Huawei vil sælge 5G-telefoner på trods sanktioner: Her er selskabets plan for at komme tilbage på smartphone-scenen

Kinesiske Huawei har ikke råd til at vente på, at de amerikanske sanktioner på selskabet bliver lempet. Derfor barsler Huawei nu med en plan, der skal bringe selskabet tilbage på markedet for 5G-telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske mobilgigant Huawei blev i 2019 blacklistet af den amerikanske regering, der mente, at selskabet var en trussel mod cybersikkerheden.

Det fik blandt andet den konsekvens, at selskabet var afskåret fra bruge Android som styresystem og anvende amerikansk 5G-teknologi.

Men den britiske finansavis Financial Times skriver nu, at Huawei planlægger et comeback på markedet for 5G-telefoner.

Kan omgå sanktionerne med nye chips

Ifølge avisen planlægger Huawei et redesign af sine smartphones, hvor der vil blive anvendt chips, der ikke er omfattet sanktionerne.

Det betyder, at selskabet i stedet vil anvende mindre avancerede chip, der til gengæld er produceret af kinesiske virksomheder.

Dermed vil selskabets nye telefoner få 5G-adgang, men brugen af mindre avancerede chip vil formodentligt også have den effekt, at brugerneoplevelsen bliver ringere.

Det vil ifølge Financial Times ikke mindst betyde, at de vil få svært ved at måle sig med Apples nye iPhones.

En anden mulighed er at samarbejde med selskaber, der udvikler covers til telefoner om at sælge et særligt 5G-cover med indbygget eSim.

”Det er et selskab, der ikke kan vente forevigt og har brug for at få 5G-telefoner tilbage på markedet hurtigt muligt,” siger en anonym kilde med kendskab til Huaweis planer til Financial Times og tilføjer:

”Huawei har tabt sin førerposition på mobil-markedet på grund af de amerikanske sanktioner for flere år siden, og nu begynder selskabets markedsandele på hjemmemarkedet også at falde.”

Efter de amerikanske sanktioner blev indført faldt Huaweis omsætning fra forbrugerteknologi med 50 procent 2020 til 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks