Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Google lukker ned for Translate i Kina: Er næsten helt ude af landet nu

Google river stikket ud til sin oversættelses-service Google Translate i Kina, og derved har søgegiganten næsten ingen tjenester tilbage i Kina.

Nu er det slut med Google Translate i Kina.

Søgegigantens moderselskab, Alphabet, har nemlig meddelt, at der lukkes ned for denne service i landet, skriver CNBC.

Translate var en af de sidste tilbagevære Google-services i Kina. Den dedikerede Translate-side for Fastlandskina videredirigere nu brugere til Hong Kong-versionen. Det er dog ikke muligt at tilgå denne service fra Fastlandskina, lyder det.

"Vi lukker for Google Translate i Fastlandskina grundet en minimal benyttelse," oplyser Alphabet ifølge mediet.

Google har haft et tynget forhold til det kinesiske marked. Tilbage i 2010 trak selskabet sin søgemaskine fra Landet. Det var på grund af landets strenge censurregler for, hvad der må tilgås online.

Services som Google Maps og Gmail er blevet blokeret af den kinesiske regering, så de heller ikke har kunne benyttes i landet gennem længere tid.

De lokale kinesiske selskaber som søgemaskinen Baido og den sociale medie-gigant Tencent dominerer meget af internettet i Kina, alt fra søgemaskiner til oversættelse.

Alt i alt har Google en meget lille tilstedeværeles i Kina efterhånden. Selskabet får dog produceret noget hardware i Kina, inklusiv smartphones. Sidste måned kunne New York Times dog berette, at Google havde rykket sin produktion af Pixel-telefonen fra Kina til Vietnam.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere