Stort fald i Columbus' driftsresultat og indtjening selv om omsætningen stiger

Selv om omsætningen stiger kommer Columbus ud af det seneste kvartal med et kæmpefald i sin driftsindtjening. Men selskabet er på rette vej og er i gang med at effektivisere, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

På trods af en toplinjevækst på fire procent, så tjener Columbus færre penge.

Ifølge selskabets regnskab for andet kvartal af 2022 steg omsætning således med fire procent til 390 millioner kroner.

Men samtidig faldt selskabets driftsresultat med 30 procent til 16 millioner kroner og bundlinjen faldt fra 9,3 millioner til blot 1,3 millioner i det seneste regnskab.

En del af årsagen til tilbagengangen skal findes i, at Columbus største forretningsområde Cloud ERP har lidt et omsætningsfald på 2,1 procent sammenlignet med samme kvartal året før.

I løbet af det seneste halvår har Columbus oven på Ruslands invasion af Ukraine desuden frasolgt sin russiske afdeling, hvilket har betydet, at selskabet har indkasseret et tab på 25 millioner kroner.

Fastholder forventningerne

Columbus fastholder dog sine forventninger for det samlede år, hvor selskabet forventer at komme ud af året med en toplinje på mellem 1,525 og 1,625 milliarder kroner og et drifsresultat på mellem 120 og 145 millioner kroner.

Topchef Søren Krogh Knudsen hæfter sig samtidig ved, at Columbus i løbet af det seneste halvår har forbedret sin effektivitetsprocent fra 59 procent i fjerde kvartal 2021 til 64 procent i det seneste regnskab

”Vores indsats for at styrke vores effektivitet er begyndt materialisere sig. I andet kvartal 2022 var vores effektivitet på 64 procent, og det fortsætter med at de væsentligste performance-indikatorer, hvor vi kan forbedre os,” siger Columbus topchef Søren Krogh-Knudsen i en pressemeddelelse.

Søren Krogh-Knudsen tiltrådte som topchef for Columbus for knap et år siden, hvor han afløste Thomas Honoré på posten.

I det seneste kvartal af Columbus ligeledes ansat Brian Iversen som ny finansdirektør, der afløser Hans Henrik Thrane.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS