Apokalyptisk: Rå overlevelse i en knastør fremtid

I Hugh Howeys spændende og relativt korte science-fiction roman Sand er enhver sig selv nærmest, og man må dykke dybt efter skatte fra en civilisation, der for længst er gået under. Desuden er en længe ventet efterfølger endelig på trapperne.

Artikel top billede

Dykning foregår sædvanligvis i vand, hvilket kan være udfordrende nok. Men i denne sci-fi roman af Hugh Howey foregår det i – ja – Sand.

For efter en ikke nærmere defineret katastrofe er hele den kendte verden dækket af det knasende stads. Verden er en tør, død ørken med ekstremt sparsomme ressourcer, hvor hver dag er en kamp for overlevelse.

Man kan dog godt få fingre i nogle af de skatte, som den gamle civilisation har efterladt langt nede under klitterne.

Det kræver imidlertid, at man ifører sig maske og luftforsyning samt nogle særlige støvler, der via ultrasoniske vibrationer får sandet til at flyde omkring én, så man kan bevæge sig frit i det. I hvert fald så længe der er strøm på batterierne.

Sand er en ret dyster bog, der ikke desto mindre er både fængende, fascinerende og – i hvert fald efter undertegnedes opfattelse – ekstremt spændende. Samtidig er den med sine godt 330 sider relativt hurtigt læst.

Bogen udkom i 2017 og ender i lidt af en cliffhanger.

Derfor var det en velkommen nyhed, da forfatteren – som angiveligt p.t. er i færd med at sejle verden rundt – endelig fik tid mellem slibearbejde, navigation og bøvl med fald og skøder til at skrive en efterfølger, hvor de løse ender forhåbentlig bindes op.

Den hedder Across the Sand og udkommer 4. oktober.

Skulle man i øvrigt få appetit på mere fra Hugh Howeys hånd, har han også udgivet en del andre romaner og noveller.

Bedst kendt er den ambitiøse og fascinerende Silo-serie, som vi tidligere har skrevet om her.

Titel: Sand

Forfatter: Hugh Howey

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)