Amerikanske lovgivere til Apple: Brug ikke kinesiske chips, ellers...

Amerikanske lovgivere advarer Apple mod at bruge kinesiske hukommelseschips i deres iPhones. Ellers vil der være konsekvenser, lyder det fra amerikanske politikere.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Republikanske lovgivere har givet Apple en skarp advarsel mod at benytte sig kinesiske hukommelseschips til deres produkter.

Det beretter det amerikanske medie Financial Times.

Hvis Apple sidder advarslen overhørig og ikke retter ind, så advarer lovgiverne om konsekvenser for den store virksomhed.

Overvejer at bruge kinesiske chips i kinesiske iPhones

Det drejer sig om hukommelseschips fra det kinesiske firma Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC), hvis nand hukommelseschips, Apple overvejer at benytte til iPhones der bliver solgt i Kina, fortæller virksomheden til Financial Times.

Apple oplyser dog, at der ikke er blevet brugt chips fra YMTC i noget produkt, og at det ikke er meningen, at chips fra den kinesiske virksomhed skal benyttes til iPhones der forhandles udenfor Kina.

Konsekvenser, hvis Apple ikke makke ret

"Apple leger med ilden," siger Marco Rubio, der er republikansk næstformand i Senatets udvalgte efterretningskomité.

"De (Apple, red.) kender de risici, som YMTC udgør. Hvis de fortsætter, så vil de blive genstand for en kontrol, der aldrig er set magen til fra en føderal regering," lyder det fra Rubio, der fortsætter:

"Vi kan ikke tillade kinesiske virksomheder, der er knyttet til det kinesiske kommunistparti, at få adgang til vores telenet og millioner af amerikaneres iPhones."

I juli opfordrede en gruppe af senatorer fra begge fløje - inklusiv den demokratiske formand i Senatets udvalgte efterretningskomité - Biden-administrationen til at sortliste YMTC, hvilket ville forhindre amerikanske virksomheder i at levere teknologi til den kinesiske virksomhed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS