It-fejl kan komme til at koste op mod 94.000 danske boligejere dyrt

En it-fejl er skyld i, at flere boligejere har misset en vigtig deadline.

Artikel top billede

Op mod 94.000 boligejere er blevet snydt for vigtige informationer i forbindelse med de nye ejendomsvurderinger af deres bolig.

Det skyldes blandt andet et dødt link og manglende information om en skarp bagkant, som boligejerne ikke er blevet gjort bekendt med.

Det beretter DR.

Døde links

Førhen sendte Vurderingsstyrelsen, der hører under Skatteministeriet, alle informationer til boligejernes e-boks.

Det ændrede man dog i foråret, hvor man skiftede til løsning, hvor styrelsen kun sender et en kort besked og et link.

Linket har haft til opgave at føre modtageren videre til deres ejendomsvurdering, hvor de kan klage over fejl og mangler om grundlaget for vurderingen.

Og det er altså i den sammenhæng, at fejlen med de døde links er opstået.

En vigtig detalje, der ikke fremgår af teksten i beskeden på e-boks, som de 94.000 boligejere har fået, er, at de har fire uger til at klage over vurderingerne.

Denne information fremgår kun, hvis man kan komme videre via det medsendte link.

Hvis det medsendte link ikke virker, har det derfor været noget nær umuligt for ejerne at tilgå ejendomsvurderingen og klage over grundlaget for vurderingen af deres bolig.

Derfor har flere boligejere overset deadlinen, fordi det medsendte link ikke har fungeret, hvilket potentielt kan betyde, at de ikke har kunne klage over vurderingen af deres bolig, som i sidste ende kan betyde, at de skal betale mere i skat.

I en mail til DR har Vurderingsstyrelsen bekræftet, at man er klar over fejlen med de døde links i e-boks.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS