Huawei vil sælge 5G-telefoner på trods sanktioner: Her er selskabets plan for at komme tilbage på smartphone-scenen

Kinesiske Huawei har ikke råd til at vente på, at de amerikanske sanktioner på selskabet bliver lempet. Derfor barsler Huawei nu med en plan, der skal bringe selskabet tilbage på markedet for 5G-telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske mobilgigant Huawei blev i 2019 blacklistet af den amerikanske regering, der mente, at selskabet var en trussel mod cybersikkerheden.

Det fik blandt andet den konsekvens, at selskabet var afskåret fra bruge Android som styresystem og anvende amerikansk 5G-teknologi.

Men den britiske finansavis Financial Times skriver nu, at Huawei planlægger et comeback på markedet for 5G-telefoner.

Kan omgå sanktionerne med nye chips

Ifølge avisen planlægger Huawei et redesign af sine smartphones, hvor der vil blive anvendt chips, der ikke er omfattet sanktionerne.

Det betyder, at selskabet i stedet vil anvende mindre avancerede chip, der til gengæld er produceret af kinesiske virksomheder.

Dermed vil selskabets nye telefoner få 5G-adgang, men brugen af mindre avancerede chip vil formodentligt også have den effekt, at brugerneoplevelsen bliver ringere.

Det vil ifølge Financial Times ikke mindst betyde, at de vil få svært ved at måle sig med Apples nye iPhones.

En anden mulighed er at samarbejde med selskaber, der udvikler covers til telefoner om at sælge et særligt 5G-cover med indbygget eSim.

”Det er et selskab, der ikke kan vente forevigt og har brug for at få 5G-telefoner tilbage på markedet hurtigt muligt,” siger en anonym kilde med kendskab til Huaweis planer til Financial Times og tilføjer:

”Huawei har tabt sin førerposition på mobil-markedet på grund af de amerikanske sanktioner for flere år siden, og nu begynder selskabets markedsandele på hjemmemarkedet også at falde.”

Efter de amerikanske sanktioner blev indført faldt Huaweis omsætning fra forbrugerteknologi med 50 procent 2020 til 2021.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job