Skarpe krav til potentiel køber af NemID og MitID: Digitaliseringsstyrelsen kræver geografisk placering i Danmark

Nexi Group, som ejer Nets, vil sælge selskabets ID-løsninger, herunder NemID- og MitID-løsningerne. Men ifølge Digitaliseringsstyrelsen skal en række krav overholdes, hvis en anden virksomhed skal overtage login-løsningerne - blandt andet geografisk placering i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Nets er i fuld færd med at afsøge markedet for en potentiel køber af selskabets ID-løsninger, herunder de kritiske infrastrukturløsninger NemID, MitID og NemLog-In.

Men hvis en ny leverandør skal overtage løsningerne, bliver det under fuldstændig samme vilkår, som Digitaliseringsstyrelsen i dag har med Nets.

Det betyder eksempelvis et skarpt krav om geografisk placering i Danmark.

Sådan lyder det i et skriftligt svar fra Digitaliseringsstyrelsen til Version2.

"Ved et eventuelt afgivet tilbud fra en potentiel ny ejer af de løsninger, som Nets leverer til Digitaliseringsstyrelsen, vil Digitaliseringsstyrelsen blive inddraget. En ny potentiel ejer vil skulle opfylde samme kontraktlige krav, som Nets. Eksempelvis indebærer dette krav om geografisk placering i Danmark."

Til Version2 lyder det videre fra styrelsen, at det har noteret Nets' ønske om at sælge løsningerne - en proces som Digitaliseringsstyrelsen vil følge tæt.

Digitaliseringsstyrelsen gør det samtidig klart, at et salg ikke vil få betydning for danskerne.

I går 27. september meldte Nets pludselig ud, at det som led i en ny strategi med øget fokus på digitale betalingsløsninger i Europa vil afsøge, om man kan finde den rette køber til selskabets ID-løsninger.

Her melder selskabet også, at det er opmærksom på, at den del af forretningen kun sælges til en køber, der kan leve op til de rette forventninger og krav.

"Vi er meget opmærksomme på den vigtige rolle, som NemID og MitID spiller i det danske samfund, og vi vil naturligvis kun sælge til en køber, der lever op til de kvalitetsforventninger og de sikkerhedsmæssige krav, som den danske stat med rette stiller til en leverandør at en national digital infrastruktur," udtalte landechef i Nets Danmark, Torsten Hagen Jørgensen, som også er direktør for Nets Issuer & eSecurity Services i går.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS