Sverige vil skrotte heftige strøm-rabatter til svenske datacentre

Sverige vil skrotte de rabatter, som de svenske datacentre i dag får på deres strøm.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

De svenske datacenter-selskabers strømregninger står til at stige inden længe.

Sverige vil nemlig hurtigst muligt skrotte de rabatter, som de svenske datacentre siden 2017 har fået på de svenske strøm-afgifter.

Istedet vil den svenske regering have datacentrene til at betale fuld strøm-afgift på linie med de øvrige svenske virksomheder.

Sverige indførte rabat-ordningen i 2017 for at give de store datacenter-selskaber incitamenter til at etablere sig og bygge i Sverige.

Ifølge den svenske Riksrevisionen har rabatten i de fem år, der er gået, kostet den svenske statskasse 1,3 milliarder svenske kroner.

Beløbet står til at blive større, da datacenter-selskaberne kan søge om rabatten op til tre år efter, at strømmen er forbrugt.

Rabatten gælder alle datacentre, der forbruger mere end 0,1 megawatt. Omkring 80 svenske datacentre får i øjeblikket rabatten.

Den svenske Riksrevision kom for få dage med sønderlemmende kritik af håndteringen af rabat-ordningen, som Riksrevisionen konkluderer har været stærkt mangelfuld i både planlægning, udførelse og opfølgning.

Desuden står Sverige som andre lande for tiden overfor energikrise.

Det svenske Finansministerium meddeler da også, at vilkårene har ændret sig, siden rabatordningen blev indført i 2017.

“Under de nuværende omstændigheder bør datacentene gives yderligere incitamenter til energieffektivitet og derfor beskattes på samme måde som servicesektoren generelt,” lyder det fra det svenske finansministerium i en denne besked.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos