Så lynhurtig er Elon Musks super-computer Dojo: Kan blive den hurtigste i verden

Elon Musk og Tesla har udviklet en af verdens aller-hurtigste super-computere, der netop har fået endnu en opdatering.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Det er ikke kun Teslas elbiler, der er blandt de hurtigste på vejene.

Selskabet arbejder også på at udvikle en af verdens hurtigste og mest kraftfulde super-computer, der går under navnet Dojo.

Kampsports-entusiaster vil uden tvivl vide, at en dojo er en slags træningssal, der bruges til træning i eksempelvis karate eller judo.

På samme måde er det også meningen, at Teslas Dojo-computer skal bruges til træningen af selskabets kunstige intelligens og neurale netværk, der indgår i den autopilot-software, som anvendes i selskabets biler.

Med hjælp fra Dojo skal Teslas biler således blive endnu bedre til at lære køremønstre og forudse potentielle farlige trafiksituationer. Det sker ved at knuse de mange data, der indsamles fra sensorer og videokameraer på mere end én million Tesla-biler.

Blev præsenteret i 2021

Dojo-omputeren blev første gang præsenteret for offentligheden i forbindelse med Teslas AI Day-event i 2021, men computeren bliver løbende opdateret, og det menes, at den i dag er verdens syvende mest kraftfulde supercomputer.

For nylig delte Tesla et billede af den enorme computer på Twitter, hvor selskabets chef-ingeniør Tim Zaman oplyser, at computeren netop er blevet opgraderet, så den nu er i top 7 blandt verdens super-computere, når der måles på antallet af GPU’er.

Tesla-topchefen Elon Musk har tidligere proklameret, at Dojo på sigt vil få en kapacitet på mere end en exaflop, hvilket ifølge flere amerikanske medier potentielt set vil gøre Dojo til verdens mest kraftfulde supercomputer.

Da Dojo første gang blev introduceret for offentligheden i 2021 præsenterede Tesla samtidig den såkaldte D1-chip, som computeren er udstyret med, der går under navnet D1, som selskabet selv har designet.

50 milliarder transistorer

Der er tale om en 7 nm-chip, der er pakket med mere end 50 milliarder transistorer, og som skulle være i stand til at håndtere op til 362 teraflop data.

”Den er fuldstændig designet af Teslas interne team, som har stået for alt lige fra arkitekturen til den samlede pakke,” sagde Ganesh Venkataramanan, der står i spidsen for udviklingen af Dojo og Teslas autopilot hardware, i forbindelse med præsentationen.

Supercomputeren er opbygget af en række computer-kabinetter, der hver især indeholder seks såkaldte traning-tiles – og hver eneste training tiles består af 25 D1-chips. Den samlede super-computer vil angiveligt bestå af 120 tiles og i alt 3.000 D1-chip.

Ifølge den seneste udgave af Top500 Supercomputer, der rangerer verdens hurtigste computer,e er det i øjeblikket supercomputeren Frontier, der er installeret i Oak Ridge National Laboratory uden for Nashville Tennessee, der er verdens mest kraftfulde computer.

På de følgende pladser finder vi den japanske supercomputer Fugaku, der er placeret på Riken Center for Computational Science i Kobe. På tredjepladsen har vi den finske supercomputer Lumi, der er placeret i den midtfinske by Kajaani og som samtidig kan bryste sig af være Europas mest kraftfulde computer.

I 2021 oplyste Tesla, at Dojo kunne yde 68,75 TeraFlops per sekond, mens Frontier er i stand til yde cirka 1.100 petaflop i sekunder, og Fugaku kan yde 442.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank