Det reklamefinansierede Netflix bliver langt fra gratis

Det bliver ikke gratis at få Netflix-streaming lige foreløbigt.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Mens Netflix synes at ville forsøge at presse priserne op på sin abonnementer, ville det være nærliggende i stedet at se til tjenestens varslede reklamefinansierede tjeneste.

Der er dog et væsentligt aber dabei: Tjenesten vil efter alt at dømme ikke blive en gratis omgang, med spredte annoncer flettet ind i de streamede programmer.

Ifølge finansmediet Bloomberg vil den reklamefinansierede model debutere til en pris mellem syv og ni amerikanske dollar. Omregnet til danske kroner svarer det til mellem 52 og 67 kroner per måned.

I forhold til de nuværende streaming-tilbud, vil det dog give en vis besparelse, da Netflix tager 9,99, 15,49 og 19,99 for henholdsvis basis, standard og premium-pakken på det amerikanske marked.

Brugere af den reklamefinansierede vil ifølge netmediet The Verge også savne noget af det indhold, som de nuværende Netflix-brugere nyder godt af.

Selve annonceringen vil optræde både imellem og i selve programmerne, som streames. Netflix skulle ifølge mediet sigte efter at give fire minutters reklame-afbrydelser per streamet time.

Samtidig vil muligheder såsom offline-streaming ikke være tilgængelige for reklamefinansierede abonnenter.

Netflix’ reklame-baserede streaming-pakke forventes at gå i luften en gang i starten af 2023.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    .NET-udvikler

    Nordjylland

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S