Google spænder livremmen ind: Ansatte bekymrede over nedskæringer og færre penge

Google-topchef Sundar Pichai forsvarer sig mod vrede medarbejdere, der brokker sig over nedskæringer i budgetter og mulige fyringer.

Artikel top billede

(Foto: Kai Wenzel)

Google medarbejdere er bekymrede og skælder ud, mens topchef Sundar Pichai forsøger at navigere i ukendte farvande med udsigt til afmatning, opbremsning i væksten, smalhals og beskæringer i budgetterne.

Sundar Pichai måtte fredag føle medarbejdernes bekymringer på egen krop, da han på et stormøde måtte stå på mål for en række beslutninger, der er faldet en del medarbejdere for brystet.

Det skete til et af Googles stormøder, der afvikles under navnet TGIF [‘Thank God Its Friday,’ red] - denne gang i New York.

Det gælder blandt andet nedskæringer i rejse-budgetter, underholdnings-budgetter og nye krav til produktivitet og lignende. Samt bekymringer om, at der inden længe skal luges ud i Googles medarbejderstab.

Ifølge CNBC ville medarbejderne via Googles interne Dory-system, hvor spørgsmål kan rates af de andre medarbejdere, blandt andet have Sundar Pichai til at svare på, hvorfor rejse- og underholdnings-budgetter bliver beskåret samtidig med, at Google skovler penge ind.

Sundar Pichai svarede hertil, at han håbede, at alle fulgte med i nyhederne, som svømmer over med historier om kommende recession, inflation, økonomisk afmatning og krise på vej.

“Vi er ansvarlige med en af de hårdeste makroøkonomiske perioder i de seneste 10 år under opsejling. Det er vigtigt, at vi står sammen i tider som denne,” meddelte han.

Sundar Pichai sagde til medarbejderne, at Google også engang har været et lille og skrabet firma - og at læren dengang var, at man ikke behøver at bruge mange penge for at have det sjovt.

På mødet meddelte Google CFO, Kristin Reinke, at alle medarbejdere opfordres til at deltage i eksempelvis summits og store møder online - og ikke fysisk - for at spare på rejseomkostningerne.

Også kommende festligheder skal holdes i mindre skala.

“Der er ferie- og nytårsfester på vej, og vi ønsker stadig, at folk arrangerer og deltagerer. Men vi beder jer om at holde dem små, forsøg ikke at ‘go over the top,’ sagde hun.

Google-ejer Alphabet landede i sommer for andet kvartal i træk et resultat, som lå under forventningerne, mens væksten i indeværende tredje kvartal ventes at blive et-cifret.

Det er et faresignal for et selskab som Alphabet, der er vant til ekstremt store vækstrater - nogle gange på 40-50 procent.

Sundar Pichai fortalte på medarbejdermødet ifølge CNBC, at det ikke kun er økonomien, men også stigende internt bureaukrati, der giver selskabet hovedpine for tiden.

Selskabet har fornylig blandt andet afblæst udviklingen af næste generation af sin Pixel-computer og lanceret et nyt udviklingsformat med navnet ‘Simplicity Sprint,’ som sigter efter at føre ideerne langt hurtigere frem til eksekvering end tidligere.

Sundar Pichai sagde på fredagsmødet, at Google fortsat investerer i udvikling og lignende på længerevarende projekter som eksempelvis kvante-computing.

I usikre tider er det vigtigt at være ‘klog, sparsommelig, skarp og effektiv,” sagde han.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S