Kryptomarkedet skrumper voldsomt: Svinder igen ind til under 1000 milliarder dollar

Kryptoværdier for over 2.000 milliarder dollar er forduftet siden november 2021.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Det globale marked for kryptovalutaer er igen martret af faldene kurser ovenpå hvad der lignede et comeback efter foråret og forsommerens store nedtur.

Det betyder, at det globale kryptomarked sammenlagt er mindre værd end den psykologiske grænse på 1000 milliarder dollar.

Omsat til danske kroner svarer det til over 7.500 milliarder danske kroner.

Kryptovalutaerne som helhed er dog fortsat langt under november måneds kurstinder, hvor den store krypto-kages samlede værdi sneg sig over de 3.000 milliarder dollar.

Haler ind på bitcoin

Blandt de største tabere er den ellers førende og første kryptovaluta, bitcoin, som bliver handlet til under 19.000 dollar, næsten på niveau med juni måneds krak.

Bitcoinen har i alt mistet næsten tre fjerdedel af sin værdi i forhold til sin højeste kurs nogensinde på 69.044 dollar den 10. november 2021.

Alt imens bitcoinens værdi siver, nyder den næststørste kryptovaluta Ethereum af en fremgang på omkring 60 procent i forhold til lavpunktet i juni, hvor kursen nærmede sig de et tusinde dollar.

Mens bitcoin-markedet nu er omkring dobbelt så stort som ethereum, vurderer krypto-analytikere fra FSinsight ifølge [url=https://www.coindesk.com/markets/2022/08/16/fsinsight-ether-may-well-surpass-bitcoins-market-cap-in-next-12-months/#:~:text=Bitcoin%20has%20a%20market%20cap,compared%20with%20Ethereum's%20%24226%20billion.]Coindesk[/url], at bitcoin kan blive overhalet indenfor 12 måneder.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job