Dansk tech-startup gik all-in på afrikansk e-handelsplatform - nu er selskabet gået konkurs

Danske Sky Garden, der udviklede en online handelsplatform i Kenya, er gået konkurs. Virksomheden, der blandt andet har haft den japanske fodboldstjerne Keisuke Honda i investerkredsen, har ikke kunne skaffe nye penge til overlevelse.

Artikel top billede

Eventyret for den danske tech-startup Sky Garden er kommet til vejs ende.

Selskabet, der står bag en online handelsplatform i Kenya, er nemlig gået konkurs, skriver Finans.

Årsagen skal findes i, at selskabet i løbet af sidste år ikke kunne skaffe kapital til nok til sikre sin overlevelse.

Derved står blandt andet den tidligere A. C. Milan-stjerne Keisuke Honda til et tab, da han tidligere har postet millioner ind i virksomheden.

"Det er en super ærgerlig situation, og det skyldes hovedsageligt at 2022 har været et super hårdt år for tech-startups, og ikke mindst vores, som opererer i Østafrika. I takt med at renterne er sat op, inflationen er steget, og der er krig i Ukraine, har mange kapitalselskaber trukket følehornene til sig," siger Martin Majlund, stifter og CEO i Sky Garden, til Finans.

Selskabet havde fået opbygget en velfungerende handelsplatform i Kenya, hvor brugere kunne sætte varer til salg, som kenyanerne kunne købe via appen eller websitet.

Men efter et hårdt 2022 ændrede selskabet strategi. Her forsøgte man i stedet at slå sig sammen med en anden virksomhed eller lade sig opsluge, men ingen af delene lykkedes, skriver mediet.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Statens IT

Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S