Ny tendens: Sidste års Apple-produkter fastholder prisen trods lancering af nye modeller

Selvom Apple for nylig har lanceret nye modeller i form af iPhone 14-serien samt nye AirPods er prisen på sidste års modeller ikke faldet markant, sådan som det ellers plejer at ske, viser ny statistik fra PriceRunner. Og nogle produkter er faktisk blevet dyrere.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

For nyligt præsenterede Apple en række nye produkter. Blandt nyhederne var forskellige modeller i iPhone 14-serien og nye AirPods Pro.

Som regel betyder en ny produktlancering, at sidste års modeller bliver genstand for et prisfald på mellem fem og 20 procent. Men det er ikke sket denne gang, konstaterer prissammenligningstjenesten PriceRunner.

Visse produkter bliver endda dyrere. Det gælder eksempelvis. Apple Watch Series 7, 45 mm aluminium, som er steget i pris den seneste uge med 6,25 procent. Det samme gælder Apple iPhone 13 Mini som koster 150 kroner eller 2,64 procent mere.

Det er højst usædvanligt, siger forbrugeranalytiker hos PriceRunner Katrine Barslev.

"Næsten alting bliver dyrere for tiden. Derfor synes vi det er interessant at kigge på Apples produkter, for de falder stort set altid 5-20 procent i pris, når nye modeller kommer på markedet. Men ikke længere. Vores prishistorik viser, at prisen på iPhone 13 har været noget nær konstant, siden lanceringen af iPhone 14. Det er højst usædvanligt", siger Katrine Barslev.

Laveste priser før og efter Apples produktlancering:

Apple iPhone 13
Før: 5.895 kroner. Efter: 5.899 kroner

Apple iPhone 13 Mini
Før: 5.499 kroner. Efter: 5.644 kroner

Apple iPhone 13 Pro
Før: 8.245 kroner. Efter: 7.989 kroner

Apple iPhone 13 Pro Max
Før: 9.125 kroner. Efter:: 9.125 kroner

Apple iPhone SE
Før: 3.180 kroner. Efter: 3.155 kroner

Apple Watch Series 7, 45 mm aluminium
Før: 3.105 kroner. Efter: 3.299 kroner

Apple AirPods Pro
Før: 1.589 kroner. Efter: 1.589 kroner

Priserne er indhentet den 1/9 og den 15/9. De er de laveste priser hos pricerunner.dk

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S