Vi opruster på livet løs, og Terma tror på et løft af forretningen

Der står oprustning på menuen i Danmark og mange andre lande, og det smitter af på Termas forventninger.

Artikel top billede

Vi skal købe ‘krudt og kugler’ i meget større mængder i de kommende år, og det samme skal mange andre lande, som må give forsvarsbudgetterne en ordentlig saltvandsinspøjtning som konsekvens af den russiske invasion i Ukraine.

Den slags smitter af på forsvarsindustrien, og danske Terma, som hører til i den absolutte højteknologiske del af spektret, regner da også med, at forretningen nu skal vokse. I forvejen viser Termas seneste årsregnskab med en rekordstor omsætning. Det skriver Børsen.

Terma har fornylig brugt en konsortiemodel, hvor selskabet sammen med Pensiondanmark og en skibsdesignvirksomhed fik ordren på nye patruljeskibe til den danske flåde til en værdi af fem milliarder kroner.

Og Terma regner bestemt med at bruge konsortiemodellen til at hive nye projekter i land i lyset af de voldsomt mange penge, Danmark og mange andre lande nu skal bruge på militært isenkram.

“Vi er i tæt dialog om flere store projekter, og vi regner da med, at vi vil benytte os af den samme model, hvor vi kan påtage os rollen som totalleverandør af f.eks. et skib. Tidligere leverede vi jo kun dele af større militære ordrer. Men vi ser på om vi kan bruge den nye model i forbindelse med fremtidige projekter. Jeg tror, den i fremtiden vil give et løft til vores forretning,” siger koncernchef Jes Munk Hansen, Terma.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Category Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S