Britisk myndighed kan stikke en kæp i hjulet på Microsofts gigantopkøb af Activision Blizzard – nu reagerer techgiganten

De britiske konkurrencemyndigheders såkaldte fase-1-undersøgelse af det store opkøb blev ikke fundet tilstrækkeligt, og derfor har myndighederne nu indstillet opkøbet til endnu en granskningsrunde. Microsoft meddeler, at selskabet vil samarbejde.

Artikel top billede

Britiske konkurrencemyndigheder langsommeliggøre processen i et af historiens største tech-opkøb – nemlig Microsofts køb af Activision Blizzzard.

Microsoft vil købe spilfirmaet i en enorm handel på omkring 69 milliarder dollar, hvilket svarer til over 500 milliarder danske kroner.

Processen er dog langstrakt og har været i gang siden januar, da den kræver godkendelse fra konkurrencemyndighederne i de lande, hvor selskaberne er aktive, skriver Windowscentral.

Derfor er det også en bet for Microsoft, at den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) ikke fandt sin fase-1-gennemgang af opkøbet tilstrækkeligt, men nu henviser handelen til en dybere gennemgang.

Det sker, da Microsoft, som også ejer Xbox, ifølge myndigheden kan skævvride konkurrence inden for konsoller og spilabonnementer, og at dette blandt andet vil skade konkurrenten Sony, som står bag den konkurrerende konsol Playstation.

Det skriver Reuters.

"Fusionen vil blive henvist til en dybdegående undersøgelse, medmindre parterne giver acceptable tilsagn om at løse disse konkurrenceproblemer," meddeler CMA ifølge mediet.

En af Microsofts absolutte topfolk Brad Smith, som har titlen president og vice chair, har derfor nu reageret på afgørelsen med en erklæring om samarbejde.

"Vi er klar til at arbejde sammen med CMA om de næste skridt og adressere enhver af dens bekymringer," meddeler Microsoft-chefen ifølge Windowscentral og fortsætter:

"Sony, som brancheleder, siger, at det er bekymret for Call of Duty, men vi har sagt, at vi er forpligtet til at gøre det samme spil tilgængeligt på samme dag på både Xbox og PlayStation. Vi ønsker, at folk skal have mere adgang til spil, ikke mindre."

Nu må tiden vise, om den yderligere granskning bliver nødvendig, eller om det lykkes for Microsoft og Activision at levere tilstrækkeligt til CMA inden deadline 8. september.

Læs CMA’s dom her.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S