Microsoft er ved at løbe tør for særlig telefon, men ingen ved hvorfor

For øjeblikket er det svært at få fat i en Surface Duo 2 visse steder, men det er ikke meldt ud hvorfor. Det har sat gang i flere rygter om nye versioner, ændringer til skærmen eller blot en venteposition i forhold til det nye Android-system.

Artikel top billede

Microsofts foldbare Surface Duo 2 er udsolgt flere steder, og særligt i USA er det svært at opstøve mobilen med den opdelte skærm.

Det gælder blandt andet på Microsoft.com og i mange Best-Buy-butikker, som er begyndt at fjerne Surface Duo-stationerne i butikkerne.

Det skriver Windowscentral.

I sig selv ville det ikke være overraskende, at en teknologiproducent løber tør for et stykke hardware under en forsyningskrise, og det er da heller ikke længe siden, at Microsoft bekræftede, at der var lav beholdning af Xbox-controllere som følge af forsyningsproblemer.

I tilfældet med Surface Duo er intet dog meldt ud, og derfor er rygterne om en ny Surface Duo 3 begyndt at spire.

Windowscentral skriver dog, at det ikke lader til at være tilfældet, men at Microsoft muligvis arbejder på at ændre telefonen fra at have to skærme til at have en enkelt foldbar skærm i stil med Samsungs Galaxy Z Fold 4 eller den nye Xiaomi Mix Fold 2.

Der bliver også spekuleret i, at Microsoft simpelthen lader sit lager løbe tør, indtil Android 12L er færdiggjort, hvilket forventes i de kommende måneder, så produktet ikke modtager en gigantisk softwareændring lige efter brugerens startoplevelse.

Intet er dog bekræftet, og Microsoft er ikke vendt tilbage på Windowscentrals henvendelse.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job