It-fejl kan komme til at koste op mod 94.000 danske boligejere dyrt

En it-fejl er skyld i, at flere boligejere har misset en vigtig deadline.

Artikel top billede

Op mod 94.000 boligejere er blevet snydt for vigtige informationer i forbindelse med de nye ejendomsvurderinger af deres bolig.

Det skyldes blandt andet et dødt link og manglende information om en skarp bagkant, som boligejerne ikke er blevet gjort bekendt med.

Det beretter DR.

Døde links

Førhen sendte Vurderingsstyrelsen, der hører under Skatteministeriet, alle informationer til boligejernes e-boks.

Det ændrede man dog i foråret, hvor man skiftede til løsning, hvor styrelsen kun sender et en kort besked og et link.

Linket har haft til opgave at føre modtageren videre til deres ejendomsvurdering, hvor de kan klage over fejl og mangler om grundlaget for vurderingen.

Og det er altså i den sammenhæng, at fejlen med de døde links er opstået.

En vigtig detalje, der ikke fremgår af teksten i beskeden på e-boks, som de 94.000 boligejere har fået, er, at de har fire uger til at klage over vurderingerne.

Denne information fremgår kun, hvis man kan komme videre via det medsendte link.

Hvis det medsendte link ikke virker, har det derfor været noget nær umuligt for ejerne at tilgå ejendomsvurderingen og klage over grundlaget for vurderingen af deres bolig.

Derfor har flere boligejere overset deadlinen, fordi det medsendte link ikke har fungeret, hvilket potentielt kan betyde, at de ikke har kunne klage over vurderingen af deres bolig, som i sidste ende kan betyde, at de skal betale mere i skat.

I en mail til DR har Vurderingsstyrelsen bekræftet, at man er klar over fejlen med de døde links i e-boks.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect