Dansk hold slår mere end 200 modstandere og vinder det nordiske mesterskab i programmering

KUB Nord, København: Holdet The Balloon Animals fra Københavns Universitet klarede alle udfordringer og kan nu kalde sig nordiske mestre i programmering. Læs om triumfen her.

Artikel top billede

Holdet The Balloon Animals fra Købehavns Universitet består af de KU-studerende Markus Krabbe Larsen, David Lolck og Shuyi Yan. (Foto: Kristoffer Ingemand)

Reportage: Danmarksmesterskaberne og de nordiske mesterskaber i programmering er netop blevet afholdt, og der er fundet en vinder til begge titler.

Konkurrencen, som officielt hedder The Nordic Collegiate Programming Contest 2022, foregår på tværs af flere lokationer i Danmark, Norge, Sverige, Finland, Estland, Letland, Litauen og Island.

I Danmark foregår det i Benjamin-bygningen på Aarhus Universitet og på Københavns Universitetsbibliotek - KUB Nord, hvor Computerworld følger med fra sidstnævnte lokation.

Sammenlagt er der i de deltagende lande 237 tilmeldte hold.

Vinderne af DM og de nordiske mesterskaber i programmering er The Balloon Animals fra Københavns Universitet.

Holdet består af de KU-studerende Markus Krabbe Larsen, David Lolck og Shuyi Yan.

Udover prestige modtager vinderen af DM et gavekort på 10.000 kroner og mulighed for at deltage i den Europæiske konkurrence, North Western European Regional Contest (NWERC).

Der var dog en lang dag, der ledte op til dette historiske danske resultat.

Efter en kort intro med diverse informationer fra Netcompany og Jobindex, som står bag eventet i Danmark, begynder konkurrencen klokken 11, og stilheden sænker sig i lokalet, da deltagerne får lov at åbne opgavesættet og nu skal fokusere.

Deltagerne har nu fem timer til at løse så mange opgaver som muligt. Der er 11 i alt.

Allerede efter få minutter begynder snakken dog at bredde sig ved bordene, og de første hold får hurtigt løst den første opgave, hvilket udløser levering af en ballon til bordet fra Netcompany-personalet.

En ballon til holdbordet per løst opgave.

Det er opgave C, som udløser en gul ballon, der tyder på at være den nemmeste at løse. Det er i hvert fald de gule balloner, som hurtigst spreder sig til de forskellige borde i lokalet.

Holdenes tilgang til løste opgaver er meget forskellig. Hos nogle er det hurraråb og highfives, mens andre forholder sig helt kølige.

Internationalt niveau

Allerede da klokken slår 12 har The Balloon Animals fra Københavns Universitet løst syv opgaver, hvilket bringer dem foran. Både i Danmark – men også i Norden generelt.

Og det er endda en nogenlunde komfortabel føring, da andenpladsen i det officielle Danmarksmesterskab på dette tidspunkt har løst tre opgaver, mens de svenske hold Letlaget og PSE holder fast med fem opgaver.

På Letlagets forsøg på at aflevere en sjette opgave, begår de fejl, da opgaven er løst forkert, hvilket giver 20 minutters straftid. Det samme gælder PSE. Derfor bliver norske proggecribben pludselig andenplads.

Timerne går, og pludselig er det finske Keksi Fan Club, der laver ballade med otte løste opgaver.

Kampen fortsætter og The Balloon Animals bringer sig yderligere i front med ni opgaver løst.

Da klokken rammer 15 stopper scoreboardet med at opdatere, og det er ikke længere muligt at følge med i, hvor mange point holdene har, men The Balloon Animals har allerede løst alle opgaverne og ligger nummer et. Det vides dog ikke, om andre er lykkes med at overhale dem, da pointene ikke længere kan ses.

Men ganske vist. Da støvet har lagt sig, og den endelige score blive offentliggjort, er The Balloon Animals fortsat nummer et både i Danmark og Norden.

Opgaverne kan ses her, og alle de samlede rangeringer kan ses her.

Den danske andenplads i den officielle turnering (ICPC) ender hos holdet Grape fra KU, mens tredjepladsen går til holdet scream&cout, som ligeldes er fra KU.
Man kan sige, at der er to typer hold, dem der er ICPC eligible (International Collegiate Programming Contest), hvilket betyder, at de er studerende, repræsentere et universitet og lever op til kravene for et officielt hold. Disse er de officielle deltagere, som kan gå videre til de europæiske mesterskaber.

Derudover er der en række hold, der kan kaldes ”oldboys”-hold, som ikke lever op til kravene, men deltager alligevel uden mulighed for at blive officiel vinder. Disse er ofte hold, der har deltaget i en del år.

The Balloon Animals vandt på tværs af alle lande, hold og kategoriseringer, der var ved det nordiske mesterskab.

Hvis alle typer hold tælles med, er stillingen i Danmark The Balloon Animal som førsteplads, Beyond Ballmer's Peak U Frank fra Aarhus Universitet som andenplads og På Hat og Briller fra ITU som tredjeplads.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,