Google siger nej: Derfor vil vi ikke være med til at betale for europæisk internet

Google vil ikke være med til at betale for udbygning af det europæiske internet, som en række store teleselskaber har forlangt. Årsag: Det kan blive farligt.

Artikel top billede

Tak. Men nej tak.

Sådan lyder reaktionen fra Google på en række store europæiske teleselskabers forslag om, at de store tech-selskaber som Netflix, Google og Facebook skal være med til at betale for udbygningen af det europæiske internet.

Teleselskaberne mener, at de store tech-selskabers trafik-tunge tjenester er blandt hovedårsagerne til, at de årligt skal investere store milliard-beløb i udbygning og kapacitet-forhøjelser af netværk og lignende.

Og derfor bør de være med til at betale for det netværk, som de er fuldstændigt afhængige af for at drive deres forretning.

Men ideen er dårlig.

Og det var den også, da den første gang blev præsenteret for 10 år siden.

Sådan lyder det fra Googles europæiske chef, Matt Brittin.

Han mener, at ideen om, at indholds-leverandørerne skal være med til at betale for udbygning af internettet, kan blive en trussel mod Europas net-neutralitet og åbne adgang til internettet.

“Indførelsen af et princip om afsender-betaling er ikke en ny ide og vil ændre mange af principperne bag det åbne internet,” siger han ifølge Reuters.

Diskussionen om net-neutralitet pågik for alvor for nogle år siden.

Net-neutralitets-begrebet sikrer, at alle internet-udbydere behandler al data ligeligt uden at gøre forskel eller diskriminere på baggrund af eksempelvis indhold, platform, applikation, bruger-id og lignende.

Matt Brittin siger ifølge Reuters, at det kan få negative konsekvenser for de europæiske forbrugere, hvis der indføres et princip om, at indholds-leverandørerne skal være med til at betale for internettet.

Underforstået, at det kan føre til, at den netværks-neutralitet, som EU i dag nyder godt af, kan blive udfordret.

Han peger desuden på, at Google allerede har investeret mange millioner euro i netværk i Europa.

De er gået til etabling af fem undersøiske kabler, caches til 20 lokale netværk og etablering af seks datacentre i Europa og anden infrastruktur, som ifølge ham gør, at Google selv fører trafikken 99 procent af vejen frem til slutbrugerne.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job