Dansk tech-startup gik all-in på afrikansk e-handelsplatform - nu er selskabet gået konkurs

Danske Sky Garden, der udviklede en online handelsplatform i Kenya, er gået konkurs. Virksomheden, der blandt andet har haft den japanske fodboldstjerne Keisuke Honda i investerkredsen, har ikke kunne skaffe nye penge til overlevelse.

Artikel top billede

Eventyret for den danske tech-startup Sky Garden er kommet til vejs ende.

Selskabet, der står bag en online handelsplatform i Kenya, er nemlig gået konkurs, skriver Finans.

Årsagen skal findes i, at selskabet i løbet af sidste år ikke kunne skaffe kapital til nok til sikre sin overlevelse.

Derved står blandt andet den tidligere A. C. Milan-stjerne Keisuke Honda til et tab, da han tidligere har postet millioner ind i virksomheden.

"Det er en super ærgerlig situation, og det skyldes hovedsageligt at 2022 har været et super hårdt år for tech-startups, og ikke mindst vores, som opererer i Østafrika. I takt med at renterne er sat op, inflationen er steget, og der er krig i Ukraine, har mange kapitalselskaber trukket følehornene til sig," siger Martin Majlund, stifter og CEO i Sky Garden, til Finans.

Selskabet havde fået opbygget en velfungerende handelsplatform i Kenya, hvor brugere kunne sætte varer til salg, som kenyanerne kunne købe via appen eller websitet.

Men efter et hårdt 2022 ændrede selskabet strategi. Her forsøgte man i stedet at slå sig sammen med en anden virksomhed eller lade sig opsluge, men ingen af delene lykkedes, skriver mediet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S