Britisk myndighed kan stikke en kæp i hjulet på Microsofts gigantopkøb af Activision Blizzard – nu reagerer techgiganten

De britiske konkurrencemyndigheders såkaldte fase-1-undersøgelse af det store opkøb blev ikke fundet tilstrækkeligt, og derfor har myndighederne nu indstillet opkøbet til endnu en granskningsrunde. Microsoft meddeler, at selskabet vil samarbejde.

Artikel top billede

Britiske konkurrencemyndigheder langsommeliggøre processen i et af historiens største tech-opkøb – nemlig Microsofts køb af Activision Blizzzard.

Microsoft vil købe spilfirmaet i en enorm handel på omkring 69 milliarder dollar, hvilket svarer til over 500 milliarder danske kroner.

Processen er dog langstrakt og har været i gang siden januar, da den kræver godkendelse fra konkurrencemyndighederne i de lande, hvor selskaberne er aktive, skriver Windowscentral.

Derfor er det også en bet for Microsoft, at den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) ikke fandt sin fase-1-gennemgang af opkøbet tilstrækkeligt, men nu henviser handelen til en dybere gennemgang.

Det sker, da Microsoft, som også ejer Xbox, ifølge myndigheden kan skævvride konkurrence inden for konsoller og spilabonnementer, og at dette blandt andet vil skade konkurrenten Sony, som står bag den konkurrerende konsol Playstation.

Det skriver Reuters.

"Fusionen vil blive henvist til en dybdegående undersøgelse, medmindre parterne giver acceptable tilsagn om at løse disse konkurrenceproblemer," meddeler CMA ifølge mediet.

En af Microsofts absolutte topfolk Brad Smith, som har titlen president og vice chair, har derfor nu reageret på afgørelsen med en erklæring om samarbejde.

"Vi er klar til at arbejde sammen med CMA om de næste skridt og adressere enhver af dens bekymringer," meddeler Microsoft-chefen ifølge Windowscentral og fortsætter:

"Sony, som brancheleder, siger, at det er bekymret for Call of Duty, men vi har sagt, at vi er forpligtet til at gøre det samme spil tilgængeligt på samme dag på både Xbox og PlayStation. Vi ønsker, at folk skal have mere adgang til spil, ikke mindre."

Nu må tiden vise, om den yderligere granskning bliver nødvendig, eller om det lykkes for Microsoft og Activision at levere tilstrækkeligt til CMA inden deadline 8. september.

Læs CMA’s dom her.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS