Vi opruster på livet løs, og Terma tror på et løft af forretningen

Der står oprustning på menuen i Danmark og mange andre lande, og det smitter af på Termas forventninger.

Artikel top billede

Vi skal købe ‘krudt og kugler’ i meget større mængder i de kommende år, og det samme skal mange andre lande, som må give forsvarsbudgetterne en ordentlig saltvandsinspøjtning som konsekvens af den russiske invasion i Ukraine.

Den slags smitter af på forsvarsindustrien, og danske Terma, som hører til i den absolutte højteknologiske del af spektret, regner da også med, at forretningen nu skal vokse. I forvejen viser Termas seneste årsregnskab med en rekordstor omsætning. Det skriver Børsen.

Terma har fornylig brugt en konsortiemodel, hvor selskabet sammen med Pensiondanmark og en skibsdesignvirksomhed fik ordren på nye patruljeskibe til den danske flåde til en værdi af fem milliarder kroner.

Og Terma regner bestemt med at bruge konsortiemodellen til at hive nye projekter i land i lyset af de voldsomt mange penge, Danmark og mange andre lande nu skal bruge på militært isenkram.

“Vi er i tæt dialog om flere store projekter, og vi regner da med, at vi vil benytte os af den samme model, hvor vi kan påtage os rollen som totalleverandør af f.eks. et skib. Tidligere leverede vi jo kun dele af større militære ordrer. Men vi ser på om vi kan bruge den nye model i forbindelse med fremtidige projekter. Jeg tror, den i fremtiden vil give et løft til vores forretning,” siger koncernchef Jes Munk Hansen, Terma.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job