Ny tendens: Sidste års Apple-produkter fastholder prisen trods lancering af nye modeller

Selvom Apple for nylig har lanceret nye modeller i form af iPhone 14-serien samt nye AirPods er prisen på sidste års modeller ikke faldet markant, sådan som det ellers plejer at ske, viser ny statistik fra PriceRunner. Og nogle produkter er faktisk blevet dyrere.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

For nyligt præsenterede Apple en række nye produkter. Blandt nyhederne var forskellige modeller i iPhone 14-serien og nye AirPods Pro.

Som regel betyder en ny produktlancering, at sidste års modeller bliver genstand for et prisfald på mellem fem og 20 procent. Men det er ikke sket denne gang, konstaterer prissammenligningstjenesten PriceRunner.

Visse produkter bliver endda dyrere. Det gælder eksempelvis. Apple Watch Series 7, 45 mm aluminium, som er steget i pris den seneste uge med 6,25 procent. Det samme gælder Apple iPhone 13 Mini som koster 150 kroner eller 2,64 procent mere.

Det er højst usædvanligt, siger forbrugeranalytiker hos PriceRunner Katrine Barslev.

"Næsten alting bliver dyrere for tiden. Derfor synes vi det er interessant at kigge på Apples produkter, for de falder stort set altid 5-20 procent i pris, når nye modeller kommer på markedet. Men ikke længere. Vores prishistorik viser, at prisen på iPhone 13 har været noget nær konstant, siden lanceringen af iPhone 14. Det er højst usædvanligt", siger Katrine Barslev.

Laveste priser før og efter Apples produktlancering:

Apple iPhone 13
Før: 5.895 kroner. Efter: 5.899 kroner

Apple iPhone 13 Mini
Før: 5.499 kroner. Efter: 5.644 kroner

Apple iPhone 13 Pro
Før: 8.245 kroner. Efter: 7.989 kroner

Apple iPhone 13 Pro Max
Før: 9.125 kroner. Efter:: 9.125 kroner

Apple iPhone SE
Før: 3.180 kroner. Efter: 3.155 kroner

Apple Watch Series 7, 45 mm aluminium
Før: 3.105 kroner. Efter: 3.299 kroner

Apple AirPods Pro
Før: 1.589 kroner. Efter: 1.589 kroner

Priserne er indhentet den 1/9 og den 15/9. De er de laveste priser hos pricerunner.dk

Læses lige nu

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen