Google siger nej: Derfor vil vi ikke være med til at betale for europæisk internet

Google vil ikke være med til at betale for udbygning af det europæiske internet, som en række store teleselskaber har forlangt. Årsag: Det kan blive farligt.

Artikel top billede

Tak. Men nej tak.

Sådan lyder reaktionen fra Google på en række store europæiske teleselskabers forslag om, at de store tech-selskaber som Netflix, Google og Facebook skal være med til at betale for udbygningen af det europæiske internet.

Teleselskaberne mener, at de store tech-selskabers trafik-tunge tjenester er blandt hovedårsagerne til, at de årligt skal investere store milliard-beløb i udbygning og kapacitet-forhøjelser af netværk og lignende.

Og derfor bør de være med til at betale for det netværk, som de er fuldstændigt afhængige af for at drive deres forretning.

Men ideen er dårlig.

Og det var den også, da den første gang blev præsenteret for 10 år siden.

Sådan lyder det fra Googles europæiske chef, Matt Brittin.

Han mener, at ideen om, at indholds-leverandørerne skal være med til at betale for udbygning af internettet, kan blive en trussel mod Europas net-neutralitet og åbne adgang til internettet.

“Indførelsen af et princip om afsender-betaling er ikke en ny ide og vil ændre mange af principperne bag det åbne internet,” siger han ifølge Reuters.

Diskussionen om net-neutralitet pågik for alvor for nogle år siden.

Net-neutralitets-begrebet sikrer, at alle internet-udbydere behandler al data ligeligt uden at gøre forskel eller diskriminere på baggrund af eksempelvis indhold, platform, applikation, bruger-id og lignende.

Matt Brittin siger ifølge Reuters, at det kan få negative konsekvenser for de europæiske forbrugere, hvis der indføres et princip om, at indholds-leverandørerne skal være med til at betale for internettet.

Underforstået, at det kan føre til, at den netværks-neutralitet, som EU i dag nyder godt af, kan blive udfordret.

Han peger desuden på, at Google allerede har investeret mange millioner euro i netværk i Europa.

De er gået til etabling af fem undersøiske kabler, caches til 20 lokale netværk og etablering af seks datacentre i Europa og anden infrastruktur, som ifølge ham gør, at Google selv fører trafikken 99 procent af vejen frem til slutbrugerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

    Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S