Google lukker ned for Translate i Kina: Er næsten helt ude af landet nu

Google river stikket ud til sin oversættelses-service Google Translate i Kina, og derved har søgegiganten næsten ingen tjenester tilbage i Kina.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Nu er det slut med Google Translate i Kina.

Søgegigantens moderselskab, Alphabet, har nemlig meddelt, at der lukkes ned for denne service i landet, skriver CNBC.

Translate var en af de sidste tilbagevære Google-services i Kina. Den dedikerede Translate-side for Fastlandskina videredirigere nu brugere til Hong Kong-versionen. Det er dog ikke muligt at tilgå denne service fra Fastlandskina, lyder det.

"Vi lukker for Google Translate i Fastlandskina grundet en minimal benyttelse," oplyser Alphabet ifølge mediet.

Google har haft et tynget forhold til det kinesiske marked. Tilbage i 2010 trak selskabet sin søgemaskine fra Landet. Det var på grund af landets strenge censurregler for, hvad der må tilgås online.

Services som Google Maps og Gmail er blevet blokeret af den kinesiske regering, så de heller ikke har kunne benyttes i landet gennem længere tid.

De lokale kinesiske selskaber som søgemaskinen Baido og den sociale medie-gigant Tencent dominerer meget af internettet i Kina, alt fra søgemaskiner til oversættelse.

Alt i alt har Google en meget lille tilstedeværeles i Kina efterhånden. Selskabet får dog produceret noget hardware i Kina, inklusiv smartphones. Sidste måned kunne New York Times dog berette, at Google havde rykket sin produktion af Pixel-telefonen fra Kina til Vietnam.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job