Kunstner vinder kunstkorkurrence med et AI-genereret billede

Et kunstværk på en kunstmesse i den amerikanske stat Colorado har vakt harme, og rejst spørgsmålet: Hvem er kunstneren, når AI genererer kunst?

Artikel top billede

En kvinde står med ryggen til i en hvid kjole, og stirrer ud i et sløret landskab badet i så skarp lys, at det er svært for beskueren af billedet at se den verden, som er på den anden side af det gigantisk måne-formede vindue.

Rundt om kvinden i hvidt står andre skikkelser, der også ligner kvinder, draperet i røde lange gevanter.

Der er noget drømmende og længselsfuldt over Jason Allens kunst. Store velvinge og gyldent lys fanger øjet, og trækker beskueren ind i samme trance som kvinden i midten.

Jason Allen har skarpt stor kunst, det har han juryens ord for på kunstmessen Colorado State Fair. Der er bare én ting ved Allens kunst. Det er ikke ham selv, der har lavet det - vil nogen nok sige.

Han fortæller selv, at kunstværket blev skabt med en AI-software kaldet Midjourney.

Jason Allen, vandt i kategorien digital kunst med sit kunstværk kaldet 'Théâtre D'opéra Spatial', der ligner i andre medier beskrives som en blanding af klassisk opera og rum.

På platformen Discord under brugernavnet Sincarnate fortæller Jason Allen selv om processen med at frembruge det AI-genererede kunstværk.

Her fortæller han, at han med Midjourney har genereret hundredevis af billeder, hvor han efter mange ugers finjustering og tilpasning har valgt de tre bedste ud, printet dem på lærred og udstillet dem.

"Jeg vandt førstepladsen. Her er resultaterne. Jeg har sat mig for at lave en erklæring ved at bruge Midjourney på en konkurrencedygtig måde og wow! Jeg kunne ikke være mere begejstret for at have vundet med mit yndlingsværk: "Theatre d'Opera Spatial," skriver den prisvindende kunstner.

Men må Jason Allen godt tage kredit for sine billeder, når det nu er en kunstig intelligens, der har gjordt det meste af arbejdet?

Dét spørgsmål har delt vandene i kommentarspor på nettet, hvor flere mener at han tager æren for maskinens arbejde.

"Jeg vidste, at dette ville være kontroversielt," skrev Allen på Midjourneys Discord.

Han påpeger, at han aldrig har forsøgt at skjule hverken sit eget eller softwarens bidrag, og han har sågar tagget sine billeder med "Jason Allen via Midjourney".

[url=Hi everyone! After a one month hiatus, I have returned with an exciting announcement about my personal project I've made using Midjourney. I have been exploring a special prompt that I will be publishing at a later date, I have created 100s of images using it, and after many weeks of fine tuning and curating my gens, I chose my top 3 and had them printed on canvas after upscaling with Gigapixel A.I. I entered into the Colorado State Fair fine arts competition (digital arts category). I won first place. Here are the results. I've set out to make a statement using Midjourney in a competitive manner and wow! I could not be more excited about having won with my favorite piece: ]Du kan se alle billederne her[/url].

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S