Stort fald i Columbus' driftsresultat og indtjening selv om omsætningen stiger

Selv om omsætningen stiger kommer Columbus ud af det seneste kvartal med et kæmpefald i sin driftsindtjening. Men selskabet er på rette vej og er i gang med at effektivisere, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

På trods af en toplinjevækst på fire procent, så tjener Columbus færre penge.

Ifølge selskabets regnskab for andet kvartal af 2022 steg omsætning således med fire procent til 390 millioner kroner.

Men samtidig faldt selskabets driftsresultat med 30 procent til 16 millioner kroner og bundlinjen faldt fra 9,3 millioner til blot 1,3 millioner i det seneste regnskab.

En del af årsagen til tilbagengangen skal findes i, at Columbus største forretningsområde Cloud ERP har lidt et omsætningsfald på 2,1 procent sammenlignet med samme kvartal året før.

I løbet af det seneste halvår har Columbus oven på Ruslands invasion af Ukraine desuden frasolgt sin russiske afdeling, hvilket har betydet, at selskabet har indkasseret et tab på 25 millioner kroner.

Fastholder forventningerne

Columbus fastholder dog sine forventninger for det samlede år, hvor selskabet forventer at komme ud af året med en toplinje på mellem 1,525 og 1,625 milliarder kroner og et drifsresultat på mellem 120 og 145 millioner kroner.

Topchef Søren Krogh Knudsen hæfter sig samtidig ved, at Columbus i løbet af det seneste halvår har forbedret sin effektivitetsprocent fra 59 procent i fjerde kvartal 2021 til 64 procent i det seneste regnskab

”Vores indsats for at styrke vores effektivitet er begyndt materialisere sig. I andet kvartal 2022 var vores effektivitet på 64 procent, og det fortsætter med at de væsentligste performance-indikatorer, hvor vi kan forbedre os,” siger Columbus topchef Søren Krogh-Knudsen i en pressemeddelelse.

Søren Krogh-Knudsen tiltrådte som topchef for Columbus for knap et år siden, hvor han afløste Thomas Honoré på posten.

I det seneste kvartal af Columbus ligeledes ansat Brian Iversen som ny finansdirektør, der afløser Hans Henrik Thrane.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse