Stort fald i Columbus' driftsresultat og indtjening selv om omsætningen stiger

Selv om omsætningen stiger kommer Columbus ud af det seneste kvartal med et kæmpefald i sin driftsindtjening. Men selskabet er på rette vej og er i gang med at effektivisere, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

På trods af en toplinjevækst på fire procent, så tjener Columbus færre penge.

Ifølge selskabets regnskab for andet kvartal af 2022 steg omsætning således med fire procent til 390 millioner kroner.

Men samtidig faldt selskabets driftsresultat med 30 procent til 16 millioner kroner og bundlinjen faldt fra 9,3 millioner til blot 1,3 millioner i det seneste regnskab.

En del af årsagen til tilbagengangen skal findes i, at Columbus største forretningsområde Cloud ERP har lidt et omsætningsfald på 2,1 procent sammenlignet med samme kvartal året før.

I løbet af det seneste halvår har Columbus oven på Ruslands invasion af Ukraine desuden frasolgt sin russiske afdeling, hvilket har betydet, at selskabet har indkasseret et tab på 25 millioner kroner.

Fastholder forventningerne

Columbus fastholder dog sine forventninger for det samlede år, hvor selskabet forventer at komme ud af året med en toplinje på mellem 1,525 og 1,625 milliarder kroner og et drifsresultat på mellem 120 og 145 millioner kroner.

Topchef Søren Krogh Knudsen hæfter sig samtidig ved, at Columbus i løbet af det seneste halvår har forbedret sin effektivitetsprocent fra 59 procent i fjerde kvartal 2021 til 64 procent i det seneste regnskab

”Vores indsats for at styrke vores effektivitet er begyndt materialisere sig. I andet kvartal 2022 var vores effektivitet på 64 procent, og det fortsætter med at de væsentligste performance-indikatorer, hvor vi kan forbedre os,” siger Columbus topchef Søren Krogh-Knudsen i en pressemeddelelse.

Søren Krogh-Knudsen tiltrådte som topchef for Columbus for knap et år siden, hvor han afløste Thomas Honoré på posten.

I det seneste kvartal af Columbus ligeledes ansat Brian Iversen som ny finansdirektør, der afløser Hans Henrik Thrane.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos