Chef for centralbank: Der er store fordele ved at indføre en ny digital EU-valuta

En ny digital euro kan være på vej, og den kan rumme store fordele for borgerne og det finansielle system, lyder det fra en centralbank-chef.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

En helt ny digital Euro kan være på vej, og i øjeblikket er der en undersøgelsesfase i gang, der skal redegøre for mulighederne for at sætte en sådan valuta i søen.

Undersøgelsen ventes at være klar i oktober 2023, men allerede nu lyder vurderingen fra chefen for den finske centralbank Olli Rehn, der også sidder med i Det Generelle Råd i Den Europæiske Centralbank, ECB, at sådan en valuta kan rumme flere fordele.

”En digital euro vil give folk flere valgmuligheder, når de skal betale og lettere adgang til at foretage betalinger i en stadig mere digital økonomi,” sagde Ollie Rehn ifølge nyhedsbureauet Reuters i en tale ved det amerikanske universitet University of California.

Kryptovalutaer har begrænsninger

Olli Rehn, der også er tidligere finsk økonominister, vurderer samtidig at de eksisterende kryptovalutaer med deres volatile kurser har, hvad han betegner som strukturelle begrænsninger

”En ny sikker form for digital centralbank-penge kan styrke stabiliteten ved at skabe et nyt neutralt og betroet lag i fremtidens finansielle system, ” sagde han desuden.

Det er ikke kun i EU, at man overvejer at lancere en officiel digital valuta. Herhjemme har Finanstilsynet også tidligere gjort sig til fortaler for ideen om dansk e-krone.

”Elektroniske penge vil dominere mere og mere. Det kan vi allerede nu se herhjemme, hvor færre bruger kontanter, og flere anvender kreditkort og MobilePay til at betale med. Derfor burde man også samle kræfterne og undersøge muligheder og udfordringer omkring en dansk e-valuta”, sagde Finansforbundets næstformand Steen Lund Olsen i december 2021.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)