Microsoft er ved at løbe tør for særlig telefon, men ingen ved hvorfor

For øjeblikket er det svært at få fat i en Surface Duo 2 visse steder, men det er ikke meldt ud hvorfor. Det har sat gang i flere rygter om nye versioner, ændringer til skærmen eller blot en venteposition i forhold til det nye Android-system.

Artikel top billede

Microsofts foldbare Surface Duo 2 er udsolgt flere steder, og særligt i USA er det svært at opstøve mobilen med den opdelte skærm.

Det gælder blandt andet på Microsoft.com og i mange Best-Buy-butikker, som er begyndt at fjerne Surface Duo-stationerne i butikkerne.

Det skriver Windowscentral.

I sig selv ville det ikke være overraskende, at en teknologiproducent løber tør for et stykke hardware under en forsyningskrise, og det er da heller ikke længe siden, at Microsoft bekræftede, at der var lav beholdning af Xbox-controllere som følge af forsyningsproblemer.

I tilfældet med Surface Duo er intet dog meldt ud, og derfor er rygterne om en ny Surface Duo 3 begyndt at spire.

Windowscentral skriver dog, at det ikke lader til at være tilfældet, men at Microsoft muligvis arbejder på at ændre telefonen fra at have to skærme til at have en enkelt foldbar skærm i stil med Samsungs Galaxy Z Fold 4 eller den nye Xiaomi Mix Fold 2.

Der bliver også spekuleret i, at Microsoft simpelthen lader sit lager løbe tør, indtil Android 12L er færdiggjort, hvilket forventes i de kommende måneder, så produktet ikke modtager en gigantisk softwareændring lige efter brugerens startoplevelse.

Intet er dog bekræftet, og Microsoft er ikke vendt tilbage på Windowscentrals henvendelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S