Twitter-stifter Jack Dorsey: Ville ønske Twitter aldrig var blevet et firma - skulle bare have været en protokol

Twitter-stifter Jack Dorsey, der kan blive stenrig på et salg af Twitter, fortryder bitter, at Twitter blev et firma, siger han.

Artikel top billede

Twitters stifter, Jack Dorsery, er meget ked af, at Twitter overhovedet i sin tid blev etableret som selskab.

Jack Dorsey er for tiden involveret i noget af et hundeslagsmål med verdens rigeste mand, Elon Musk, som først ville købe Twitter, så ikke, så måske.

Går handlen igennem, står Jack Dorsey til at blive stenrig, i det en handel vil sikre ham omkring en milliard dollar i pengesækken.

Men alligevel:

“Det største issue og min største fortrydelse er, at det [Twitter, red] blev et selskab,” skriver han i et opslag på Twitter.

Slagsmålet har udløst retssager og hård kritik. Centralt er omfanget af ubrugelige profiler på Twitter, som Elon Musk mener, at Twitter har løjet om.

Forleden kom selskabets tidligere sikkerhedschef, den kendte whitehat-hacker Mudge, på samme måde med sønderlemmende kritik.

Men hvad skulle Twitter så lige have været, hvis ikke et selskab, lyder det oplagte spørgsmål til Jack Dorsey fra en bruger.

Hertil svarer han, at han ville ønske, at Twitter istedet blot havde været ‘en protokol,’ og at selskabet ikke bør ejes af en stat eller af et andet selskab.

Havde Twitter været en protokol, ville tjenesten istedet kunne have opereret på samme måde som email, der ikke er kontrolleret af enkeltstående interesser, men som istedet kan anvendes af mange forskellige udbydere og operatører til kommunikation.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS