Ny "æra" af kreativt design på vej: Det kommer Adobes opkøb af Figma på 150 milliarder kroner til at betyde

Adobe har købt designplatformen Figma for 150 milliarder kroner. Ifølge Adobe vil det indlede en ny æra af kreativt design. Målet er at skabe en kæmpe samarbejdsplatform for designere og andre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Softwareproducenten Adobe med et væld af forskellige applikationer til kreativt design har købt den kollaborative designplatform Figma i en handel på 20 milliarder dollar – svarende til omkring 150 milliarder dollar, og nu skal selskabernes værktøjer og platforme interageres.

Figma-overtagelsen skal hjælpe Adobe-koncernen inden for interaktivt design af applikationer i hold.

Opkøbet skal give Adobe værktøjer til at forbedre samarbejdet mellem teams, der udvikler og designer applikationer.

Det drejer sig om fælles design, deling af filer og feedback gennem multiplayer workflow.

"Adobes storhed har været forankret i vores evne til at skabe nye kategorier og levere banebrydende teknologier gennem organisk innovation og uorganiske opkøb," udtaler Shantanu Narayen, bestyrelsesformand og administrerende direktør, Adobe i en meddelelse, der fortsætter:

"Kombinationen af ​​Adobe og Figma er transformerende og vil accelerere vores vision for kollaborativ kreativitet."

Samle mulighederne

I meddelelsen fremgår det, at Adobe og Figma sammen vil afhjælpe produktionspresset fra indholdsskabere, og at det med den nye platform baseret på Figma og Adobe Creative Cloud skal skabe en platform, hvor det er nemt for alle parter involveret i et projekt at komme med input og arbejde.

"Med Adobes og Figmas ekspansive produktportefølje vil den kombinerede virksomhed få en sjælden mulighed for at drive fremtidens arbejde ved at samle muligheder for brainstorming, deling, kreativitet og samarbejde og levere disse innovationer til hundredvis af millioner af kunder," fremgår det af Adobes meddelelse.

Figmas webbaserede multi-player-funktioner skal hjælpe med leveringen af ​​Adobes Creative Cloud-teknologier på nettet, hvilket ifølge Adobe gør processen mere tilgængelig for flere mennesker.

Adobes muligheder på Figmas platform

Konkret vil der blive bragt muligheder fra Adobes billedbehandling, fotografi, illustration, video, 3D og skrifttypeteknologi ind i Figma-platformen.

"Med Adobes fantastiske innovation og ekspertise, især inden for 3D, video, vektor, billedbehandling og skrifttyper, kan vi yderligere genskabe end-to-end produktdesign i browseren, mens vi bygger nye værktøjer og rum for at give kunderne mulighed for at designe produkter hurtigere og mere. nemt," udtaler Dylan Field, medstifter og CEO for Figma i meddelelsen.

Figma blev grundlagt af Dylan Field og Evan Wallace i 2012.

Adobe råder blandt andet over applikationer som Photoshop, Indesign, Illustrator, Acrobat og flere.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job