Vi opruster på livet løs, og Terma tror på et løft af forretningen

Der står oprustning på menuen i Danmark og mange andre lande, og det smitter af på Termas forventninger.

Artikel top billede

Vi skal købe ‘krudt og kugler’ i meget større mængder i de kommende år, og det samme skal mange andre lande, som må give forsvarsbudgetterne en ordentlig saltvandsinspøjtning som konsekvens af den russiske invasion i Ukraine.

Den slags smitter af på forsvarsindustrien, og danske Terma, som hører til i den absolutte højteknologiske del af spektret, regner da også med, at forretningen nu skal vokse. I forvejen viser Termas seneste årsregnskab med en rekordstor omsætning. Det skriver Børsen.

Terma har fornylig brugt en konsortiemodel, hvor selskabet sammen med Pensiondanmark og en skibsdesignvirksomhed fik ordren på nye patruljeskibe til den danske flåde til en værdi af fem milliarder kroner.

Og Terma regner bestemt med at bruge konsortiemodellen til at hive nye projekter i land i lyset af de voldsomt mange penge, Danmark og mange andre lande nu skal bruge på militært isenkram.

“Vi er i tæt dialog om flere store projekter, og vi regner da med, at vi vil benytte os af den samme model, hvor vi kan påtage os rollen som totalleverandør af f.eks. et skib. Tidligere leverede vi jo kun dele af større militære ordrer. Men vi ser på om vi kan bruge den nye model i forbindelse med fremtidige projekter. Jeg tror, den i fremtiden vil give et løft til vores forretning,” siger koncernchef Jes Munk Hansen, Terma.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos