Microsoft er ved at løbe tør for særlig telefon, men ingen ved hvorfor

For øjeblikket er det svært at få fat i en Surface Duo 2 visse steder, men det er ikke meldt ud hvorfor. Det har sat gang i flere rygter om nye versioner, ændringer til skærmen eller blot en venteposition i forhold til det nye Android-system.

Artikel top billede

Microsofts foldbare Surface Duo 2 er udsolgt flere steder, og særligt i USA er det svært at opstøve mobilen med den opdelte skærm.

Det gælder blandt andet på Microsoft.com og i mange Best-Buy-butikker, som er begyndt at fjerne Surface Duo-stationerne i butikkerne.

Det skriver Windowscentral.

I sig selv ville det ikke være overraskende, at en teknologiproducent løber tør for et stykke hardware under en forsyningskrise, og det er da heller ikke længe siden, at Microsoft bekræftede, at der var lav beholdning af Xbox-controllere som følge af forsyningsproblemer.

I tilfældet med Surface Duo er intet dog meldt ud, og derfor er rygterne om en ny Surface Duo 3 begyndt at spire.

Windowscentral skriver dog, at det ikke lader til at være tilfældet, men at Microsoft muligvis arbejder på at ændre telefonen fra at have to skærme til at have en enkelt foldbar skærm i stil med Samsungs Galaxy Z Fold 4 eller den nye Xiaomi Mix Fold 2.

Der bliver også spekuleret i, at Microsoft simpelthen lader sit lager løbe tør, indtil Android 12L er færdiggjort, hvilket forventes i de kommende måneder, så produktet ikke modtager en gigantisk softwareændring lige efter brugerens startoplevelse.

Intet er dog bekræftet, og Microsoft er ikke vendt tilbage på Windowscentrals henvendelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S