Sverige vil skrotte heftige strøm-rabatter til svenske datacentre

Sverige vil skrotte de rabatter, som de svenske datacentre i dag får på deres strøm.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

De svenske datacenter-selskabers strømregninger står til at stige inden længe.

Sverige vil nemlig hurtigst muligt skrotte de rabatter, som de svenske datacentre siden 2017 har fået på de svenske strøm-afgifter.

Istedet vil den svenske regering have datacentrene til at betale fuld strøm-afgift på linie med de øvrige svenske virksomheder.

Sverige indførte rabat-ordningen i 2017 for at give de store datacenter-selskaber incitamenter til at etablere sig og bygge i Sverige.

Ifølge den svenske Riksrevisionen har rabatten i de fem år, der er gået, kostet den svenske statskasse 1,3 milliarder svenske kroner.

Beløbet står til at blive større, da datacenter-selskaberne kan søge om rabatten op til tre år efter, at strømmen er forbrugt.

Rabatten gælder alle datacentre, der forbruger mere end 0,1 megawatt. Omkring 80 svenske datacentre får i øjeblikket rabatten.

Den svenske Riksrevision kom for få dage med sønderlemmende kritik af håndteringen af rabat-ordningen, som Riksrevisionen konkluderer har været stærkt mangelfuld i både planlægning, udførelse og opfølgning.

Desuden står Sverige som andre lande for tiden overfor energikrise.

Det svenske Finansministerium meddeler da også, at vilkårene har ændret sig, siden rabatordningen blev indført i 2017.

“Under de nuværende omstændigheder bør datacentene gives yderligere incitamenter til energieffektivitet og derfor beskattes på samme måde som servicesektoren generelt,” lyder det fra det svenske finansministerium i en denne besked.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics