Chef for centralbank: Der er store fordele ved at indføre en ny digital EU-valuta

En ny digital euro kan være på vej, og den kan rumme store fordele for borgerne og det finansielle system, lyder det fra en centralbank-chef.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

En helt ny digital Euro kan være på vej, og i øjeblikket er der en undersøgelsesfase i gang, der skal redegøre for mulighederne for at sætte en sådan valuta i søen.

Undersøgelsen ventes at være klar i oktober 2023, men allerede nu lyder vurderingen fra chefen for den finske centralbank Olli Rehn, der også sidder med i Det Generelle Råd i Den Europæiske Centralbank, ECB, at sådan en valuta kan rumme flere fordele.

”En digital euro vil give folk flere valgmuligheder, når de skal betale og lettere adgang til at foretage betalinger i en stadig mere digital økonomi,” sagde Ollie Rehn ifølge nyhedsbureauet Reuters i en tale ved det amerikanske universitet University of California.

Kryptovalutaer har begrænsninger

Olli Rehn, der også er tidligere finsk økonominister, vurderer samtidig at de eksisterende kryptovalutaer med deres volatile kurser har, hvad han betegner som strukturelle begrænsninger

”En ny sikker form for digital centralbank-penge kan styrke stabiliteten ved at skabe et nyt neutralt og betroet lag i fremtidens finansielle system, ” sagde han desuden.

Det er ikke kun i EU, at man overvejer at lancere en officiel digital valuta. Herhjemme har Finanstilsynet også tidligere gjort sig til fortaler for ideen om dansk e-krone.

”Elektroniske penge vil dominere mere og mere. Det kan vi allerede nu se herhjemme, hvor færre bruger kontanter, og flere anvender kreditkort og MobilePay til at betale med. Derfor burde man også samle kræfterne og undersøge muligheder og udfordringer omkring en dansk e-valuta”, sagde Finansforbundets næstformand Steen Lund Olsen i december 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S