It-fejl kan komme til at koste op mod 94.000 danske boligejere dyrt

En it-fejl er skyld i, at flere boligejere har misset en vigtig deadline.

Artikel top billede

Op mod 94.000 boligejere er blevet snydt for vigtige informationer i forbindelse med de nye ejendomsvurderinger af deres bolig.

Det skyldes blandt andet et dødt link og manglende information om en skarp bagkant, som boligejerne ikke er blevet gjort bekendt med.

Det beretter DR.

Døde links

Førhen sendte Vurderingsstyrelsen, der hører under Skatteministeriet, alle informationer til boligejernes e-boks.

Det ændrede man dog i foråret, hvor man skiftede til løsning, hvor styrelsen kun sender et en kort besked og et link.

Linket har haft til opgave at føre modtageren videre til deres ejendomsvurdering, hvor de kan klage over fejl og mangler om grundlaget for vurderingen.

Og det er altså i den sammenhæng, at fejlen med de døde links er opstået.

En vigtig detalje, der ikke fremgår af teksten i beskeden på e-boks, som de 94.000 boligejere har fået, er, at de har fire uger til at klage over vurderingerne.

Denne information fremgår kun, hvis man kan komme videre via det medsendte link.

Hvis det medsendte link ikke virker, har det derfor været noget nær umuligt for ejerne at tilgå ejendomsvurderingen og klage over grundlaget for vurderingen af deres bolig.

Derfor har flere boligejere overset deadlinen, fordi det medsendte link ikke har fungeret, hvilket potentielt kan betyde, at de ikke har kunne klage over vurderingen af deres bolig, som i sidste ende kan betyde, at de skal betale mere i skat.

I en mail til DR har Vurderingsstyrelsen bekræftet, at man er klar over fejlen med de døde links i e-boks.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job