It-fejl kan komme til at koste op mod 94.000 danske boligejere dyrt

En it-fejl er skyld i, at flere boligejere har misset en vigtig deadline.

Artikel top billede

Op mod 94.000 boligejere er blevet snydt for vigtige informationer i forbindelse med de nye ejendomsvurderinger af deres bolig.

Det skyldes blandt andet et dødt link og manglende information om en skarp bagkant, som boligejerne ikke er blevet gjort bekendt med.

Det beretter DR.

Døde links

Førhen sendte Vurderingsstyrelsen, der hører under Skatteministeriet, alle informationer til boligejernes e-boks.

Det ændrede man dog i foråret, hvor man skiftede til løsning, hvor styrelsen kun sender et en kort besked og et link.

Linket har haft til opgave at føre modtageren videre til deres ejendomsvurdering, hvor de kan klage over fejl og mangler om grundlaget for vurderingen.

Og det er altså i den sammenhæng, at fejlen med de døde links er opstået.

En vigtig detalje, der ikke fremgår af teksten i beskeden på e-boks, som de 94.000 boligejere har fået, er, at de har fire uger til at klage over vurderingerne.

Denne information fremgår kun, hvis man kan komme videre via det medsendte link.

Hvis det medsendte link ikke virker, har det derfor været noget nær umuligt for ejerne at tilgå ejendomsvurderingen og klage over grundlaget for vurderingen af deres bolig.

Derfor har flere boligejere overset deadlinen, fordi det medsendte link ikke har fungeret, hvilket potentielt kan betyde, at de ikke har kunne klage over vurderingen af deres bolig, som i sidste ende kan betyde, at de skal betale mere i skat.

I en mail til DR har Vurderingsstyrelsen bekræftet, at man er klar over fejlen med de døde links i e-boks.

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job