Sverige vil skrotte heftige strøm-rabatter til svenske datacentre

Sverige vil skrotte de rabatter, som de svenske datacentre i dag får på deres strøm.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

De svenske datacenter-selskabers strømregninger står til at stige inden længe.

Sverige vil nemlig hurtigst muligt skrotte de rabatter, som de svenske datacentre siden 2017 har fået på de svenske strøm-afgifter.

Istedet vil den svenske regering have datacentrene til at betale fuld strøm-afgift på linie med de øvrige svenske virksomheder.

Sverige indførte rabat-ordningen i 2017 for at give de store datacenter-selskaber incitamenter til at etablere sig og bygge i Sverige.

Ifølge den svenske Riksrevisionen har rabatten i de fem år, der er gået, kostet den svenske statskasse 1,3 milliarder svenske kroner.

Beløbet står til at blive større, da datacenter-selskaberne kan søge om rabatten op til tre år efter, at strømmen er forbrugt.

Rabatten gælder alle datacentre, der forbruger mere end 0,1 megawatt. Omkring 80 svenske datacentre får i øjeblikket rabatten.

Den svenske Riksrevision kom for få dage med sønderlemmende kritik af håndteringen af rabat-ordningen, som Riksrevisionen konkluderer har været stærkt mangelfuld i både planlægning, udførelse og opfølgning.

Desuden står Sverige som andre lande for tiden overfor energikrise.

Det svenske Finansministerium meddeler da også, at vilkårene har ændret sig, siden rabatordningen blev indført i 2017.

“Under de nuværende omstændigheder bør datacentene gives yderligere incitamenter til energieffektivitet og derfor beskattes på samme måde som servicesektoren generelt,” lyder det fra det svenske finansministerium i en denne besked.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S