Sverige vil skrotte heftige strøm-rabatter til svenske datacentre

Sverige vil skrotte de rabatter, som de svenske datacentre i dag får på deres strøm.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

De svenske datacenter-selskabers strømregninger står til at stige inden længe.

Sverige vil nemlig hurtigst muligt skrotte de rabatter, som de svenske datacentre siden 2017 har fået på de svenske strøm-afgifter.

Istedet vil den svenske regering have datacentrene til at betale fuld strøm-afgift på linie med de øvrige svenske virksomheder.

Sverige indførte rabat-ordningen i 2017 for at give de store datacenter-selskaber incitamenter til at etablere sig og bygge i Sverige.

Ifølge den svenske Riksrevisionen har rabatten i de fem år, der er gået, kostet den svenske statskasse 1,3 milliarder svenske kroner.

Beløbet står til at blive større, da datacenter-selskaberne kan søge om rabatten op til tre år efter, at strømmen er forbrugt.

Rabatten gælder alle datacentre, der forbruger mere end 0,1 megawatt. Omkring 80 svenske datacentre får i øjeblikket rabatten.

Den svenske Riksrevision kom for få dage med sønderlemmende kritik af håndteringen af rabat-ordningen, som Riksrevisionen konkluderer har været stærkt mangelfuld i både planlægning, udførelse og opfølgning.

Desuden står Sverige som andre lande for tiden overfor energikrise.

Det svenske Finansministerium meddeler da også, at vilkårene har ændret sig, siden rabatordningen blev indført i 2017.

“Under de nuværende omstændigheder bør datacentene gives yderligere incitamenter til energieffektivitet og derfor beskattes på samme måde som servicesektoren generelt,” lyder det fra det svenske finansministerium i en denne besked.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S