Vi opruster på livet løs, og Terma tror på et løft af forretningen

Der står oprustning på menuen i Danmark og mange andre lande, og det smitter af på Termas forventninger.

Artikel top billede

Vi skal købe ‘krudt og kugler’ i meget større mængder i de kommende år, og det samme skal mange andre lande, som må give forsvarsbudgetterne en ordentlig saltvandsinspøjtning som konsekvens af den russiske invasion i Ukraine.

Den slags smitter af på forsvarsindustrien, og danske Terma, som hører til i den absolutte højteknologiske del af spektret, regner da også med, at forretningen nu skal vokse. I forvejen viser Termas seneste årsregnskab med en rekordstor omsætning. Det skriver Børsen.

Terma har fornylig brugt en konsortiemodel, hvor selskabet sammen med Pensiondanmark og en skibsdesignvirksomhed fik ordren på nye patruljeskibe til den danske flåde til en værdi af fem milliarder kroner.

Og Terma regner bestemt med at bruge konsortiemodellen til at hive nye projekter i land i lyset af de voldsomt mange penge, Danmark og mange andre lande nu skal bruge på militært isenkram.

“Vi er i tæt dialog om flere store projekter, og vi regner da med, at vi vil benytte os af den samme model, hvor vi kan påtage os rollen som totalleverandør af f.eks. et skib. Tidligere leverede vi jo kun dele af større militære ordrer. Men vi ser på om vi kan bruge den nye model i forbindelse med fremtidige projekter. Jeg tror, den i fremtiden vil give et løft til vores forretning,” siger koncernchef Jes Munk Hansen, Terma.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S