Kryptomarkedet skrumper voldsomt: Svinder igen ind til under 1000 milliarder dollar

Kryptoværdier for over 2.000 milliarder dollar er forduftet siden november 2021.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Det globale marked for kryptovalutaer er igen martret af faldene kurser ovenpå hvad der lignede et comeback efter foråret og forsommerens store nedtur.

Det betyder, at det globale kryptomarked sammenlagt er mindre værd end den psykologiske grænse på 1000 milliarder dollar.

Omsat til danske kroner svarer det til over 7.500 milliarder danske kroner.

Kryptovalutaerne som helhed er dog fortsat langt under november måneds kurstinder, hvor den store krypto-kages samlede værdi sneg sig over de 3.000 milliarder dollar.

Haler ind på bitcoin

Blandt de største tabere er den ellers førende og første kryptovaluta, bitcoin, som bliver handlet til under 19.000 dollar, næsten på niveau med juni måneds krak.

Bitcoinen har i alt mistet næsten tre fjerdedel af sin værdi i forhold til sin højeste kurs nogensinde på 69.044 dollar den 10. november 2021.

Alt imens bitcoinens værdi siver, nyder den næststørste kryptovaluta Ethereum af en fremgang på omkring 60 procent i forhold til lavpunktet i juni, hvor kursen nærmede sig de et tusinde dollar.

Mens bitcoin-markedet nu er omkring dobbelt så stort som ethereum, vurderer krypto-analytikere fra FSinsight ifølge [url=https://www.coindesk.com/markets/2022/08/16/fsinsight-ether-may-well-surpass-bitcoins-market-cap-in-next-12-months/#:~:text=Bitcoin%20has%20a%20market%20cap,compared%20with%20Ethereum's%20%24226%20billion.]Coindesk[/url], at bitcoin kan blive overhalet indenfor 12 måneder.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos