Amerikanske lovgivere til Apple: Brug ikke kinesiske chips, ellers...

Amerikanske lovgivere advarer Apple mod at bruge kinesiske hukommelseschips i deres iPhones. Ellers vil der være konsekvenser, lyder det fra amerikanske politikere.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Republikanske lovgivere har givet Apple en skarp advarsel mod at benytte sig kinesiske hukommelseschips til deres produkter.

Det beretter det amerikanske medie Financial Times.

Hvis Apple sidder advarslen overhørig og ikke retter ind, så advarer lovgiverne om konsekvenser for den store virksomhed.

Overvejer at bruge kinesiske chips i kinesiske iPhones

Det drejer sig om hukommelseschips fra det kinesiske firma Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC), hvis nand hukommelseschips, Apple overvejer at benytte til iPhones der bliver solgt i Kina, fortæller virksomheden til Financial Times.

Apple oplyser dog, at der ikke er blevet brugt chips fra YMTC i noget produkt, og at det ikke er meningen, at chips fra den kinesiske virksomhed skal benyttes til iPhones der forhandles udenfor Kina.

Konsekvenser, hvis Apple ikke makke ret

"Apple leger med ilden," siger Marco Rubio, der er republikansk næstformand i Senatets udvalgte efterretningskomité.

"De (Apple, red.) kender de risici, som YMTC udgør. Hvis de fortsætter, så vil de blive genstand for en kontrol, der aldrig er set magen til fra en føderal regering," lyder det fra Rubio, der fortsætter:

"Vi kan ikke tillade kinesiske virksomheder, der er knyttet til det kinesiske kommunistparti, at få adgang til vores telenet og millioner af amerikaneres iPhones."

I juli opfordrede en gruppe af senatorer fra begge fløje - inklusiv den demokratiske formand i Senatets udvalgte efterretningskomité - Biden-administrationen til at sortliste YMTC, hvilket ville forhindre amerikanske virksomheder i at levere teknologi til den kinesiske virksomhed.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job