Ny tendens: Sidste års Apple-produkter fastholder prisen trods lancering af nye modeller

Selvom Apple for nylig har lanceret nye modeller i form af iPhone 14-serien samt nye AirPods er prisen på sidste års modeller ikke faldet markant, sådan som det ellers plejer at ske, viser ny statistik fra PriceRunner. Og nogle produkter er faktisk blevet dyrere.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

For nyligt præsenterede Apple en række nye produkter. Blandt nyhederne var forskellige modeller i iPhone 14-serien og nye AirPods Pro.

Som regel betyder en ny produktlancering, at sidste års modeller bliver genstand for et prisfald på mellem fem og 20 procent. Men det er ikke sket denne gang, konstaterer prissammenligningstjenesten PriceRunner.

Visse produkter bliver endda dyrere. Det gælder eksempelvis. Apple Watch Series 7, 45 mm aluminium, som er steget i pris den seneste uge med 6,25 procent. Det samme gælder Apple iPhone 13 Mini som koster 150 kroner eller 2,64 procent mere.

Det er højst usædvanligt, siger forbrugeranalytiker hos PriceRunner Katrine Barslev.

"Næsten alting bliver dyrere for tiden. Derfor synes vi det er interessant at kigge på Apples produkter, for de falder stort set altid 5-20 procent i pris, når nye modeller kommer på markedet. Men ikke længere. Vores prishistorik viser, at prisen på iPhone 13 har været noget nær konstant, siden lanceringen af iPhone 14. Det er højst usædvanligt", siger Katrine Barslev.

Laveste priser før og efter Apples produktlancering:

Apple iPhone 13
Før: 5.895 kroner. Efter: 5.899 kroner

Apple iPhone 13 Mini
Før: 5.499 kroner. Efter: 5.644 kroner

Apple iPhone 13 Pro
Før: 8.245 kroner. Efter: 7.989 kroner

Apple iPhone 13 Pro Max
Før: 9.125 kroner. Efter:: 9.125 kroner

Apple iPhone SE
Før: 3.180 kroner. Efter: 3.155 kroner

Apple Watch Series 7, 45 mm aluminium
Før: 3.105 kroner. Efter: 3.299 kroner

Apple AirPods Pro
Før: 1.589 kroner. Efter: 1.589 kroner

Priserne er indhentet den 1/9 og den 15/9. De er de laveste priser hos pricerunner.dk

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS