Microsoft siger ja til at betale danske medier for indhold

Microsoft anerkender i en såkaldt forståelsesaftale, at danske medier skal have penge for, at søgemaskinen Bing deler mediernes indhold.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Microsoft er nu klar til at betale danske medier for indhold, der bliver delt i selskabets søgemaskine Bing. Det skriver Finans.

Danske Pressepublikationers Kollektive Forvaltningsorganisation, DPCMO, har indgået en såkaldt forståelsesaftale med Microsoft.

Aftalen betyder, at Microsoft anerkender, at danske medier har ret til betaling for indhold, og at selskabet vil indgå en licesaftale om deling af indholdet i Bing.

Microsoft er det første selskab, der underskriver sådan en aftale.

I den fælles skrivelse lyder det, at ”Microsoft og DPCMO deler en fælles forståelse af behovet for et fair vederlag for brug af indhold fra danske pressepublikationer under EU og dansk ophavsretslov for at sikre bæredygtigheden i medieindustrien”.

Ifølge DPCMO kan det sagtens tage et halvt år, før en egentlig licensaftale er forhandlet på plads.

DPCMO har haft en tilsvarende dialog med Facebook, Apple og Google i mere end et år uden at opnå nogen resultater, men håbet er, at forståelsesaftalen med Microsoft kan fungere som løftestang for den proces.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job