Chef for centralbank: Der er store fordele ved at indføre en ny digital EU-valuta

En ny digital euro kan være på vej, og den kan rumme store fordele for borgerne og det finansielle system, lyder det fra en centralbank-chef.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

En helt ny digital Euro kan være på vej, og i øjeblikket er der en undersøgelsesfase i gang, der skal redegøre for mulighederne for at sætte en sådan valuta i søen.

Undersøgelsen ventes at være klar i oktober 2023, men allerede nu lyder vurderingen fra chefen for den finske centralbank Olli Rehn, der også sidder med i Det Generelle Råd i Den Europæiske Centralbank, ECB, at sådan en valuta kan rumme flere fordele.

”En digital euro vil give folk flere valgmuligheder, når de skal betale og lettere adgang til at foretage betalinger i en stadig mere digital økonomi,” sagde Ollie Rehn ifølge nyhedsbureauet Reuters i en tale ved det amerikanske universitet University of California.

Kryptovalutaer har begrænsninger

Olli Rehn, der også er tidligere finsk økonominister, vurderer samtidig at de eksisterende kryptovalutaer med deres volatile kurser har, hvad han betegner som strukturelle begrænsninger

”En ny sikker form for digital centralbank-penge kan styrke stabiliteten ved at skabe et nyt neutralt og betroet lag i fremtidens finansielle system, ” sagde han desuden.

Det er ikke kun i EU, at man overvejer at lancere en officiel digital valuta. Herhjemme har Finanstilsynet også tidligere gjort sig til fortaler for ideen om dansk e-krone.

”Elektroniske penge vil dominere mere og mere. Det kan vi allerede nu se herhjemme, hvor færre bruger kontanter, og flere anvender kreditkort og MobilePay til at betale med. Derfor burde man også samle kræfterne og undersøge muligheder og udfordringer omkring en dansk e-valuta”, sagde Finansforbundets næstformand Steen Lund Olsen i december 2021.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS