Morgen-briefing: Microsoft er færdig med at tage imod amerikanske checks / Dansk forskning gør op med engelsk dominans i AI / Microsoft trækker stikket til kalender-feature

Morgen-briefing: Microsoft er færdig med at tage imod amerikanske checks / Dansk forskning gør op med engelsk dominans i AI / Microsoft trækker stikket til kalender-feature

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing onsdag den 7. september. Med dagens dugfriske nyhedsoverblik er morgenbestyrer, Niels de Boissezon.

Dagen i dag bliver en spændende dag for Apple-interesserede, da selskabets store iPhone-event åbner dørene klokken 19.00.

Læs mere, om hvad du kan forvente af Apple-nyheder her.

Microsoft er færdig med at tage imod amerikanske checks

Fra og med 1. oktober 2022 vil det ikke længere være muligt for Microsofts amerikanske partnere at betale med checks.

Det fremgår af et notat, som selskabet har sendt ud til sine partnere, hvor Microsoft præciserer:

”Fra og med 1. oktober 2022, vil Microsoft fjerne check som betalingsmulighed for nye invoices. Dette skifte berører kun USA inklusive Puerto Rico samt Canada,” lyder det i meddelelsen, som samtidig specificerer de gældende betalingsmidler:

”Alle nye og kommende kunder vil blive opkrævet Microsoft-indbetalinger ved enten direkte overførsel eller via ACH,” hvor ACH er et bank-til-bank betalingssystem designet til at erstatte fysiske checks.

Checks er fortsat en udbredt betalingsmetode i USA, hvor millionvis af betalinger foregår via check dagligt, skriver tech-mediet The Register.

Dansk forskning gør op med engelsk dominans i AI

Når kunstig intelligens eller maskinlæring anvendes er det oftest trænet med engelsksproget data.

En skævvridning som et hold forskere fra Københavns Universitet nu løser.

"Det skaber en betydelig utilsigtet kulturel skævvridning. Selv efter langvarige træningsforløb vil computeren aldrig være stødt på indisk tyretæmning, kinesisk "hot pot" madlavning eller andre fænomener, der er velkendte af millioner af mennesker, men tilfældigvis ligger uden for den engelsktalende verdens horisont," forklarer ph.d.-studerende ved Københavns Universitet, Emanuele Bugliarello.

Han har sammen med kolleger udviklet ’IGLUE’, (Image Grounded Language Understanding Evaluation), en model hvor maskinlæringen foregår på tværs af 20 sprog i stedet for blot engelsk.

De benyttede sprog er spredt ud bredt både geografisk og i opbygning, ved at strække sig over 11 sprogfamilier, ni alfabeter og tre kontinenter.

IGLUE får sin brede debut inden længe, når den præsenteres i en videnskabelige artikel og hvor resultaterne præsenteres ved International Conference on Machine Learning konferencen.

Microsoft trækker stikket til kalender-feature

Den amerikanske software-gigant vil indstille sin kalendertjeneste kaldet ’Scheduler’ i september 2023.

Det fremgår af en notits i selskabets Office Message Center, skriver netmediet ZDNet.

Tjenesten, som tidligere blev kaldt Calendar.help, og fungerer i samspil med Cortana som en stemmestyret front-end, der giver tredjeparter mulighed for at koordinere møder med en organisations brugere.

Selvom tjenesten udgår, lyder det fra Microsoft, at visse af Scheduler-funktionerne kan blive integreret ind i et andet produkt i fremtiden.

Meta inviterer til metaverse-event

Selskabet bag Facebook, Whatsapp og Instagram inviterer til et nyt virtuelt event kaldet ’Meta Connect’.

Sigtet med eventet er at fokusere på metaverset og udviklinger indenfor augmented og virtual reality.

Eventet som bliver en en-dagsforestilling, skal udelukkende afholdes virtuelt, når det løber af stablen den 11. oktober 2022.

Selskabet har tidligere afholdt events under ’connect’ navnet, men har tidligere døbt dem henholdsvis Oculus Connect og Facebook Connect.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S