Microsoft sagsøger pirat-forhandlere

Verdens største softwareselskab, Microsoft, har sagsøgt en række forhandlere, der sælger piratkopierede Microsoft-produkter. Det sker, efter Microsoft gennem et år systematisk har indsamlet beviser på svindel med de såkaldte autenticitetsmærker.

Æsken med Microsoft-stemplet ser rigtig ud, men programmerne i æsken har aldrig set indersiden af en Microsoft-fabrik. Det vil Microsoft have sat en stopper for.

Derfor slår den amerikanske afdeling af softwarekæmpen nu med sagsanlæg hårdt ned på en række af de forhandlere, der sælger piratkopieret Microsoft-software med oprindelige mærkater.

Microsoft bruger unikke autenticitets-certifikater i form af mærkater. Hvert certifikat har en unik kode, der skal garantere, at der er tale om den ægte vare.

De sagsøgte forhandlere har ifølge Microsoft simpelthen pillet de ægte mærkater af andre produkter og sat dem på de piratkopierede udgaver.

Gennem 12 måneder har softwaregiganten set nærmere på de forhandlere, der ikke spiller efter reglerne.

Det er blandt andet sket ved at købe piratkopieret software. På den måde blev man klar over, at forhandlerne fiflede med certifikaterne.

Først bad Microsoft forhandlerne om at holde inde med pirateriet, og det er så de forhandlere, der ikke har set sig i stand til det, der er blevet sagsøgt.

96 procent af Microsofts produkter bliver solgt gennem partnere på verdensplan. Softwareindustrien anslår at omtrent 36 procent af al software er piratkopieret.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job