Skarpe krav til potentiel køber af NemID og MitID: Digitaliseringsstyrelsen kræver geografisk placering i Danmark

Nexi Group, som ejer Nets, vil sælge selskabets ID-løsninger, herunder NemID- og MitID-løsningerne. Men ifølge Digitaliseringsstyrelsen skal en række krav overholdes, hvis en anden virksomhed skal overtage login-løsningerne - blandt andet geografisk placering i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Nets er i fuld færd med at afsøge markedet for en potentiel køber af selskabets ID-løsninger, herunder de kritiske infrastrukturløsninger NemID, MitID og NemLog-In.

Men hvis en ny leverandør skal overtage løsningerne, bliver det under fuldstændig samme vilkår, som Digitaliseringsstyrelsen i dag har med Nets.

Det betyder eksempelvis et skarpt krav om geografisk placering i Danmark.

Sådan lyder det i et skriftligt svar fra Digitaliseringsstyrelsen til Version2.

"Ved et eventuelt afgivet tilbud fra en potentiel ny ejer af de løsninger, som Nets leverer til Digitaliseringsstyrelsen, vil Digitaliseringsstyrelsen blive inddraget. En ny potentiel ejer vil skulle opfylde samme kontraktlige krav, som Nets. Eksempelvis indebærer dette krav om geografisk placering i Danmark."

Til Version2 lyder det videre fra styrelsen, at det har noteret Nets' ønske om at sælge løsningerne - en proces som Digitaliseringsstyrelsen vil følge tæt.

Digitaliseringsstyrelsen gør det samtidig klart, at et salg ikke vil få betydning for danskerne.

I går 27. september meldte Nets pludselig ud, at det som led i en ny strategi med øget fokus på digitale betalingsløsninger i Europa vil afsøge, om man kan finde den rette køber til selskabets ID-løsninger.

Her melder selskabet også, at det er opmærksom på, at den del af forretningen kun sælges til en køber, der kan leve op til de rette forventninger og krav.

"Vi er meget opmærksomme på den vigtige rolle, som NemID og MitID spiller i det danske samfund, og vi vil naturligvis kun sælge til en køber, der lever op til de kvalitetsforventninger og de sikkerhedsmæssige krav, som den danske stat med rette stiller til en leverandør at en national digital infrastruktur," udtalte landechef i Nets Danmark, Torsten Hagen Jørgensen, som også er direktør for Nets Issuer & eSecurity Services i går.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S