Bog: Derfor bliver metaverset (måske) en grænseløs succes

I The Metaverse: And How it Will Revolutionize Everything forklarer forfatteren Matthew Ball, hvorfor Metaverset efter hans opfattelse kommer til at forandre hele den måde, vi som mennesker og virksomheder omgås hinanden på.

Artikel top billede

Techindustrien har til fælles med modebranchen, at visse emner jævnligt omgærdes af en omfattende hype, som alle har en mening om.

Nogle gange bliver det som sociale medier og droneteknologi til megatendenser, der danner basis for hele industrier. Andre gange falder de som 3D-fjernsyn eller Second Life sammen igen som en soufflé, hvor nogen har åbnet ovnen før tid.

Metaverset er nyeste skud på stammen og bæres i offentligheden særligt frem af – ja – Meta.

Skal man tro Mark Zuckerberg, bliver det i fremtiden stedet, hvor sociale og professionelle interaktioner finder sted, og talrige andre brancheaktører er også med på vognen.

I sin nye bog – The Metaverse: And How it Will Revolutionize Everything – forklarer forfatteren Matthew Ball, hvordan Metaverset efter hans opfattelse kommer til at forandre hele den måde, vi som mennesker og virksomheder omgås hinanden på.

Herunder hvorfor vi som brugere vil se en interesse i at lægge en stor del af vores liv i et univers, man tilgår iført VR-briller og som for alvor skal nedbryde skellene mellem vores virkelige og virtuelle tilværelse.

Det kan man naturligvis mene om, hvad man vil.

Mange er eksempelvis af den opfattelse, at det er endnu en gang varm luft, som – uagtet at nogle af verdens mest velhavende og visionære virksomheder kaster milliarder af dollars efter projektet – vil styrte til jorden med et brag.

Dels fordi folk ikke orker at holde møder og gå på dates iført VR-headset. Dels fordi de tekniske udfordringer er for overvældende og fordi det simpelthen ser for fjollet ud.

I The Metaverse: And How it Will Revolutionize Everything forklarer forfatteren imidlertid, hvordan millioner af mennesker allerede bruger en stor del af deres vågne timer i virtuelle universer. Hvorfor et endnu mere avanceret og altomfattende et af slagsen vil have et stort publikum fra dag ét og for øvrigt har potentiale til meget mere.

Men han anskueliggør også, hvad Metaverset egentlig er for en størrelse. Samt hvilke tekniske og sociale hindringer, der skal overvindes, før drømmen om et ægte virtuelt univers bliver til virkelighed.

Hvilket i sidste ende klæder læseren lidt bedre på til selv at vurdere, om vi ser ind i et grænseløst og potentielt vanvittigt profitabelt digitalt eventyr eller et nyt Second Life.

I denne korte video redegør forfatteren for nogle af sine tanker om Metaverset.

Titel: The Metaverse: And How it Will Revolutionize Everything / Forfatter: Matthew Ball

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos