Huawei vil sælge 5G-telefoner på trods sanktioner: Her er selskabets plan for at komme tilbage på smartphone-scenen

Kinesiske Huawei har ikke råd til at vente på, at de amerikanske sanktioner på selskabet bliver lempet. Derfor barsler Huawei nu med en plan, der skal bringe selskabet tilbage på markedet for 5G-telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske mobilgigant Huawei blev i 2019 blacklistet af den amerikanske regering, der mente, at selskabet var en trussel mod cybersikkerheden.

Det fik blandt andet den konsekvens, at selskabet var afskåret fra bruge Android som styresystem og anvende amerikansk 5G-teknologi.

Men den britiske finansavis Financial Times skriver nu, at Huawei planlægger et comeback på markedet for 5G-telefoner.

Kan omgå sanktionerne med nye chips

Ifølge avisen planlægger Huawei et redesign af sine smartphones, hvor der vil blive anvendt chips, der ikke er omfattet sanktionerne.

Det betyder, at selskabet i stedet vil anvende mindre avancerede chip, der til gengæld er produceret af kinesiske virksomheder.

Dermed vil selskabets nye telefoner få 5G-adgang, men brugen af mindre avancerede chip vil formodentligt også have den effekt, at brugerneoplevelsen bliver ringere.

Det vil ifølge Financial Times ikke mindst betyde, at de vil få svært ved at måle sig med Apples nye iPhones.

En anden mulighed er at samarbejde med selskaber, der udvikler covers til telefoner om at sælge et særligt 5G-cover med indbygget eSim.

”Det er et selskab, der ikke kan vente forevigt og har brug for at få 5G-telefoner tilbage på markedet hurtigt muligt,” siger en anonym kilde med kendskab til Huaweis planer til Financial Times og tilføjer:

”Huawei har tabt sin førerposition på mobil-markedet på grund af de amerikanske sanktioner for flere år siden, og nu begynder selskabets markedsandele på hjemmemarkedet også at falde.”

Efter de amerikanske sanktioner blev indført faldt Huaweis omsætning fra forbrugerteknologi med 50 procent 2020 til 2021.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos