Microsoft er ved at løbe tør for særlig telefon, men ingen ved hvorfor

For øjeblikket er det svært at få fat i en Surface Duo 2 visse steder, men det er ikke meldt ud hvorfor. Det har sat gang i flere rygter om nye versioner, ændringer til skærmen eller blot en venteposition i forhold til det nye Android-system.

Artikel top billede

Microsofts foldbare Surface Duo 2 er udsolgt flere steder, og særligt i USA er det svært at opstøve mobilen med den opdelte skærm.

Det gælder blandt andet på Microsoft.com og i mange Best-Buy-butikker, som er begyndt at fjerne Surface Duo-stationerne i butikkerne.

Det skriver Windowscentral.

I sig selv ville det ikke være overraskende, at en teknologiproducent løber tør for et stykke hardware under en forsyningskrise, og det er da heller ikke længe siden, at Microsoft bekræftede, at der var lav beholdning af Xbox-controllere som følge af forsyningsproblemer.

I tilfældet med Surface Duo er intet dog meldt ud, og derfor er rygterne om en ny Surface Duo 3 begyndt at spire.

Windowscentral skriver dog, at det ikke lader til at være tilfældet, men at Microsoft muligvis arbejder på at ændre telefonen fra at have to skærme til at have en enkelt foldbar skærm i stil med Samsungs Galaxy Z Fold 4 eller den nye Xiaomi Mix Fold 2.

Der bliver også spekuleret i, at Microsoft simpelthen lader sit lager løbe tør, indtil Android 12L er færdiggjort, hvilket forventes i de kommende måneder, så produktet ikke modtager en gigantisk softwareændring lige efter brugerens startoplevelse.

Intet er dog bekræftet, og Microsoft er ikke vendt tilbage på Windowscentrals henvendelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S