Qualcomm vil tilbage til servermarkedet med ny chip

Den amerikanske mobil- og netværksgigant Qualcomm går med seriøse overvejelser om at vende tilbage til servermarkedet med en ny chip.

Artikel top billede

Internt hos chip-giganten Qualcomm foregå lige nu seriøse overvejelse om med nye serverprocessor at vende tilbage til servermarkedet.

Det skal være med til at mindske selskabets afhængighed af smartphones og få en fod inden for et marked til en værdi af 28 milliarder dollar, skriver Bloomberg News.

Qualcomm er allerede i markedet efter kunder til et produkt, der stammer fra sidste års køb af chip-startup Nuvia, lyder det. Og AWS, der en af ​​de største serverchipkøbere, har sagt ja til at tage et kig på Qualcomms tilbud.

Qualcomm regnskab for fjerde kvartal bød på udfordringerne og en afmatning i smartphone-efterspørgslen, som er selskabets vigtigste forretning.

Det amerikanske selskab forsøger ligesom med en chip til servermarkedet at spille på flere tangenter.

Tidligere på året meldte Qualcomm, at det i fremtiden skal forsyne bilgiganten Volkswagen med computerchips, der er udviklet specielt til at understøtte selvkørende funktioner i fremtidens biler.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S