Google siger nej: Derfor vil vi ikke være med til at betale for europæisk internet

Google vil ikke være med til at betale for udbygning af det europæiske internet, som en række store teleselskaber har forlangt. Årsag: Det kan blive farligt.

Artikel top billede

Tak. Men nej tak.

Sådan lyder reaktionen fra Google på en række store europæiske teleselskabers forslag om, at de store tech-selskaber som Netflix, Google og Facebook skal være med til at betale for udbygningen af det europæiske internet.

Teleselskaberne mener, at de store tech-selskabers trafik-tunge tjenester er blandt hovedårsagerne til, at de årligt skal investere store milliard-beløb i udbygning og kapacitet-forhøjelser af netværk og lignende.

Og derfor bør de være med til at betale for det netværk, som de er fuldstændigt afhængige af for at drive deres forretning.

Men ideen er dårlig.

Og det var den også, da den første gang blev præsenteret for 10 år siden.

Sådan lyder det fra Googles europæiske chef, Matt Brittin.

Han mener, at ideen om, at indholds-leverandørerne skal være med til at betale for udbygning af internettet, kan blive en trussel mod Europas net-neutralitet og åbne adgang til internettet.

“Indførelsen af et princip om afsender-betaling er ikke en ny ide og vil ændre mange af principperne bag det åbne internet,” siger han ifølge Reuters.

Diskussionen om net-neutralitet pågik for alvor for nogle år siden.

Net-neutralitets-begrebet sikrer, at alle internet-udbydere behandler al data ligeligt uden at gøre forskel eller diskriminere på baggrund af eksempelvis indhold, platform, applikation, bruger-id og lignende.

Matt Brittin siger ifølge Reuters, at det kan få negative konsekvenser for de europæiske forbrugere, hvis der indføres et princip om, at indholds-leverandørerne skal være med til at betale for internettet.

Underforstået, at det kan føre til, at den netværks-neutralitet, som EU i dag nyder godt af, kan blive udfordret.

Han peger desuden på, at Google allerede har investeret mange millioner euro i netværk i Europa.

De er gået til etabling af fem undersøiske kabler, caches til 20 lokale netværk og etablering af seks datacentre i Europa og anden infrastruktur, som ifølge ham gør, at Google selv fører trafikken 99 procent af vejen frem til slutbrugerne.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos