Google siger nej: Derfor vil vi ikke være med til at betale for europæisk internet

Google vil ikke være med til at betale for udbygning af det europæiske internet, som en række store teleselskaber har forlangt. Årsag: Det kan blive farligt.

Artikel top billede

Tak. Men nej tak.

Sådan lyder reaktionen fra Google på en række store europæiske teleselskabers forslag om, at de store tech-selskaber som Netflix, Google og Facebook skal være med til at betale for udbygningen af det europæiske internet.

Teleselskaberne mener, at de store tech-selskabers trafik-tunge tjenester er blandt hovedårsagerne til, at de årligt skal investere store milliard-beløb i udbygning og kapacitet-forhøjelser af netværk og lignende.

Og derfor bør de være med til at betale for det netværk, som de er fuldstændigt afhængige af for at drive deres forretning.

Men ideen er dårlig.

Og det var den også, da den første gang blev præsenteret for 10 år siden.

Sådan lyder det fra Googles europæiske chef, Matt Brittin.

Han mener, at ideen om, at indholds-leverandørerne skal være med til at betale for udbygning af internettet, kan blive en trussel mod Europas net-neutralitet og åbne adgang til internettet.

“Indførelsen af et princip om afsender-betaling er ikke en ny ide og vil ændre mange af principperne bag det åbne internet,” siger han ifølge Reuters.

Diskussionen om net-neutralitet pågik for alvor for nogle år siden.

Net-neutralitets-begrebet sikrer, at alle internet-udbydere behandler al data ligeligt uden at gøre forskel eller diskriminere på baggrund af eksempelvis indhold, platform, applikation, bruger-id og lignende.

Matt Brittin siger ifølge Reuters, at det kan få negative konsekvenser for de europæiske forbrugere, hvis der indføres et princip om, at indholds-leverandørerne skal være med til at betale for internettet.

Underforstået, at det kan føre til, at den netværks-neutralitet, som EU i dag nyder godt af, kan blive udfordret.

Han peger desuden på, at Google allerede har investeret mange millioner euro i netværk i Europa.

De er gået til etabling af fem undersøiske kabler, caches til 20 lokale netværk og etablering af seks datacentre i Europa og anden infrastruktur, som ifølge ham gør, at Google selv fører trafikken 99 procent af vejen frem til slutbrugerne.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos