Dansk tech-startup gik all-in på afrikansk e-handelsplatform - nu er selskabet gået konkurs

Danske Sky Garden, der udviklede en online handelsplatform i Kenya, er gået konkurs. Virksomheden, der blandt andet har haft den japanske fodboldstjerne Keisuke Honda i investerkredsen, har ikke kunne skaffe nye penge til overlevelse.

Artikel top billede

Eventyret for den danske tech-startup Sky Garden er kommet til vejs ende.

Selskabet, der står bag en online handelsplatform i Kenya, er nemlig gået konkurs, skriver Finans.

Årsagen skal findes i, at selskabet i løbet af sidste år ikke kunne skaffe kapital til nok til sikre sin overlevelse.

Derved står blandt andet den tidligere A. C. Milan-stjerne Keisuke Honda til et tab, da han tidligere har postet millioner ind i virksomheden.

"Det er en super ærgerlig situation, og det skyldes hovedsageligt at 2022 har været et super hårdt år for tech-startups, og ikke mindst vores, som opererer i Østafrika. I takt med at renterne er sat op, inflationen er steget, og der er krig i Ukraine, har mange kapitalselskaber trukket følehornene til sig," siger Martin Majlund, stifter og CEO i Sky Garden, til Finans.

Selskabet havde fået opbygget en velfungerende handelsplatform i Kenya, hvor brugere kunne sætte varer til salg, som kenyanerne kunne købe via appen eller websitet.

Men efter et hårdt 2022 ændrede selskabet strategi. Her forsøgte man i stedet at slå sig sammen med en anden virksomhed eller lade sig opsluge, men ingen af delene lykkedes, skriver mediet.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job