Britisk myndighed kan stikke en kæp i hjulet på Microsofts gigantopkøb af Activision Blizzard – nu reagerer techgiganten

De britiske konkurrencemyndigheders såkaldte fase-1-undersøgelse af det store opkøb blev ikke fundet tilstrækkeligt, og derfor har myndighederne nu indstillet opkøbet til endnu en granskningsrunde. Microsoft meddeler, at selskabet vil samarbejde.

Artikel top billede

Britiske konkurrencemyndigheder langsommeliggøre processen i et af historiens største tech-opkøb – nemlig Microsofts køb af Activision Blizzzard.

Microsoft vil købe spilfirmaet i en enorm handel på omkring 69 milliarder dollar, hvilket svarer til over 500 milliarder danske kroner.

Processen er dog langstrakt og har været i gang siden januar, da den kræver godkendelse fra konkurrencemyndighederne i de lande, hvor selskaberne er aktive, skriver Windowscentral.

Derfor er det også en bet for Microsoft, at den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) ikke fandt sin fase-1-gennemgang af opkøbet tilstrækkeligt, men nu henviser handelen til en dybere gennemgang.

Det sker, da Microsoft, som også ejer Xbox, ifølge myndigheden kan skævvride konkurrence inden for konsoller og spilabonnementer, og at dette blandt andet vil skade konkurrenten Sony, som står bag den konkurrerende konsol Playstation.

Det skriver Reuters.

"Fusionen vil blive henvist til en dybdegående undersøgelse, medmindre parterne giver acceptable tilsagn om at løse disse konkurrenceproblemer," meddeler CMA ifølge mediet.

En af Microsofts absolutte topfolk Brad Smith, som har titlen president og vice chair, har derfor nu reageret på afgørelsen med en erklæring om samarbejde.

"Vi er klar til at arbejde sammen med CMA om de næste skridt og adressere enhver af dens bekymringer," meddeler Microsoft-chefen ifølge Windowscentral og fortsætter:

"Sony, som brancheleder, siger, at det er bekymret for Call of Duty, men vi har sagt, at vi er forpligtet til at gøre det samme spil tilgængeligt på samme dag på både Xbox og PlayStation. Vi ønsker, at folk skal have mere adgang til spil, ikke mindre."

Nu må tiden vise, om den yderligere granskning bliver nødvendig, eller om det lykkes for Microsoft og Activision at levere tilstrækkeligt til CMA inden deadline 8. september.

Læs CMA’s dom her.

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect