Amerikanske lovgivere til Apple: Brug ikke kinesiske chips, ellers...

Amerikanske lovgivere advarer Apple mod at bruge kinesiske hukommelseschips i deres iPhones. Ellers vil der være konsekvenser, lyder det fra amerikanske politikere.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Republikanske lovgivere har givet Apple en skarp advarsel mod at benytte sig kinesiske hukommelseschips til deres produkter.

Det beretter det amerikanske medie Financial Times.

Hvis Apple sidder advarslen overhørig og ikke retter ind, så advarer lovgiverne om konsekvenser for den store virksomhed.

Overvejer at bruge kinesiske chips i kinesiske iPhones

Det drejer sig om hukommelseschips fra det kinesiske firma Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC), hvis nand hukommelseschips, Apple overvejer at benytte til iPhones der bliver solgt i Kina, fortæller virksomheden til Financial Times.

Apple oplyser dog, at der ikke er blevet brugt chips fra YMTC i noget produkt, og at det ikke er meningen, at chips fra den kinesiske virksomhed skal benyttes til iPhones der forhandles udenfor Kina.

Konsekvenser, hvis Apple ikke makke ret

"Apple leger med ilden," siger Marco Rubio, der er republikansk næstformand i Senatets udvalgte efterretningskomité.

"De (Apple, red.) kender de risici, som YMTC udgør. Hvis de fortsætter, så vil de blive genstand for en kontrol, der aldrig er set magen til fra en føderal regering," lyder det fra Rubio, der fortsætter:

"Vi kan ikke tillade kinesiske virksomheder, der er knyttet til det kinesiske kommunistparti, at få adgang til vores telenet og millioner af amerikaneres iPhones."

I juli opfordrede en gruppe af senatorer fra begge fløje - inklusiv den demokratiske formand i Senatets udvalgte efterretningskomité - Biden-administrationen til at sortliste YMTC, hvilket ville forhindre amerikanske virksomheder i at levere teknologi til den kinesiske virksomhed.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S