250 ansatte outsourcer.

Mere end halvdelen af dem, der allerede er i gang med outsourcing, vil udbygge det, mens der kun er få af dem, der ikke har prøvet endnu, som har planer om det.

Relevant link

Læs om IDC-analysen: Outsourcing - den anden bølge

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S