Så lynhurtig er Elon Musks super-computer Dojo: Kan blive den hurtigste i verden

Elon Musk og Tesla har udviklet en af verdens aller-hurtigste super-computere, der netop har fået endnu en opdatering.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Det er ikke kun Teslas elbiler, der er blandt de hurtigste på vejene.

Selskabet arbejder også på at udvikle en af verdens hurtigste og mest kraftfulde super-computer, der går under navnet Dojo.

Kampsports-entusiaster vil uden tvivl vide, at en dojo er en slags træningssal, der bruges til træning i eksempelvis karate eller judo.

På samme måde er det også meningen, at Teslas Dojo-computer skal bruges til træningen af selskabets kunstige intelligens og neurale netværk, der indgår i den autopilot-software, som anvendes i selskabets biler.

Med hjælp fra Dojo skal Teslas biler således blive endnu bedre til at lære køremønstre og forudse potentielle farlige trafiksituationer. Det sker ved at knuse de mange data, der indsamles fra sensorer og videokameraer på mere end én million Tesla-biler.

Blev præsenteret i 2021

Dojo-omputeren blev første gang præsenteret for offentligheden i forbindelse med Teslas AI Day-event i 2021, men computeren bliver løbende opdateret, og det menes, at den i dag er verdens syvende mest kraftfulde supercomputer.

For nylig delte Tesla et billede af den enorme computer på Twitter, hvor selskabets chef-ingeniør Tim Zaman oplyser, at computeren netop er blevet opgraderet, så den nu er i top 7 blandt verdens super-computere, når der måles på antallet af GPU’er.

Tesla-topchefen Elon Musk har tidligere proklameret, at Dojo på sigt vil få en kapacitet på mere end en exaflop, hvilket ifølge flere amerikanske medier potentielt set vil gøre Dojo til verdens mest kraftfulde supercomputer.

Da Dojo første gang blev introduceret for offentligheden i 2021 præsenterede Tesla samtidig den såkaldte D1-chip, som computeren er udstyret med, der går under navnet D1, som selskabet selv har designet.

50 milliarder transistorer

Der er tale om en 7 nm-chip, der er pakket med mere end 50 milliarder transistorer, og som skulle være i stand til at håndtere op til 362 teraflop data.

”Den er fuldstændig designet af Teslas interne team, som har stået for alt lige fra arkitekturen til den samlede pakke,” sagde Ganesh Venkataramanan, der står i spidsen for udviklingen af Dojo og Teslas autopilot hardware, i forbindelse med præsentationen.

Supercomputeren er opbygget af en række computer-kabinetter, der hver især indeholder seks såkaldte traning-tiles – og hver eneste training tiles består af 25 D1-chips. Den samlede super-computer vil angiveligt bestå af 120 tiles og i alt 3.000 D1-chip.

Ifølge den seneste udgave af Top500 Supercomputer, der rangerer verdens hurtigste computer,e er det i øjeblikket supercomputeren Frontier, der er installeret i Oak Ridge National Laboratory uden for Nashville Tennessee, der er verdens mest kraftfulde computer.

På de følgende pladser finder vi den japanske supercomputer Fugaku, der er placeret på Riken Center for Computational Science i Kobe. På tredjepladsen har vi den finske supercomputer Lumi, der er placeret i den midtfinske by Kajaani og som samtidig kan bryste sig af være Europas mest kraftfulde computer.

I 2021 oplyste Tesla, at Dojo kunne yde 68,75 TeraFlops per sekond, mens Frontier er i stand til yde cirka 1.100 petaflop i sekunder, og Fugaku kan yde 442.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)