Tophackere udbyder ransomware-løsninger til alle: Den nye store trussel er ransomware-as-a-service

Kraftig professionalisering, specialisering og konsolidering i underverdenen har sat skub i udbredelsen af ‘ransomware-as-a-service’ som forretningsmodel, konkluderer Microsoft i kæmpe-undersøgelse af sikkerheds-markedet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan de cyberkriminelles verden bliver professionaliseret for tiden.
548
2:45 min
Mange organisationer har i de senere år oplevet pludselig at få låst og krypteret deres it-systemer og efterfølgende blive præsenteret for krav om betaling af løsesum.

Ransomware er fortsat blandt de mest udbredte og farlige cybertrusler derude.

At ransomware er udbredt skyldes, at modellen set ud fra et forretningsmæssigt perspektiv for hackerne virker: Det er kort og godt den model, som hackerne nemmest, hurtigst og mest sikkert kan tjene flest penge på.

En ny gennemgang fra Microsoft kaster nu nyt lys over området.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,