Microsoft dropper at markere fake news som falske

Hos Microsoft vil des- og misinformation ikke blive markeret som falsk indhold, lyder det. Selskabet vil i stedet fokusere på at informere borgere, men mere konkret bliver det ikke lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Tech-giganten Microsoft vil ikke markere opslag på sociale medier, der virker falske, da selskabet vil undgå et udtryk af, at man prøver at censurere fri tale og ytringsfrihed på internettet.

Det fortæller en af de absolutte topfolk i Microsoft Brad Smith, som har titlen president og er næstkommanderende efter CEO Satya Nadella, til Bloomberg.

"Jeg tror ikke, at folk ønsker, at regeringer skal fortælle dem, hvad der er sandt eller falsk," siger Brad Smith til mediet og fortsætter:

"Og jeg tror heller ikke, de er interesserede i at få teknologivirksomheder til at fortælle dem det."

Microsoft, som blandt andet ejer det sociale medie LinkedIn og søgemaskinen Bing, skal således forsøge at finde andre veje til at forebygge og undgå fake news.

Mere information

Selskabet har for nylig investeret i informationsoperationsanalytikere og værktøjer til at spore propagandakampagner. Disse er blandt andet blevet brugt til at kæmpe mod formodede russiske, iranske, kinesiske og nordkoreanske statshackere, skriver Bloomberg.

"Vi vil undersøge, hvordan vi kan gøre det i forbindelse med indflydelsesoperationer," sagde Tom Burt, Corporate Vice President for kundesikkerhed og tillid hos Microsoft til mediet.

Lige nu fokuserer Microsoft på at spore desinformationskampagner, der retter sig mod deres private og offentlige kunder, og offentliggør kampagnernes eksistens.

Microsoft har blandt andet udgivet rapporter om russisk cyberspionage og desinformation og har også meldt ud, at synligheden af russiske medier ved blandt andet at fjerne RT (Russia Today)-appen fra Windows’ app-butik, men selskabet vil ikke direkte markere opslag på SoMe.

I stedet lyder det, at Microsoft vil have fokus på at give folk mere information.

"Hele vores tilgang skal være at give folk mere information, ikke mindre, og vi kan ikke snuble over og bruge, hvad andre måske betragter censur som en taktik," siger Brad Smith.

Det bliver dog ikke mere konkret på nuværende tidspunkt, end at tech-giganten vil være forsigtig med at censurere og gerne vil informere.

Microsoft annoncerede i juni opkøbet af desinformations- og cybertrusselsanalysefirmaet Miburo.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job