Huawei vil sælge 5G-telefoner på trods sanktioner: Her er selskabets plan for at komme tilbage på smartphone-scenen

Kinesiske Huawei har ikke råd til at vente på, at de amerikanske sanktioner på selskabet bliver lempet. Derfor barsler Huawei nu med en plan, der skal bringe selskabet tilbage på markedet for 5G-telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske mobilgigant Huawei blev i 2019 blacklistet af den amerikanske regering, der mente, at selskabet var en trussel mod cybersikkerheden.

Det fik blandt andet den konsekvens, at selskabet var afskåret fra bruge Android som styresystem og anvende amerikansk 5G-teknologi.

Men den britiske finansavis Financial Times skriver nu, at Huawei planlægger et comeback på markedet for 5G-telefoner.

Kan omgå sanktionerne med nye chips

Ifølge avisen planlægger Huawei et redesign af sine smartphones, hvor der vil blive anvendt chips, der ikke er omfattet sanktionerne.

Det betyder, at selskabet i stedet vil anvende mindre avancerede chip, der til gengæld er produceret af kinesiske virksomheder.

Dermed vil selskabets nye telefoner få 5G-adgang, men brugen af mindre avancerede chip vil formodentligt også have den effekt, at brugerneoplevelsen bliver ringere.

Det vil ifølge Financial Times ikke mindst betyde, at de vil få svært ved at måle sig med Apples nye iPhones.

En anden mulighed er at samarbejde med selskaber, der udvikler covers til telefoner om at sælge et særligt 5G-cover med indbygget eSim.

”Det er et selskab, der ikke kan vente forevigt og har brug for at få 5G-telefoner tilbage på markedet hurtigt muligt,” siger en anonym kilde med kendskab til Huaweis planer til Financial Times og tilføjer:

”Huawei har tabt sin førerposition på mobil-markedet på grund af de amerikanske sanktioner for flere år siden, og nu begynder selskabets markedsandele på hjemmemarkedet også at falde.”

Efter de amerikanske sanktioner blev indført faldt Huaweis omsætning fra forbrugerteknologi med 50 procent 2020 til 2021.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S