Nyt søgsmål mod Oracle: Beskyldes for at høste data og opbygge profiler på milliarder af mennesker over hele verden

En privacy-aktivist er på vej mod et søgsmål mod Oracle, som han hævder opbygger profiler på milliarder af mennesker verden over.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Den amerikanske tech-gigant Oracle er nu målet for et nyt stort gruppesøgsmål, hvor selskabet beskyldes for at have opbygget profiler på op mod fem milliarder mennesker, og efterfølgende have solgt oplysninger til tredje part.

Søgsmålet er anlagt at aktivisten Johnny Ryan, der er en del af den irske privacy-organisation Irish Council for Civil Liberties (ICCL), som også tidligere har stået bag søgsmål rettet mod Google, Amazon og Microsoft.

Organisationen hævder ifølge retsdokumenter fra en californisk domstol, at Oracle har opbygget profiler på op mod fem milliarder personer.

Larry Ellison: Vi kan forudse dit næste indkøb
Anklagerne bygger ifølge mediet The Register dels på en Oracle-præsentation fra 2016, hvor Oracles grundlægger Larry Ellison beskriver, hvordan data bliver indsamlet og efterfølgende kan bruges af virksomheder til forudse handelsmønstre blandt forbrugere.

Præsentationen er stadigvæk tilgængelig online, og her kan man høre Larry Ellison tale om, hvordan selskabet kan anvende data om folks sociale aktiviteter og mikro-lokationer, hvilket eksempelvis kan være oplysninger om, hvor meget tid en given kunde bruger ved en specifik hylde i en specifik butik.

”Når vi indsamler de informationer om forbrugerne og kombinerer det med deres demokratiske profil, deres tidligere indkøbshistorik, så betyder det, at vi har ret gode muligheder for at forudse, hvad kunden vil købe næste gang,” sagde Larry Ellison.

Vil stoppe datahøst

Ifølge ICCL indeholder Oracles profiler navne, hjemmeadresse, mail-adresser- e-handels-historik, indkomstoplysninger, interesse, politiske holdninger, lokationsdata og oplysninger om deres aktiviteter online.

”Der er tale om en Fortune 500-virksomhed, der har en farlig mission om at tracke hver eneste person i verden og ønsker at finde ud af, hvad de laver,” siger Johnny Ryan ifølge en skriftlige udtalelse, hvor han oplyser, at formålet med søgsmålet er at bremse det, som han omtaler som ’Oracles overvågningsmaskine’.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S