Ny "æra" af kreativt design på vej: Det kommer Adobes opkøb af Figma på 150 milliarder kroner til at betyde

Adobe har købt designplatformen Figma for 150 milliarder kroner. Ifølge Adobe vil det indlede en ny æra af kreativt design. Målet er at skabe en kæmpe samarbejdsplatform for designere og andre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Softwareproducenten Adobe med et væld af forskellige applikationer til kreativt design har købt den kollaborative designplatform Figma i en handel på 20 milliarder dollar – svarende til omkring 150 milliarder dollar, og nu skal selskabernes værktøjer og platforme interageres.

Figma-overtagelsen skal hjælpe Adobe-koncernen inden for interaktivt design af applikationer i hold.

Opkøbet skal give Adobe værktøjer til at forbedre samarbejdet mellem teams, der udvikler og designer applikationer.

Det drejer sig om fælles design, deling af filer og feedback gennem multiplayer workflow.

"Adobes storhed har været forankret i vores evne til at skabe nye kategorier og levere banebrydende teknologier gennem organisk innovation og uorganiske opkøb," udtaler Shantanu Narayen, bestyrelsesformand og administrerende direktør, Adobe i en meddelelse, der fortsætter:

"Kombinationen af ​​Adobe og Figma er transformerende og vil accelerere vores vision for kollaborativ kreativitet."

Samle mulighederne

I meddelelsen fremgår det, at Adobe og Figma sammen vil afhjælpe produktionspresset fra indholdsskabere, og at det med den nye platform baseret på Figma og Adobe Creative Cloud skal skabe en platform, hvor det er nemt for alle parter involveret i et projekt at komme med input og arbejde.

"Med Adobes og Figmas ekspansive produktportefølje vil den kombinerede virksomhed få en sjælden mulighed for at drive fremtidens arbejde ved at samle muligheder for brainstorming, deling, kreativitet og samarbejde og levere disse innovationer til hundredvis af millioner af kunder," fremgår det af Adobes meddelelse.

Figmas webbaserede multi-player-funktioner skal hjælpe med leveringen af ​​Adobes Creative Cloud-teknologier på nettet, hvilket ifølge Adobe gør processen mere tilgængelig for flere mennesker.

Adobes muligheder på Figmas platform

Konkret vil der blive bragt muligheder fra Adobes billedbehandling, fotografi, illustration, video, 3D og skrifttypeteknologi ind i Figma-platformen.

"Med Adobes fantastiske innovation og ekspertise, især inden for 3D, video, vektor, billedbehandling og skrifttyper, kan vi yderligere genskabe end-to-end produktdesign i browseren, mens vi bygger nye værktøjer og rum for at give kunderne mulighed for at designe produkter hurtigere og mere. nemt," udtaler Dylan Field, medstifter og CEO for Figma i meddelelsen.

Figma blev grundlagt af Dylan Field og Evan Wallace i 2012.

Adobe råder blandt andet over applikationer som Photoshop, Indesign, Illustrator, Acrobat og flere.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS