Bog: Bliv bedre til at håndtere maniske arbejdsheste, konfliktsky chefer og bedrevidende kolleger

Den helt nye Getting Along: How to Work with Anyone (Even Difficult People) giver gode råd til at arbejde sammen med kringlede og besværlige personligheder.

Artikel top billede

Helvede er som bekendt altid de andre, og få ting kan afspore samarbejdet eller forsure miljøet på jobbet som mennesker, der er kronisk besværlige at have med at gøre.

Enten fordi de er grundlæggende usympatiske og bare vil være på tværs – og det er heldigvis de færreste. Eller fordi deres personlighed af en eller anden grund gør dem lidt kringlede at håndtere.

Det kan være den konfliktsky chef, den altid bedrevidende kollega eller dem, der torpederer ethvert møde med deres passivt-aggressive personlighed.

For slet ikke at tale om den maniske arbejdshest, der sender en konstant strøm af højt prioriterede mails i sene aftentimer, rykker kollegerne for svar tidligt næste morgen og aldrig forstår, hvorfor de dog for pokker ikke er kommet videre!

Her kommer den nye bog Getting Along: How to Work with Anyone (Even Difficult People) til hjælp.

Den er skrevet af Amy Gallo, der har specialiseret sig i konflikthåndtering, kommunikation og dynamikker på arbejdspladsen og som desuden er vært på Harvard Business Reviews podcast.

I bogen beskriver hun, hvordan man bliver bedre til at forstå de besværlige typer og deres bevæggrunde samt til at vende situationer, så man rent faktisk får noget fra hånden i fællesskab. Uden at det ender i ultragiftige cc-alle-mails, konstant bagtalelse, stress og fjendskab.

Bogen bygger dels på den indsigt, Amy Gallo selv har opnået i håndtering af bøvlede situationer og personligheder. Dels på en lang række eksempler fra hendes eget og andres arbejdsliv, hvor noget enten er gået helt galt eller på, hvordan man mod alle odds har reddet stemningen og samarbejdet fra totalt forlis.

Det er nyttigt i almindelighed. Men måske særligt nu, hvor udbredt hjemmearbejde gør, at situationer let eskalerer eller bliver totalt misforstået i Outlook, inden man har en chance for at mødes ansigt til ansigt.

Gallo er blevet interviewet om emnet af en lang række medier de seneste måneder, blandt andet her i denne helt nye video fra Newsweek.

Titel: Getting Along: How to Work with Anyone (Even Difficult People) / Forfatter: Amy Gallo

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S