Artikel top billede

Qualcomm vil tilbage til servermarkedet med ny chip

Den amerikanske mobil- og netværksgigant Qualcomm går med seriøse overvejelser om at vende tilbage til servermarkedet med en ny chip.

Internt hos chip-giganten Qualcomm foregå lige nu seriøse overvejelse om med nye serverprocessor at vende tilbage til servermarkedet.

Det skal være med til at mindske selskabets afhængighed af smartphones og få en fod inden for et marked til en værdi af 28 milliarder dollar, skriver Bloomberg News.

Qualcomm er allerede i markedet efter kunder til et produkt, der stammer fra sidste års køb af chip-startup Nuvia, lyder det. Og AWS, der en af ​​de største serverchipkøbere, har sagt ja til at tage et kig på Qualcomms tilbud.

Qualcomm regnskab for fjerde kvartal bød på udfordringerne og en afmatning i smartphone-efterspørgslen, som er selskabets vigtigste forretning.

Det amerikanske selskab forsøger ligesom med en chip til servermarkedet at spille på flere tangenter.

Tidligere på året meldte Qualcomm, at det i fremtiden skal forsyne bilgiganten Volkswagen med computerchips, der er udviklet specielt til at understøtte selvkørende funktioner i fremtidens biler.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere